İGA Avustralya'ya aktarmasız uçuş istiyor.

 

İstanbul Havalimanı Avustralya'ya aktarmasız uçuş istiyor.

Dünya'nın merkezi konumunda yer alan,günde fazlaca seferlere hakim, ayrıyetten transit iç hat-dış hat,iç hat- iç hat,dış hat-iç hat,dış hat-dış hat seferlerine ev sahipliği yapan dünyanın önemli havalimanından bir tanesi olan İstanbul Havalimanı, Türk Hava Yolları'nın uçmadığı tek yerleşik kıta olan okyanusya'ya aktarmasız sefer planlamak istiyor.

Avustralya'da bir sahil.Fotoğraf:Vincent Rivaundİki yıldır İstanbul'un başlıca ticari merkezi olma yolunda emin adımlarla devam eden İstanbul havalimanı gözünü Avustralya'ya dikti.

Bu konuyla alakalı İstanbul Havalimanı İşletme CEO'su ve Genel Müdürü Kadri SAMSUNLU'nun açıklamaları şu şekilde;

"Evet,İstanbul Havalimanı'nı Avustralya'ya bağlamak ve Avustralyalı gezginlere IST aracılığıyla 40'dan fazla Türkiye içi ve 120'den fazla Avrupa varış noktasına erişimlerini sağlamak bizim için yüksek bir önceliğimiz olacaktır.Bayrak taşıyıcımızın yani Türk Hava Yolları'nın uçmadığı tek kıta burası."

Demeçten anladığımız kadarıyla Kadir Samsunlu Asya-Avrupa pazarını ele geçirmeyi planlıyor.

İstanbul Havalimanı faaliyetin ilk yılında %94'lük bir yük faktörü ile oldukça başarılı olduğunu kanıtladı.İstanbul Havalimanı,Asya,Avrupa ve Orta Doğu'nun kesiştiği noktada,İstanbul'da ,kıtaları birbirine bağlayan stratejik coğrafi konumuyla,dünya'nın en önemli havacılık merkezlerinden biri olarak hizmet veriyor.

Şimdi bu bütün nitelikler ele alındığında İstanbul Havalimanından avustralya'ya direk seyrüsefer mümkün olabilirmi? Bunu incelemek gerekir.

İga'nın bu isteği kısa vadede gerçekleşmeyebilir.pandemi bir yana,bu hayal için ekonomik güç ve uçak filosu bakımından büyük bir güç gerektirecek.Ekonomik zorluk olarak thy'ye yakıt,yolcu garantisi ve boş koltuk ücreti gibi giderleri karşılanırsa bu bir hayal olmayabilir.Çünkü bunlar çok önemli bir parametre.

Birde bu işin teknik kısmıda var.O kadar uzun uçuşta uçakların yıpranma payı artıcaktır.Bu gerçeleri göz önünde bulundurmak gerekir.

Genel olarak tek seferde destinasyona varış dünyada birçok kurul tarafından araştırılıyor ve konu kafa yoruyorlar.Bu konunun genelinde çevre kirliliği başı çekiyor.

Bu rota için tabiki de uygun bir uçak gerekli olacaktır.Fiyat,performans ve ayrıca motor bakımı garantisi de olmalıdır.

Avrupa ise tercihini A350 yana kullandı.Diğer senelerde gündem uzun mesafe uçuşlar söz konusu olacak.Artık havacılık sektörü uzun menzil sorunu olmayan uçuşlarla yeni bir döneme geçileceğe benziyor. 

Geçmişe dönecek olursak,Quantas havayolları tam tamına 17 saat süren ve avustralya-londra hattında bir uçuş gerçekleştirmeyi başardı.

Bu sefer ise doha-Auckland uçuş seferinin ardından ikinci olmuştur.Doha-Auckland seferi ise tam tamına 14 bin 523 km mesafeye sahiptir.

Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar