THY'NİN İKİ UÇAĞINA YAPILAN ASILSIZ BOMBA İHBARI UÇAK DEĞİŞTİRTTİ.
Türk Hava Yolları'nın İstanbul'dan Almanya'ya sefer yapacak iki uçağına akşam saatlerinde bomba ihbarı yapıldı.Bu konuyla ilgili açıklamayı THY Basın Muşaviri Yahya Üstün yaptı ve ihbarların asılsız olduğunu belirtti.

PEKİ BU DURUMDA NELER YAŞANDI?

İlk olarak polis alarm durumuna geçti.Saat 16:30'da kalkışı planlanan her iki uçağın yolcuları uçaktan indirilip terminale alındı.Yolcular ve bagajları tekrar güvenlik aramasından geçirildi.İstanbul Havalimanı Emniyet Şube Müdürlüğü ekipleri uçaklarda detaylı arama yaptı.Aramalarda bomba uzmanı köpekler de yer aldı.Sonuç olarak yapılan iki ihbarda asılsız çıktı.

3 SENE ÖNCE UKRAYNA HAVAYOLLARIN'DA BAŞINA BÖYLE BİR OLAY GELMİŞTİ.Ukrayna'dan gelen bir haberle Atatürk Havalimanı karışmıştı.Ve Ukrayna Havayolları İstanbul-Odessa,İstanbul-kiev seferlerine yapılan bomba ihbarı ile alarmın rengi kırmızıya döndü.Yapılan yoğun incelemeler sonucu herhangi bir patlayıcıya rastlanmadı.

BOMBA İHBARI HAKKINDA BİRKAÇ DİPNOT
Bütün dünya'da yaşanılabilmesi heran olanak gösteren bomba ihbarları ATC tarafından uçakta bir patlayıcı cihaz olabileceğini bildiren veya bilgilendiren bir hava aracıyla ilgili durumla uğraşırken ne bekleyecekleri konusunda kontrolörlere rehberlik sağlar. Kontrolörün sadece ilgili hava aracına mümkün olduğu ile kalmayıp fazla destek sağlamasına değil, aynı zamanda civardaki diğer hava taşıtlarının ve genel olarak ATC hizmet sunumunun emniyetini de muhafaza etmesine imkan tanıyan bazı hususlar aktarmamız faydalı olacaktır.

Türk Hava Yolları birçok bomb ihbarına şahit olmuştur.Fotoğraf:MonsteraDiyelim ki bir uçakla ilgili bir bomba tehdidi aldık varsayalım burada ilk olarak aksiyon gösterecek olan 1.kalem hava trafik kontrolörleri olacaktır. Ayrıca bu durumu yönetmeye hazır olması gereken kişilerdir. Tarihsel kanıtlar bomba tehditlerinin büyük çoğunluğunun yanlış olduğunu bize gösterse de, alınan tüm bomba uyarıları gerçek kabul edilmeliyiz yoksa yanılabiliriz ya gerçekse! ve ATCO'lar insan canının ve malının korunması için bu tür durumları yönetmeye herzaman hazır olmalıdır.

Kokpitte artan iş yükü - Uçaktaki patlayıcı bir cihaz için bir tehdit aldığında, uçuş ekibi normalde durumu değerlendirir ve uçuş aşamasına ve uçağın bulunduğu yere bağlı olarak mürettebat uçuşa nasıl devam edeceğine karar verir.

Olası yüksek düzeyde stres - Uçuş ekibinin sakin görünmesi beklense de, yüksek düzeyde stres normaldir ve acil durumun doğası gereği beklenmelidir.

Olası iletişim sorunları - uçuş mürettebatından ATC'ye iletişim sırasında standart olmayan RTF öngörülebilir.

Acil durum tahliyesine ilişkin karar - uçuş ekibi, inişten hemen sonra pistte acil durum tahliyesi kararını alabilir.

En Düşük Riskli Bomba Konumu - Bir uçakta belirli bir şüpheli paket tespit edilirse, hava aracı komutanı, bunun belirlenen en az riskli bomba konumuna, genellikle arka mutfaktaki bir dış kapının yanına taşınmasına karar verebilir. Böyle bir karar, o anda ATC tarafından bilinebilir veya bilinmeyebilir, ancak böyle bir eylemin inişten önce bildirilmesi beklenmelidir.

Bir bomba tehdidinin farkına varan pilotların ilk olarak hava trafik kontrolörden eğer uçak tırmanıyorsa tırmanmayı durdurmak veya alçalmak,en yakın uygun havaalanına iniş,kullanımdaki pist, pist uzunluğu, pist yüzeyi, havaalanı rakımı ve yaklaşma yardımcıları ve frekansları gibi bu tür havaalanlarına ilişkin bilgiler,bomba gözdağı, uçakta halihazırda bulunan bir yolcu tarafından iletilebilir. Tarihsel olarak bu tür tehditler, genellikle kabin veya uçuş ekibi üyeleri tarafından pasifize edilen sarhoş ve  durumu belirsiz yolculardan kaynaklanıyordu. Bu gibi durumlarda, inişten sonra kolluk kuvvetleri ve tıbbi müdahale gerekli olacaktır.Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar