TURKİSH CARGO GÜRCİSTAN'A İLK AŞILARINI ULAŞTIRDI.(GÜRCİSTAN'I TANIYALIM.)

Türk Hava Yolları'nın Turkishcargo'su dünya'ya umut getirmeye devam ediyor.Covid-19 ile mücadele eden gürcistan'a COVAX programından 29 bin 250 doz pfizer-BioNTech teslimatını gerçekleştirdi.

Coronavirüsle mücadelede dünya genelinde aşıya ulaşamayan ülkelere yardım hız kesmeden devam ediyor.Aşıların Ulusal Hastalık Kontrol ve Halk Sağlığı Merkezi'ne teslim edildği öğrenildi.Gürcistan sağlık bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre ülkeye gönderilen iki tip toz aşının sağlık personeli ve 65 yaş üstü vatandaşlar tarafından tercih edilip uygulanacağı belirtildi.Düzenlenen basın toplantısında ise ilk covid-19 aşılarının sabah ülkeye ulaştınığı açıklandı.Ve açıklamanın devamı ise şu şekilde;

İlk hedef 700 bin aşılama


Ülke genelinde 82 noktada  aşılama süreci 15 mart'ta başlamıştı.İlk olarak sağlık personeli ve onu takip eden 65 yaş üstü vatandaşlar aşılanmaya devam edecek.Bu yıl sonuna kadar 700 bin kişinin aşılanması planlanıyor.Gürcistan'da salgın nedeniyle 3 bin 643 kişi hayatını kaybetti.Toplam 274 bin 721 kişide virüs görüldü.

Covid 19 aşıları dünya çapında ulaştırılıyor.Fotoğraf:Polina Tankile


Koronavirüs salgını, dünya çapında benzeri görülmemiş zorluklar ortaya çıkardı ve uluslararası hava taşımacılığı sektörü üzerinde önemli bir etkiye sahip oldu. COVID-19 aşıları aşamalı olarak piyasaya sürülürken, salgınla etkili bir şekilde mücadele etmenin anahtarı dağıtım hızıdır.

Dünyanın dört bir yanındaki düzenleyicilerin, COVID-19 aşılarının küresel kurtarma çabalarını desteklemek için başarılı bir şekilde dağıtılmasını sağlamak için istisnai önlemler alması gerekebilir. Bununla birlikte, alternatif güvenlik önlemlerinin kullanımı kesinlikle sınırlandırılmalı, geçici olarak uygulanmalı ve bir Devletin Ulusal Sivil Havacılık Güvenlik Programında açıkça tanımlanmalıdır

Gürcistan'ı tanıyalım.


Gürcistan; Karadeniz'e bakan sahil şeridi,muhteşem manzaralara sahip dağları,tarihi yapıları ve daha birçok güzelliğiyle turistler tarafından oldukça ilgi gören bir ülkedir.Ayrıca dünyaca ünlü şifalı su kaynakları ve kaplıcaları da gidilmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

Nüfusun büyük bir kısmını Gürcüler,Acaralar,Lazlar,Megreller ve Svanlar oluşturmaktadır.Resmi dil olarak Gürcüceden sonra Rusça konuşulmaktadır.Bu diller dışında etnik grupların oluşturduğu farklı diller de konuşulmaktadır.

Ülkenin para birimi Laridir.Yerel saati ise Türkiye'ye göre 2 saat ileridedir.

Konum

Güneybatı Asya'da Karadeniz kıyısında yer alır.Ermenistan,Azerbaycan,Türkiye ve Rusya ile komşudur.

En çok ziyaret alan şehirleri

Tiflis,Kutaisi,Batum,Rustavi,Telavi,Kazbegi,Gori

İklim ve hava durumu

Kışları soğuk,yazları kuru ve sıcak geçer.Peki ne zaman gitmeliyiz?

Nisan-Mayıs-Haziran ve Eylül-Ekim ayları ziyaret etmek için gayet uygundur.

Ülke mutfağı

Avrupa ve ortadoğu mutfaklarından etkilenmişlerdir.Yemek kültürleri bölgelere göre değişiklik göstermektedir.Et,balık,hamur işleri ve sebzelerin önemli bir yeri vardır.Dünyaca ünlü şarapları vardır.


 

Yorumlar

  1. Gormek icin sabırsızlanıyorum

    YanıtlaSil
  2. Sayfanızı çok beğendim. Devamını bekliyoruz.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Lütfen yorum yaparken saygı kurallarını aşmayalım.Teşekkürler...

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar