AIRBUS 350 NİN ÖN KOKPİT CAMININ ÇERÇEVESİ NEDEN KARANLIK?

 


Airbus'ın A350 XWB serisi, daha verimli uzun mesafeli ticari hava yolculuğuna olan bağlılığınına heyecan verici bir özellik ekledi.Etkileyici performans rakamlarının yanı sıra, A350 aynı zamanda göz alıcı bir uçaktır. Bununla birlikte, bir özellik göze çarpıyor, o da kokpit pencerelerinin etrafındaki koyu çerçeve.Peki bunun amacı nedir? inceleyelim.

A350'kavisli kokpit pencereleri ve onları çevreleyen koyu anahat tarafından sarılmış özel bir uçaktır.İlk bakışta bu, kokpitin bir göz maskesine oldukça benzemesini sağlıyor. İronik olarak, bu, uçağın uzun uçuşlarındaki yolcuların yararlandığı bir aksesuardır aslında. Hatta bazı gözlemciler tasarımı Johnston McCulley'in kurgusal karakteri Zorro'ya benzettiği doğrudur.

Airbus İletişim İş Ortakları Başkanı Donna Lloyd şunları söyledi:“Bu kokpit pencereleri en fütürist, estetik ve ayırt edici görünümden daha fazlasını sunuyor. Yeni ön cam, uçağın genel aerodinamik verimliliğini artırır. Burnun mükemmel kavisli şekli, hava akışının yüzeye en az türbülanslı şekilde sarılmasına yardımcı olur ve böylelikle sürtünmeyi azaltır. "

Okuduğumuzdan şunu anlıyoruz; ön camın şekli, A350'nin etkileyici verimliliğini sağlamada kilit bir faktördür. Ama karanlık çercevenin asıl amacı nedir? Birincil işlevi estetik değil, güvenlik meselesidir. Lloyd şunları ifade etti:
"Siyah ön cam gibi sembolik 'Ray-Ban', pencerenin bakımını kolaylaştırır ve bu sıcaklığa duyarlı pencere alanının termal koşullarının uyumlu hale getirilmesine katkıda bulunur."dedi.

Airbus A350, kokpitinin içinde ve dışında özellikleri söz konusu olduğunda yenilikçi bir uçaktır. Avrupalı ​​üretici, Aralık 2019 itibarıyla havayollarına A350 uçağında dokunmatik ekranlı kokpit ekran seçeneği sunuyor .

Bu yüksek teknolojili isteğe bağlı ekstrası ile teslim edilecek ilk A350, Aralık 2019'da China Eastern Airlines'a gitti. Airbus, o sırada yaklaşık 20 operatörün bu özelliği A350 siparişlerine eklemeyi seçtiğini belirtti. Dokunmatik ekranlar, daha sorunsuz bir bilgi aktarımına olanak tanır ve bu, pilotlar yüksek bir iş yükü ile uğraşırken çok önemli bir faktör sunar.

Uçak camının neden kavisli olduğunu merak ettiyseniz bununda biraz üstünde durmakta fayda var.Eğer uçak camı köşeli olsaydı içerinde bulunan malzemelerin daha çabuk parçalanması olası bir durumdur.Ve buna bağlı olarak ta uçağın yön değiştirmesi ise zorlaşır.

Uçak camlarının 6cm kalınlığında ve aynı zamanda kavisli olması, ilk önce sağlamlılık ve ardından baskı faktörünün dağılmasına olanak sunmuştur.

Ve baktığımda ise dünya genelinde birçok mimari tasarımda da sivri köşelerden uzak durulduğu anlaşılıyor.


Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar