Airbus A380'in Maliyeti Ne Kadar?

 
PANDEMİ A380'İ UNUTTURDU


Airbus A380, devam eden salgın nedeniyle ne yazık ki modası geçmiş bir uçak. Bununla birlikte, COVID-19 havayolu endüstrisini neredeyse durma noktasına getirmeden önce bile, Avrupalı ​​üretici, yaklaşık 250 örnek inşa ederek üretimini çoktan iptal etmişti. Yine de bu devasa uçak olan A380, nereye giderse gitsin herzaman dikkat çeken büyüleyici bir uçak olmaya devam edeceğe benziyor. Peki bu iddialı süper jumbo ne kadara mal oldu? birlikte bakalım.

A380 kadar büyük bir uçak geliştirmek Airbus için her zaman pahalı bir görev olduğu kesin.Program, uçağı fiziksel olarak inşa etmenin yanı sıra, araştırma ve geliştirme yönleri açısından da çok şey talep edecektir. Sonuçta, Airbus (veya herhangi bir üretici) boyutu ve yapısı itibariyle A380 gibi bir yolcu uçağı üretmemişti.

Dünya, 1950'lerin başlarında Bréguet 763 Deux-Ponts biçiminde tam çift katlı bir yolcu uçağı görmüş olsa da , bu pervaneli bir uçaktı. Benzer şekilde, mevcut Boeing 747, ikinci bir yolcu güvertesine sahip bir jetliner olmasına rağmen, bu, A380 gibi gövdenin tüm uzunluğu boyunca uzanmadı. Eşsiz ve çığır açan bir tasarımdı ve öyle olmaya da devam ediyor.

Airbus, 2000 yılında A380 programını başlatmak için oy kullandığında, öngörülen maliyeti 9.5 milyar € (11.3 milyar $) idi. Bununla birlikte, şirket uçağın geliştirilmesine daha fazla girdikçe, programın maliyetleri arttı. Nitekim, 2006 yılında Airbus, programın rapor edilen maliyetini yayınlamayı bırakmayı seçtiği bir noktaya ulaştı.Ayrıca; A380, iki tam yolcu güvertesine sahip ilk jet gemisi oldu.

Bu aşamada rakam toplam 10,2 milyar Euro'ya (12,2 milyar $) ulaştı. On yıl sonra, 2016'ya kadar, Avrupalı ​​üretici A380 programının 25-30 milyar $ civarında bir maliyete sahip olduğunu yeniden tahmin etti. Bu, 2000 yılında İngiltere, Fransa ve Almanya'dan 3,5 milyar € tutarında krediyle başlatılmasına rağmen gerçekleşti. Şubat 2019'da Almanya, hala ödenmemiş olan 600 milyon € (716 milyon $) karşılığında Airbus'a başvurdu.

 


LİSTE FİYATI


A380 programının maliyetinin yanı sıra, havayollarının süper jumbo'ya sahip olmak için ne kadar ödemesi gerektiğini de düşünmeye değer.A380,üretimi sırasında, çift katlı quadjet'in 445,6 milyon dolara listelendiğini gördük.

Bu, Airbus'ın tasarladığı A380 ile rekabet etmek için Boeing 747 ailesi uçağından biraz daha yüksektir. Boeing 747-400'ün üretimi 2007'de durdurulduğunda liste fiyatı 228 milyon dolar (bugün 289 milyon dolar) civarındaydı. Bu arada, yeni nesil 747-8'in liste fiyatı 418.4 milyon $ 'dır . Elbette A380, operatörlere bu uçaklardan daha fazla kapasite sunuyordu, ancak yüksek maliyeti, para kazanmak için iyi yüklü olması gerektiği anlamına geliyor.


Elbette, havayollarının bu meblağları nadiren ödediğini hatırlamakta fayda var. Bunun yerine, birden fazla uçak için daha büyük siparişler vererek, oldukça cömert bir indirim elde edebilirler. Nitekim Airbus, 2019'da müşterilerinin liste fiyatlarından ortalama% 50 indirim aldığını iddia etmişti.

 

HAVAALANLARINA MALİYETİ NE KADAR?Konu superjumbo'yu kullanıma sokmaya geldiğinde finansal olarak zorlanacak olanlar sadece Airbus ve A380 operatörleri değildi. Gerçekten de, dünyanın havalimanları daha önce hiç bu büyüklükte bir uçakla uğraşmak zorunda kalmamıştı. Sonuçta Boeing 747-400'den yaklaşık % 30 daha büyük. Bu, havalimanlarının devasa uçak gemisi için değişiklikler yapması gerektiği anlamına geliyor.

Bu değişiklikler daha uzun ve daha geniş pistler ve taksi yolları, daha fazla kapı alanı ve deve binmeye yardımcı olacak daha fazla jet köprüsü içeriyordu. Bu maliyetler havalimanları ve yetkililer için hızla arttı. Örneğin New York ve New Jersey Liman İdaresi'nin uçak için 175 milyon dolarlık altyapı değişikliği yaptığı söyleniyor.

 

Yorumlar

 1. This was an incredibly poorly timed effort, producing a four engine giant in an era of two engine efficiency. There is no way the cost of development will ever come close to being made up by airplane sales. The two-decker passenger placement had been rejected by Boeing early in 747 design and would hinder A380 sales. This plane may have been a success in that it does actually fly, but it is a fiscal disaster.

  YanıtlaSil
 2. Big white elephant that never made a profit.

  YanıtlaSil
 3. Thats a good����

  YanıtlaSil
 4. Yanıtlar
  1. https://www.havacilikadina.com/2021/04/a350nin-onemli-5-ozelligi.html?m=1

   Sil

Yorum Gönder

Lütfen yorum yaparken saygı kurallarını aşmayalım.Teşekkürler...

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar