BMW DÜNYA'DA İLK TAMAMEN ELEKTRİKLİ KANAT TAKIMINI TEST ETTİ.


 🪐🪐🪐BMW'NİN HAVACILIK İLGİSİ DÜNYA'DA İLK TAMAMEN ELEKTRİKLİ KİŞİSEL KANAT TAKIMINI ÜRETTİRDİ.


BMW şirketin tam ismi Bayerische Motoren Werke.Şirket, 1913 yılında Karl Friedrich Rapp tarafından Almanya'nın Münih kentinde kurulmuştur. Mimari olarak meşhur olan merkezi halen oradadır.

Bmw havacılıktan gelen bir şirkettir.Fotoğraf:Luis Quintero
Belki de çok şaşıracaksınız ama, BMW İlk zamanlarda sadece uçak motoru üreten şirketti, 1928 yılında satın aldığı Fahrzeugtechnik Eisenach A.G. otomobil şirketinden sonra otomobil üretimine girmiştir. BMW ilk otomobil seri üretimini 1929'da 3/15 PS ismindeki otomobil ile başlamıştır.

Az önce bahsettiğim gibi BMW ilk olarak uçak motoru üretimi yapan bir firmaydı. Bu yüzden parçalı amblemin mavi kısmı gökyüzünü beyaz kısmı da uçak pervanesini temsil etmektedir.Fakat bu konuyla ilgili başka bir iddia da söz konusu amblemdeki mavi beyaz renklerin Bavyera eyaletinin renklerinden geldiği söz edilmekte.

 🪐🪐🪐KİŞİSEL HAVACILIĞIN YENİ ŞEKLİ OLACAK


BMW, bir kişinin 186 mil / saate varan hızlarda uçmasını sağlayan dünyanın ilk tamamen elektrikli kanat takımını tasarladı, geliştirdi ve test etti. Devrim niteliğindeki alternatif seyahat araçları, BMW tarafından Designworks ile ortaklaşa geliştirildi. Uçan takım, paraşütçü, yamaç paraşütü eğitmeni ve kanat giysisi pilotu olan 33 yaşındaki Avusturyalı Peter Salzman tarafından üç yıl önce yaratılan bir konsept olarak başladı. BMW, Designworks ve Salzman konsepti yeni boyutlara taşıdı. Cihazın geliştirilmesi üç yıl sürdü ve BMW'nin elektrifikasyon konusundaki uzmanlığını sergilemek için tasarlandı.

✅ALPLERDE DENENDİ BAŞARILI OLDU.

BMW kanat tulumu, beş dakika boyunca 20 beygir gücü sağlayan göğüse monte edilmiş iki karbon pervaneye sahiptir. İki ana bölümden oluşmakla beraber kanat benzeri kumaş parçalarına sahip bir takım elbise ve pervaneleri içeren bir elektrikli tahrik ünitesinden oluşur. Yaklaşık 28 kilo ağırlığındadır. Wingsuit sadece çizim tahtasındaki bir konsept değildir. Peter Salzman tarafından Alpler üzerinde başarıyla test edilmiştir.  

Salzman, Alpler'in 9.900 fit yukarısındaki bir helikopterden düşürüldü ve neyse ki kanat kıyafeti bir kartal gibi uçarken çalışmayı başardı. Salzman iniş için güvenli bir şekilde paraşütle atladı. Aparat, Batman'in gıpta edeceği hızlara hızlanabilir bir şeydi. Geleneksel kanat takımının maksimum 62 mil / saate karşılık 186 mil / saat bu gayet iyi bir netice maceracılar ve ekstrem spor tutkunlarının keyif alması için BMW'nin kanat kıyafetlerini tam üretime sokup koymayacağı konusunda şuanlık hiçbir bilgi yok. Ancak Salzman ve BMW ekibi, Elektrikli Atlama Kıyafetlerini geliştirmeye devam ediyor.

Ayrıca bir dip not verecek olursak; ABD Savunma Bakanlığı'nın İleri Araştırma Projeleri Ajansı DARPA şimdiden ABD ordusu için geliştirilmek üzere kanat tulumu önerilerini talep etmeye başladılar bile.

 🪐🪐🪐 


 

Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar