Çin, Türk Hava Yolları, Etiyopya Hava Yolları ve Rwand Air'den Gelen Bazı Uçuşları Neden Askıya Aldı?

 
Daha önce,Hong Kong 2 Nisan'da bunu yapmıştı. Şimdi ise Çin devleti  aynı şeyi uygulamaya başladı ve Covid-19 kurallarının ihlali ve ilgili uçuşlar askıya alındı.

Çin sivil havacılık düzenleme kurumu ( CAAC ) , geçtiğimiz günlerde COVID-19 için pozitif test edilen rotalarda birkaç yolcunun ardından bir RwandAir uçuşunun, bir Etiyopya Havayolları uçuşunun ve bir Türk Hava Yolları uçuşunun askıya alındığını duyurdu.

23 Mart'ta, Etiyopya Havayolları'nın ET684 sefer sayılı uçuşunda beş yolcu pozitif test yaptı ve uçuş 12 Nisan'dan itibaren iki hafta süreyle askıya alınacak. 12 Nisan'a kadar olan süre, yolcular tarafından uçuşlarını ayarlamak için değerlendirilebilir.

Çin Sivil Havacılık İdaresi ( CAAC ) , 21 Mart'ta, RwandAir'in WB9500 sefer sayılı uçuşunda beş yolcu testinin pozitif çıktığını ve uçuşun 5 Nisan'dan itibaren iki hafta süreyle askıya alınacağını söyledi. Gördüğümüz gibi bu, yolcuları seyahat planlarını değiştirmeye zorlayacak kısa bir uyarı olarak görülüyor.

24 Mart'ta Türk Hava Yolları'nın TK72 sefer sayılı uçuşunda toplam 14 yolcu pozitif test edildi ve uçuş 19 Nisan'dan itibaren dört hafta süreyle askıya alınacak.

Daha önce, 16 Aralık 2020'de düzenleyici (CAAC) , COVID-19 enfeksiyonlarının yayılmasını daha da engellemek için Haziran-2020'de tanıtılan ' ödül ve askıya alma' mekanizmasını güncellemişti .Bu politika süreci işe yarayacak gibi gözüküyor.

En son CAAC politikası, test sonucu pozitif çıkan yolcu sayısı beşe ulaşırsa  uçuşun askıya alınmasının bir haftadan iki haftaya uzatılacağını söylüyor.COVID-19 testi pozitif çıkan yolcu sayısı 10'a ulaşırsa, askıya alma işlemi dört hafta sürecektir.

Bütün dünya ve havacılık korona ile mücadele ederken bu gibi yasaklar ve vatandaşları için aldıkları önlemler ile bu virüsten kurtulan bir çin devletini'de unutmayalım.Sert tedbirler ve bunun arkasını sağlayacak ekonomik güç ile yine burdan dünya'ya yayılan, ve milyonlarca insanın yaşlının ve hatta gençlerin bile yaşamını yitirmesine neden olan bir pandemiden kurtulmanın yolunu açıyor.Ve hatta kurtuldular bile.

Bunu nasıl yaptıları konusu ise kesin kararları beraberinde getiriyor.Getirilen radikal kararlar dünya üzerine oturmuş bir karabuluttan kurtulmalarını sağladı belki çok zorlayıcı oldu ama başardılar.

İlk olarak karantinayı çok sıkı tuttular.Salgının yayılmasını engellediler.Çünkü nüfus olarak çok büyük olan çin devleti'nin eğer başından önlem alınmassa bu durum oların sonu olacağını biliyorlardı.

Ve milyonlarda insanın sokağa çıkması engellendi.Eğer çıkan olursa zorla evine sokulup kapısı bile kilitlendi.İşte öyle başardılar kesin ve net olarak muaf durumu olmadan yaptılar bunu.Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar