CORSAİR'IN İLK AİRBUS 330neo'SU GELDİ.

Corsair,ilk Airbus A330neo'yu teslim aldı.Havayolu,diğer beş A330'dan oluşan tüm Airbus filosuna ekledi.Fransız havayolu,tamamı A330 filosunu işletme vizyonuna devam etmeyi planlıyor.
Corsair kimdir?

1981'den bu yana havacılık sektöründe hizmet veren, müşteri kapasitesi bakımından her yıl 1 milyon yolcusunu bulunan,okyanuslar arasında seyahat edebilen Fransız havayolu şirketindir.

Filosunda güncel olarak 6 uçak bulunduruyor.Hizmetni ise Orly Havalimanı'nda yapıyor.

Teslimanının yapıldığı uçak,Corsair'ın eski A330'leriyle birlikte filosuna ekleyeceği beş A330-900'den biri olacak.Yeni uçaklardan üçü kesin siparişiyle verilirken,diğer ikisi kiralama yolu ile alınacak.Boeing 747 filosunu halihazırda emekliye ayırmayı planlayan Corsair,filosunun tamamını A330 tipi uçakla doldurmayı ve bu stratejiyi sürdürmeyi hedefliyor.

Corsair ilk A330'una sahip oldu.Fotoğraf:Nur AndiCorsair,geçen yaz yeni A330neo filosuyla nereye uçabileceğini açıklamıştı.Havayolunun Paris Orly Havalimanı'ndaki operasyon üssünün dışında,Mauritius,Guadeloupe ve Reunion'a doğrudan uçuşlar için ayırdı.Ayrıca,havayolu A330neo'yu,geçici olarak Eylül 2021 için planlanan New York JFK uçuşları için ayrıldı.
Corsair,uçuş başına %25 daha az CO2 yapıp yolcular ve mürettabatlar için de çok rahat olacak şekilde tasarlanan yeni filosuna sunmaktır.Uçak,üç sınıflı bir düzende 352 koltuğa sahip olmakla birlikte son teknoloji için eğlence (İFE) ve kabin genelinde tam WİFİ bağlantısı da dahil olmak üzere Airbus'ın önde gelen 'Airspace' kabinin tüm konfor ve olanaklarını sağlıyor.

Eğer yolculuğunuz Airbus'ın 330'u ile geçiyorsa şunu söylemeliyim ki bu geniş gövdeli uçakta ve pek maharetli olan uçakta olduğunu bilin yeterlidir.

Bu uçak Boeing 767 ve 777 ile yarışan bir motorlu geniş gövdeli uçak aynı zamanda askeri taşımacılıkta bile görev alabiliyor.

Uçak aslında A340'la benzerlik taşıyabiliyor ama iki yerine 4 motor olması onu diğerinden ayırıyor.Teknoljisini ise A320'den devraldı ve öyle devam ettiriyor.Arttırılmış yolcu kapasitesi ve sessiz kabini ile beraber ön planda kendisini sunuyor.

A330'un tarihini biraz gözden geçirirsek eğer ilk yolcu uçağı olarak 70'li yıllarda A300'lerden başladığını anlıyoruz.Havacılık serüveninde kendisine önemli yer ayıran A300 tipi uçaklar bu zaman dilimi içerinde birçok katagoride kendisini geliştirmiş ve birçok havayolu tarafından uçak envanterine sokulmuştur.

Kendi bayrak taşıyıcımıza yani Türk Hava Yollarına bakarsak bu uçak modelini genellikle chicago,new york ve singapur vb. mesafesi yüksek olan dedtinasyonlarda hizmet vermesi için kullanıyor.Ama birçok yerli havacılık şirketimizde bu uçaklar halihazırda mevcut olmayabiliyor.

Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar