COVİD 19'UN HAVAALANI İŞLETMESİ VE TOPARLANMA YOLU ÜZERİNDE Kİ ETKİSİ

       
 COVID-19 salgınının ekonomik etkisi


Uluslararası Havaalanları Konseyi (ACI) World, COVID-19 salgınının ekonomik etkisini, küresel havalimanı işletmesi üzerindeki etkilerini ve iyileşmeye giden yolu analiz eden altıncı değerlendirmesini yayınlamıştı.

Tam olarak bir yıl önce, 11 Mart 2020'de Dünya Sağlık Örgütü (WHO), COVID-19 salgınını pandemi ilan etmişti. O zamandan beri dünya genelinde günlük hayat değişti daha doğrusu hayatımız açısından kötü bir döneme girdik. Hava taşımacılığı, krizin başlangıcından bu yana en çok etkilenen küresel endüstrilerden biri olmaya devam etti. Devam eden COVID-19 salgını, tam ölçekli bir küresel ulaşım kriziyle sonuçlandı. Başka hiç kimsenin olmadığı gibi bir krizde gelişeceği, trafik ve gelir kaybından etkilenerek sektörü hayatta kalma moduna getireceği çabucak ortaya çıktı.

Bu krizin etkisinin havacılığın çok ötesine uzandığı bir gerçek.COVID-19 salgını başladığından bu yana, bu virüs nedeniyle dünya çapında 2,7 milyondan fazla insan öldü. Araştırmacılar son zamanlarda erken COVID-19 ölümleri nedeniyle dünyanın 20,5 milyon yıllık yaşamını yitirdiğini tahmin ettiler ve bu sayı artmaya devam edecek.

Bu kriz aynı zamanda küresel ekonomiye, ticarete ve hareketliliğe de ciddi zararlar verdiği ortada. Pratik olarak, ekonomik ve sosyal faaliyetin tüm yönleri bozulmuştu ve hala da öyle.

Yolcuların ve personelin sağlığı, güvenliği ve refahı havacılık endüstrisinin herzaman bir numaralı önceliği olmalıdır. Havalimanları, yolcuların sağlık ve güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak için birçok yeni sağlık ve biyogüvenlik önlemi getirmiştir ve bu havalimanı müşteri deneyimi, onların değişen beklentilerini yansıtır ve endişelerini giderir diyebiliriz.

Havalimanları ve havayolları, hükümetleri, epidemiyolojik durum izin verdiğinde küresel bağlantıyı yeniden başlatmaya hazırlanmak için sektörle ortak olma çağrısında birleşiyor ve benzeri görülmemiş küresel aşılama çabası, normalliğe dönüşün yakın gelecekte bir olasılık olacağına dair bizlere bir umut ışığı sunuyor.

İlk aşı dozu 2020'nin sonlarında uygulandığından bu yana, 130'dan fazla ülkede 450 milyondan fazla doz uygulanmıştır. Bu yıl yurtdışında yaz tatillerinin olma ihtimali her zamankinden daha muhtemel.

Tarihteki en büyük aşılama kampanyası devam ederken, iyileşme için bazı olumlu işaretler ve umutlar yeşeriyor. Hem gezginler hem de sektör paydaşları seyahat etmeye devam etmek için can atıyor. Pek çok endüstri uzmanı, 2021'in ikinci yarısında seyahatte bir artış olacağını beyan etmişti bile. Hatta bazıları bu potansiyel artıştan seyahatteki "savaş sonrası benzeri bir artış" olarak betimledi.Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar