Dubai Uluslararası Havalimanı'nın merkezi gücü

 

 


Dubai Uluslararası Havalimanı merkezi güc haline nasıl geldi?


Emirates başlangıçta dünyanın her yerinden yolcuları Dubai üzerinden birbirine bağlama fırsatı belirlemişti. Taşıyıcı, toplumun 1980'lerde ve 1990'larda nasıl daha küresel hale geldiğini gördü ve ilk Airbus A310 geniş gövdeli yolculara hizmet etmek için çözümler sunmaya hevesliydi. Bu operasyon yıllar içinde hızla büyüdü ve Dubai Uluslararası Havalimanı'nın (DXB) bugün bir mega merkez haline gelmesini sağladı.

 Emirates başkanı Sir Tim Clark, havalimanının önemi hakkındaki açıklamaları şu şekilde;


Clark'a, Emirates'in operasyonları söz konusu olduğunda, kapasite ve sıklık arasındaki denge soruldu. Yönetici, ağı dengelemek için her iki faktörün de çok önemli olduğunu ve bu açıdan DXB'nin rolünün çok önemli olduğunu açıkladı. Aktarma merkezinin konumu, tesisleri ve en önemlisi uçağı , yolcuları kıtaların dört bir yanından varış noktalarına sorunsuz bir şekilde taşımasını sağlıyor.

"Bu ikisinin bir kombinasyonu çünkü bildiğiniz gibi tek koridorlu uçağımız yok. Ve başvurmakla meşguldük. Operasyonun ölçeklendirilmesiyle ilgili. Günde Heathrow'da altı 380, Gatwick'te üç, Birmingham'da iki, Manchester'da iki ve Glasgow'da bir tane olacağımız fikri. A380 işlemi biri mi yoksa diğeri mi? Hayır. Bu ikisinin bir birleşimidir ve A380'in kalitesinin kanıtıdır, çünkü Heathrow slotlarının kısıtlı olduğunu bildiğiniz gibi Hong Kong slotları kısıtlanmıştır, her bir ana hub slotlarla sınırlıdır. Öyleyse, 517 koltuklu A380 koyabileceğiniz Heathrow yuvasına bir 787 koymak istiyorsanız, maksimuma ulaşmanız uzun sürmez. Clark,günde altı tane koyabilirseniz, yine size o uçağın gücünü söyler ”açıklamasında bulundu.

 

 

"Öyleyse, frekans argümanını takip ediyoruz, ancak büyük uçaklarla, bu yüzden insanlar bizim ne yapacağımız konusunda oldukça zorlandılar, tüm bunlardan bir gün önce Düsseldorf gibi bir yerde iki 380'lere sahip olmak, üçüncüsü Münih'e. ve tabi ki Hamburg havalimanının 380'i alacak şekilde uyarlanması gerekiyordu ki bunu isteyerek yaptılar. Bitirir bitirmez, A380'i oraya koyduk ve bugün hâlâ iki Hamburg'umuz var, bunlardan biri A380. Yani, bu ikisinin birleşimi, bir merkezin gücü bu büyük hacimleri almamızı sağlıyor. Bir uçuş, varıştan sonraki iki saat içinde 80 varış noktasını besleyecek. Dolayısıyla, artan maliyetlerle elde ettiğimiz artan geliri hayal edebilirsiniz. Dolayısıyla, bu merkez büyüdükçe, birim maliyetleri düşüyor ve gelir üretimi katlanarak artıyor. "


Sektördeki endişeler sorulduğunda, merkezlerin koronavirüs sonrası alemde geri dönüş yapıp yapmayacağı sorulduğunda Clark, merkezin ve konuşulan modelin bittiğine dair görüşü paylaşmadığını paylaştı. Nihayetinde, DXB'nin orta ila uzun mesafeli merkezi, zaman içinde korunacak ve büyüyecek olan bir merkezdir.

Yönetici, Washington gibi Dar es Salaam gibi rotalarda kesintisiz uçan ikiz jetlere sahip olma ve para kazanmak için yeterli yolcu taşıma hissinin bir meydan okuma olduğunu ifade ediyor. 380 ile Washington'dan Dubai'ye uçmanın çok daha kolay olduğunu ve iki saat içinde bir bağlantıyla Dar es Salaam'a gitmenin çok daha kolay olduğunu paylaşıyor. Özellikle, Dar es Salaam uçuşu 30 veya 40 diğer uçuştan beslenecekti. Yani, her servisten on kişi varsa, hepsi artar.

Clark, doğrudan bir yaklaşımın belirli yönlerden işe yarayabileceğini kabul ediyor. Örneğin, A321XLR ve 737 MAX, dar gövde operasyonları için daha büyük fırsatlar sağlayabilir. Ancak başkan, mevcut merkez modelinin bitmediğini onaylıyor.

 


 


 

Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar