ELEKTRİK İLE ÇALIŞAN UÇAKLAR BÖLGESEL OLARAK HİZMETE GİREBİLİR Mİ?

 ÖRNEK HAVAYOLU "WİDEROE"

Wideroe, batı ve kuzey Norveç'teki kıyı kasabalarına ve adalarına giden yoğun bir kısa yol ağı işleten bir havayoludur.

Wideroe'nin rota ağı , tamamen elektrikli ticari havayolu hizmeti fırsatına bir örnek teşkil ediyor. Norveç bölgesel havayolunun Bodo'daki operasyonel karargahından Lofoten Adaları'ndaki Leknes'e yapılan bir uçuş 100 km'den (62 mil.) daha kısadır. Kuzey Norveç'te Vardo'dan Tromso'ya giden bir başka uçuş, yolda Batsfjord, Berlevag ve Hammerfest'te durur.

Norveç'te ki rota bu şekildedir. Kısa ve yoğun.

Wideroe Strateji Direktörü Andreas Aks, "Bu ağda uçtuğumuz rotaların yüzde yetmiş beşi 300 km'den kısa ve % 50'den fazlası 200 km'den daha kısadır." dedi. "Birçoğu daha da kısa. Pek çok kısa rotaya sahip devasa bir ağ. "olarak ekledi.

9 koltuğa kadar elektrikli uçak projeleri şekillenmeye başladı bile.Wideroe ve Finnair havayolu şirketleri uzak ve  kısa rotalar için iyi bir potansiyel görüyor.Bununla alakalı olarak da Tecnam Aircraft, 2026'ya kadar Heart Aerospace hedef hizmet girişi yapacak.

Rolls-Royce Electrical müşteri iş direktörü Matheu Parr, "Norveç'te günümüzün pil teknolojisinin sıfır emisyonlu uçuşun kilidini açabileceği önemli bir rota yapısı var" dedi.

ATILAN ÖNEMLİ ADIMLAR 


Şu günlerde hava taşımacılığının en derin krizinden yavaş yavaş çıktığı ve çevresel olarak daha sürdürülebilir bir rolle kendini yeniden keşfetmeyi hedeflediği şu anda bu yolu izleyen tek havayolu şirketi değil. Finnair, en kısa rotalarında kullanılmak üzere İsveçli girişimci Heart Aerospace'den 19 yolcu kapasiteli elektrikli uçak satın almak için bir niyet mektubu imzaladı. Heart ayrıca 2026'da pille çalışan ES-19 teslimatlarına başlamayı planlıyor. İspanya'da Volotea ve Air Nostrum, Cessna Karavanlarını elektrik enerjisine dönüştürmek için bir projeye katılacak.

İspanya'da, Volotea ve Air Nostrum, kısa ve orta mesafeli uçak filolarının karbon emisyonlarını azaltmak için elektrikli itiş gücüne dönüştürülmesini desteklemek için Avrupa salgın kurtarma fonuna başvurmak üzere başlangıç ​​Dante Aeronautical ile ortaklık kurdu.

42 milyon € (49.5 milyon $) proje teklifi, İspanya'nın ulaştırma, hareketlilik ve kentsel gündem bakanlığı tarafından yayınlanan bir ilgi bildirimi çağrısına yanıt olarak sunuldu. Seçildiği takdirde proje, Avrupa Kurtarma Fonu tarafından İspanya'ya tahsis edilen 72 milyar Euro'dan finanse edilecek.

Konsorsiyumun bir kamu - özel girişimi olarak finanse etmeyi planladığı önerilen proje, 9-19 yolcu uçağını tamamen elektrikli itiş gücüne dönüştürmek için değişiklikler geliştirmeyi ve uygulamayı içeriyor. İlk uçağın sertifikalandırılması 2024 için planlanıyor ve çeşitli uçak türlerinin elektrikli versiyonları 2026 yılına kadar ticari operasyona giriyor.

Volotea'nın tamamı Airbus filosu varken, Air Nostrum daha büyük ATR ve Bombardier CRJ bölgesel uçaklarını işletiyor, ancak her iki havayolu da projeye katılmayı planlıyor ve pazar analizi ve teknik uzmanlık sağlıyor. İspanya ve Avustralya'da faaliyet gösteren Dante, elektrifikasyon projesine liderlik edecek.

Volotea, karbon emisyonlarını ve gürültüyü azaltmak için hibrit elektrikli uçak geliştirme potansiyelini görüyor. Volotea'nın kurucusu ve CEO'su Carlos Munoz yaptığı açıklamada, "Bu projeyi desteklemek, daha iyi bir hizmete ihtiyaç duyan şehirleri birbirine bağlama ve çevresel etkiyi en aza indirirken bunu yapabilme misyonumuza uyduğundan Volotea için mükemmel bir anlam ifade ediyor" diyor.

Hidrojen Yakıt Hücreleri, Bölgesel Havacılığın Dekarbonize Edilmesinin Bir Yolu Olarak İlerliyor.


Hidrojen yakıt hücreleri, kısa mesafeli ticari havacılığın karbondan arındırılması için bir seçenek olarak hibrit-elektrikli tahrik sistemlerine meydan okuyor. Hidrojen tahrik öncüsü Zero-Avia, 50 koltuklu bölgesel uçak için bir güç aktarma sistemi geliştirmeye başlamak için ek fon sağladı.


 Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar