Emirates 777, Şüpheli Yakıt Sızıntısı İle Amsterdam'a Yöneldi

Emirates Boeing 777-300ER, şüpheli bir yakıt sızıntısının ardından  Amsterdam'a gitti. 

New York'a giden bir Emirates Boeing 777, şüpheli bir yakıt sızıntısının ardından Pazar günü Amsterdam'ın Schiphol Havalimanı'na yönlendirildi. Olay meydana geldiğinde uçak Kuzey Denizi üzerindeydi. Pilotlar, Amsterdam'a gitmeden önce daha düşük bir irtifaya indi ve tutma düzenine girdi.

Pilotlar yakıt sızıntısından şüphelendiğinde, Emirates'in EK201 uçuşu Amsterdam'ın yaklaşık 250 deniz mili kuzeybatısındaydı. Uçuş izleme verileri, A6-EQJ uçağını o sırada İskoç kıyı şeridinin doğusuna, kabaca Edinburgh'a paralel olarak göstermiştir.

Verilere bakıldığında, uçuşa yaklaşık altı buçuk saat kala, uçağın 10.350 metrede saatte yaklaşık 870 kilometre seyir ettiğini gösteriyor. Bu noktada uçak sekiz dakikada yaklaşık 4.000 metre alçalmış.

Pilotların geri dönüp Amsterdam'a dönmeye karar vermeden önce yeni irtifada tutma düzenine girdiğini bildirdi . Uçak, Pazar günü yerel saatle 14: 10'da başka bir olay olmadan oraya güvenli bir şekilde indi. Varışta uçağı selamlayan yer ekipleri, herhangi bir açık yakıt sızıntısı belirtisi görmediler. Amsterdam'a yönlendirmeyi hesaba katan A6-EQJ, havada yaklaşık sekiz buçuk saat geçirmiş.


Emirates'te Türbülansla İlgili Bir Dizi Olay MevcutBu kadar genç bir uçak olan bu, A6-EQJ ile ilgili kaydedilen ilk olaydır. Emirates'in olay geçmişine genel olarak baktığımızda, havayolundaki en son olayların beklenmedik türbülansa neden olduğunu gösteriyor. Son iki yılda, Emirates uçakları türbülansla ilgili dört olayı derledik.

Temmuz 2019'da Auckland'dan Dubai'ye uçan bir Emirates A380 , beklenmedik türbülansla karşılaştığında Chennai'nin doğusundaydı. Raporlar yolcuların kabin tavanına doğru fırlatıldığını gösterdi. Yirmi altı yolcu yaralandı, bunlardan biri boyun kırıldı. 10 Temmuz 2019'da EK449'u çalıştıran uçak, birkaç saat sonra Dubai'ye iniş yapmıştı.

Üç ay sonra, Denpasar'a giden bir Emirates Boeing 777-300 , Singapur yakınlarında açık hava türbülansına çarptı. Uçak 100 fit düştü ve 11 kişi yaralandı. Yaralanmaların hiçbiri dikkatini dağıtacak kadar ciddi değildi. Uçuş güvenli bir şekilde Denpasar'a indi.

Ocak 2020'de Johannesburg'a uçan bir Emirates Airbus A380 , Mozambik üzerinde türbülansla karşılaştı. Türbülans orta ila şiddetli olarak derecelendirildi ve bir yolcu ciddi bacak yaralanmalarına maruz kaldı. Sonraki bir soruşturma, olayı "dikey rüzgar kuvvetlerinin şiddetli türbülansı" olarak tanımladı.

Sadece haftalar sonra, Şubat 2020'de, bu kez Los Angeles'tan Dubai'ye uçan başka bir Airbus A380 , şiddetli türbülansa dönüştüğünde Salt Lake City yakınındaydı. Bir yolcu  ayak bileğini kırdı.

A6-EQJ, Pazar günü Schiphol Havalimanı'na indikten birkaç saat sonra havalimanına geri dönüyordu. Uçak, yerel saatle 18: 01'de Amsterdam'dan ayrıldı ve Pazartesi sabahı erken saatlerde Dubai'ye indi. Yolcular, o günün ilerleyen saatlerinde başka bir Emirates uçağıyla New York'a devam etti.

⛽✈⛽✈⛽✈ 


Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar