HAVACILIK İÇİN " 22 NİSAN DÜNYA GÜNÜ"

 Her yıl 22 Nisan'da dünya bir araya gelerek Dünya Günü'nü kutlar.Ve sürdürülebilir havacılığı gerçeğe dönüştürmek için çalışırlar.Sektörün genel amacı, fosil yakıtlara olan bağımlılığını kökten azaltmak için acil bir fırsat, hiper verimli motorlarla çalışan gelecek nesil ticari uçakları tasarlayıp inşa ettiğimiz için bir köprü teknolojisi olarak uygulanabilir ve sağlam bir Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) altyapısı ve pazarı geliştirmektir.

Çeşitli kurumlar ve hükümetler, kitleler arasında iklim değişikliği ve küresel ısınma hakkında farkındalık yaratmak için özel etkinlikler düzenler. Gün, çevrenin korunmasına yönelik hareket etmemiz ve koruma ihtiyacına odaklanmamız için bize ilham veriyor. 

İlk Dünya Günü, 22 Nisan 1970'te kutlandı. Hükümetin çevre cehaletini protesto etmek için 20 milyondan fazla Amerikalının sokaklara çıkmasıyla tartışma konusu oldu. O zamandan beri her yıl düzenlenen bir etkinlik oldu.

Peki sürdürülebilir havacılık sağlanabilir mi?


Pratt & Whitney'in mühendislik ve teknoloji kıdemli başkan yardımcısı Geoff Hunt'un bu konuya ilişkin yorumları şu şekide;

Hunt, havacılığın emisyonları azaltması için bir çözüm olduğunu söylemekle beraber,şimdi ile sürdürülebilir gelecek durumumuz arasındaki teknoloji boşluğunu kapatan bir çözüme ihtiyacımız olduğundan bahsediyor.ü

Sağlam bir SAF altyapısı ve pazarı, bizi 2050'ye götürecek ve sektörün, her zaman gösterdiği yeni teknoloji ve yeniliğin özenli bir şekilde geliştirilmesi ve kullanılması yoluyla, ayak izimizi daha da azaltmak için kolektif bilgimizi uygulayacağı yeni bir temel karbon ayak izi.

Gaz türbini motorlarındaki gelişmeler yakıt tüketimini ve emisyonları zaten azaltmıştır, bu nedenle kısa vadede uçan filo daha iyi performans göstermektedir. Örneğin, 2016 yılında hizmete giren Pratt & Whitney'in dişli turbofan teknolojisi,% 16-20 daha iyi yakıt verimliliği ve buna karşılık gelen karbondioksit (CO2) emisyonlarında azalma sağlıyor. Bununla birlikte, pazara ve havayolu filolarına geleceğin hiper verimli teknolojisini getirmek zaman alacaktır.

Oraya nasıl gideceğimizi biliyoruz; endüstrideki bizler ve hükümetteki ortaklarımız, SAF geliştirme, üretim ve dağıtım için uygun bir yol konusunda ciddiye almalıyız. Günümüzün en yeni nesil motor teknolojisi, test koşulları altında% 100 SAF'lerde uçabilir, ancak motor bileşenlerinde değişiklik yapılması gerekebilir. Bu, sektör için bir hızlanma olayı değil.

Büyük ölçekte geliştirilmiş SAF'lere ihtiyacımız var. Günümüzde yakıt ihtiyacının% 1'den azı kullanımları ile karşılanmaktadır. Hükümetler, arz ve talebi ekonomik olarak rekabetçi bir düzeye çıkarmak için doğru teşvik ve finansman karışımını sağlayabilir.


Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar