İSTANBUL HAVALİMANINDA Kİ BİYOMETRİK DENEME, UÇAĞA BİNME SÜRELERİNİ % 30 AZALTIYOR.
İSTANBUL HAVALİMANI BİYOMETRİK DENEMEYİ SONUÇLANDIRIDI.

İstanbul Havalimanı kısa süre önce biniş sürelerinde % 30 azalma gösteren altı aylık bir biyometrik denemeyi sonuçlandırdı.

Biyometrik özellikli sistem (PoC), havalimanında düşük temaslı bir yolcu deneyimi tasarlamak ve yolcu işlemlerini optimize etmek amacıyla SITA tarafından gerçekleştirildi.

Bu biyometrik çözüm, havayolu acentelerinin yolcuları mevcut SITA Flex ortak kullanım check-in kontuarlarına kaydetmesini sağladı. Yolcular kaydolduktan sonra herhangi bir yüzeye dokunmak zorunda kalmadan güvenlik kontrolü, dinlenme salonu erişimi ve biniş için yolculuğun her adımında yüzlerini tarayabiliyorlardı.

Türk Hava Yolları ile beraber ortaklaşa gerçekleştirilen PoC,birçok havalimanının çok sayıda temas noktasında sofistike biyometrik teknolojinin kullanımını içeriyordu. Bu teknolojik cihazların arasında Akıllı Yol kayıt sistemi  için ortak bir kullanım terminali (CUTE),  ile yolcuların kapılara erişebildiği bir PaxCheck boarding pass doğrulama noktası, İga salon erişim sağlayıcı ve gate kapısı doğrulaması bulunmaktadır.

İga'nın Dijital ve Ticari Direktörü Ersin İnankül, nün açıklamasından ise şumları anlıyoruz,zorlu ekonomik problemlerin içerisinde olmamıza rağmen, bu akıllı teknoloji sistemlerinin yolcu güvenini tatminini artırmak ve havalimanının performansına dayalı verimliliğini artırmak için çok önemli olduğunu aşikar.İstanbul Havalimanı, teknoloji odaklı bir havalimanı olmalıdır ve bu havalimanındaki operasyonel yükleri azaltırken yolcuları güvende tutmaya ve onları mutlu bir seyahat serüveninde tutmaya yardımcı olabilecek  akıllı sistemler konusunda öncülük etmelidir.

SITA Orta Doğu, Hindistan ve aynı zamanda Afrika (MEIA) Başkanı olan Hani El-Assaad açıklamaları şunları bize gösteriyor ki SITA,tüm havalimanı genelinde uygulanan çözümlerle birlikte havalimanı sistemleri ve operasyonları açısından iGA'nın yani İstanbul Havalimanı'nın teknoloji ortağı olarak görülüyor.Tabi ki Bu en teknolojik PoC sistemi,büyük bir pandemi kabusu olan COVID-19 salgını sebebiyle güvenlik ve verimliliğin ön safhada olduğunu bildiğimiz günümüzde ise yolcu işlemlerini daha da optimize etmek için SITA Smart Path ve SITA Flex uygulaması dahil mevcut SITA teknoloji altyapısından yararlanıyor olması demek havacıık adınal önemli bir gelişmedir diyebiliriz.Günümüzde ise bazı uygulamaya elverişli devletler bu sistemi kendi ülkesinin önemli havalimanlarında iç hat kısmında  kendi yolcuları için denemeyi başladı,bu havalimanlarından biriside İstanbul havalimanı olduğunu belirtelim.
Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar