Trent 1000 motoru, 787 Dreamliner için yinelenen bir sorun mu?
ANA Boeing 787 Trent 1000 Motor Sorunu Nedeniyle Rusya'ya Döndü

Alınan bir habere göre;uçaklarının motor sorunları nedeniyle Krasnojarsk'a gitmesinin ardından altmış dokuz yolcu ve 10 mürettebat Sibirya'da mahsur kaldı. All Nippon Airways (ANA) Boeing 787-9, Pazar sabahı erken saatlerde sorun çıktığında Tokyo'dan Frankfurt'a uçuyordu.

Boeing 787-9 Tokyo Haneda'dan Frankfurt'a uçuyordu. NH203 uçağı, 4 Nisan Pazar günü gece yarısından hemen sonra Haneda'dan ayrılmıştı. Japonya Denizi üzerinden kuzeye giden ve Теrney'nin kuzeyindeki Rus kıyı şeridini geçen bir uçuşa sahip,yaklaşık 36.000 fit hızla seyreden Dreamliner, Habarovsk'u aştı ve pilotlar sol taraftaki Trent 1000 motorunu kapatmak zorunda kaldığında Zeya Rezervuarı'nın doğusundaydı.

Bu noktada uçak, Krasnojarsk'ın 1.400 kilometre kuzeydoğusundaydı.Pilotların düşük yağ miktarı ve ardından sol taraftaki motor için düşük yağ basıncı problemleri üzerine, boeing 787-9, iki saat sonra kalkıştan yaklaşık sekiz saat sonra Krasnojarsk'a güvenli bir şekilde indi.
Peki Trent 1000 motoru, 787 Dreamliner için yinelenen bir sorun mu?


Trent 1000 motor Rolls-Royce tarafından tasarlanan ve geliştirilen, bazı önemli Boeing için sorunlara ve son yarım on yıl içinde kendi Dreamliner programı neden oldu. Sorunun temel nedeni, sülfürizasyonun neden olduğu potansiyel türbin kanadı çatlamasıydı.

Bu sorunu çözmek Rolls-Royce'a yaklaşık 1 milyar dolara mal oldu. Ayrıca Dreamliner'ların puanlarının topraklandığını gördü ve hem motor üreticisinin hem de plan yapıcının itibarına gölge düşürdü.

Ancak Trent 1000 motoru için sorunlar oluşmaya devam etti. Geçen yılda, başka bir sorunun ortaya çıktığı belli oldu. Düşük basınçlı türbin disk çatlaklarına neden olabilecek sürtünme aşınması, kasada EASA'ya sahipti.

Boeing'in 787 üretim tesisinde ortaya çıkan ek sorunlar da Dreamliner programını sert bir şekilde etkiledi. Son zamanlarda Boeing, Dreamliner'larda teslimatları kısıtladı, ancak şimdi geçici olarak yeniden başlatmaya başladı.

Şuan Boeing'in Dreamliner'ı, müşteri anlamında havayolları arasında popüler


Ne kadar da Boeing tesislerindeki Trent 1000 sorunları ve sorunları, uçağın ANA gibi havayollarındaki popülaritesini engellemeye yetmedi. Havayolları, Dreamliner'ın menzilini, yakıt verimliliğini ve çevikliğini sevdiği bir gerçek. Son on yılda, uçak birçok havayolunda filonun ayrılmaz bir parçası haline geldi.

2011'de 787 Dreamliner'ı ilk kez uçurduğundan beri ANA, Dreamliner filosunda birkaç küçük motor sorunu yaşadı. Hiçbiri potansiyel türbin kanadı çatlama sorunlarıyla ilgili değildi. Aksine, hepsi standart kırmızı bayraklar için tipikti ve tüm havayollarının tüm uçak türlerinde uğraşması gereken uyarılar bütünüydü.
Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar