TÜRK HAVAYOLLARINDAN TAM KAPANMA AÇIKLAMASI VE TÜRKİYE'DE TAM KAPANMA

 


TÜRK HAVA YOLLARI'NDAN TAM KAPANMA AÇIKLAMASI VE TÜRKİYE'DE TAM KAPANMA

Türk Hava Yolları (THY)bütün dünyada etkin rol oynayan corona virüs salgınıyla mücadele kapsamında alınan tam kapanma kararı ile birlikte sosyal medya aracılığı ile yolcularına kendi medya hesabından açıklama yaptı.Kararla ilgili Türk Hava Yolları’ndan (THY) yapılan açıklamadan anlıyoruz ki belirli tarihlerde yurt içi yani domestik uçuş için bilet değişiklik taleplerimiz olursa ücretsiz olarak gerçekleştirilecektir.Tarzında açıklamada bulunuldu.
TAM KAPANMA NEDİR?

Sağlımızı korumak amaçlı hemen hemen her alanın veya yerin uzunca bir süre boyunca kapalı tutulması kesinlikle açılmaması gerekliliğini tanımlayan uygulamaya tam kapanma diyoruz, bölgedeki hizmet veren  tümüne yakın  kurumların belirli bir süreliğine kapatıldığı,açılmadığı ve insanların çok istisna haller dışında bu tam kapanmadan muaf tutulmayarak, evinden çıkmasının yasaklandığı çıkması halinde ceza verildiği  tedbirlerden birisi olarak bilmeliyiz. 

Bu tam kapanma,Nisan ayının 29'u perşembe gününün akşamı başlacak ve akşam 7'de başlayıp, Mayıs ayının  pazartesi günü 5'e kadar kesintisiz sürecek şekilde millet olarak tam kapanmaya geçiyoruz. Belirlenen tarihler arasında kesintisiz sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.Bu kurala uymayanlara cezai yaptırım uygulanacaktır.

  GELİN BİRKAÇ MADDEDE AÇIKLAYALIM...


Üretim imalat, temizlik gibi hizmet alanlarında muaf tutulan kuruluşlar hariç tüm işyerlerine tam kapanma  arası verilecektir.

Yeme içme alanlarında hizmet verenler için paket servislerine ara verilecek şartları uyan yerle bu hizmete devam edilecektir.

Anaokulu, kreş, 8. ve 12. sınıflar ile birlikte tüm eğitim kurumlarında yüz yüze eğitime ara verilecek olup, tüm sınavlar ertelenecektir.

İhtiyaçlarını karşılamak için sokağa çıkamayan yaşlılarımız VEFA ekiplerinden destek isteyebileceklerdir.

Şehirler arasında yaptığımız  seyahatlerin tamamı için izne tabi olunacak ve seyahat izin belgesi alınacaktır. Şehirler arası araçların %50'si ile trafik akışı sağlanacaktır.

Konaklama yapacağımız tesislerde ki rezervasyonlar, sokağa çıkma kısıtlaması için bir sorun teşkil etmeyecektir.

Kamu personeli uzaktan çalışmaya yönlendirilecektir.

Tam kapanma sırasında tüm şehirlerarası seyahatler yasaklanacak ve istisnalar yalnızca katı ve az olacak şekilde önceden izin alınarak yapılacaktır.Gerekli olmayan birçok işletme ve hizmet kapatılacak, ancak kritik olanlar çalışmaya devam edecek. Kargo işletmeleri açık kalacak ve teslimat personeli mesai saatleri içinde tam kapanma kurallarından muaf tutulacak olsa da, eşyalarınızı iade etmek için şubeye gidemezsiniz. Birçok e-ticaret sitesi, iade politikalarını kilitlenme süresini kapsayacak şekilde genişletmiştir.

Yeni kurallara uymayanlar için, tecrit sırasında dışarıda yakalanırlarsa ağır para cezaları bekliyor.Polis memurları, tecrit kurallarını ihlal eden kişiler için 3.150 TL para cezası verecek. Şu anda iç ve dış mekanlarda zorunlu olan maskesiz yakalanmanız durumunda ekstra 900 TL para cezası verilebilir.
Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar