UÇAK LASTİĞİNİN MAXSİMUM YER HIZINDAKİ SAĞLAMLIĞI NASIL ÖLÇÜLÜR? | havacılıkadına.com


Uçak Lastiği Hız Değerlendirmesi nedir? - Kalkış sırasında Lastik Hız Derecesi aşımı nasıl yönetilir?


Bir uçak lastiğinin, düzenleyicilerin ilgili Teknik standart siparişlerine (TSO) uygun olarak test edildiği maksimum yer hızına Uçak Lastiği Hız Derecesi denir.

Uçak lastikleri, çok yüksek yükler taşıma ve çok yüksek hızlarda yuvarlanma dahil çok çeşitli çalışma koşullarından geçer.

Modern Jet uçak lastikleri , 235 mil / saate kadar yer hızıyla 60.000 pound kadar iyi yükler taşır . Ve bu operasyonel koşullara dayanmak için her lastiğin kendine özgü yük ve hız değerleri vardır.

Genel olarak, Uçak lastikleri, bu oranlara kadar çalışmaya dayanacak şekilde tasarlanır ve test edilir, ancak belirlenen limitleri aşmamalıdır.


Uçak Lastiği Hız Derecelendirmesinin Aşılması

Uçakların çoğu, uçak ağırlığına ve ağırlık merkezi konumuna kontrollü yaklaşımı sayesinde, düzenli olarak, lastik yük oranını aşan bir olay görmez. 

Bununla birlikte, bazı durumlar vardır, lastiklerin hız derecelendirmesinin kalkış yuvarlanması sırasında aşıldığı görülmektedir.

Uçak dönüş ve kalkış hızlarının genellikle deniz mili (belirtilen hava hızı) cinsinden ifade edildiğini ve lastik hız sınırının saat başına mil (MPH) olarak ifade edildiğini anlamak önemlidir.


Lastik Hız Değerinin Aşılmasının Sonuçları


Operatörlerin çoğu, bu aşımı nispeten küçük bulmaktadır, birkaç düğümle ifade edilebilir. Ancak, yüksek hızların lastik içinde ısıyı üretebileceğini ve bunun da artan merkezkaç kuvvetleri ile birlikte lastik dişlerinde hasar veya sıyrılma olasılığını yaratabileceğini anlamak önemlidir.

Uçak Uçuş El Kitabının sınırlamalarının ve uygunluğunun dikkate alınması, olası diş kayıplarını ve uçak alt yapısı hasarlarını önleyecek hız derecelendirmeleri dahilinde operasyonlar sağlar.Lastik Hız Sınırının Aşılmasına Neden Olabilecek Faktörler


Kalkış sırasında lastik hızı sınırının aşılmasına katkıda bulunan çeşitli faktörler vardır, ancak bir uçağı lastik hız sınırı ağırlığında veya bu ağırlığa yakın bir yere göndermek kilit noktadır.


► Uçak dönüş hızı, OEM'in tavsiye ettiği dönüş hızından daha yavaş olabilir.


► Geç bir rotasyon gerçekleştirmek.


► Beklenenden daha yüksek bir arka rüzgar varsa veya

 
► Ara sıra yan rüzgârların arka rüzgâra dönüşmesi diyebiliriz.


📌Bununla ilgili ne yapılabilir?


Dönüş Hızı:  Boeing uçakları örneğini alalım.Kalkış sırasında lastik hızının altında kalmak için Boeing, saniyede 2 ila 3 derece ortalama tüm motor kalkış dönüş oranını tavsiye ediyor.

Lastik hızına yakın uçak için, çoğunlukla yüksek ortam sıcaklıkları ve yüksek irtifalarda ağırlık sınırı sınırlayın, önerilenden daha yavaş bir dönüş (örneğin saniyede ortalama 2 ila 3 derece), kalkışta sertifikalı lastiğin ötesinde gerçek yer hızını artırabilir.

 
Kuyruk rüzgarı: Arka rüzgârın anlaşılmasına ihtiyaç vardır ve bir yan rüzgar durumunda lastik hız sınırı ağırlığında veya yakınında sevk edilirken arka rüzgâr bileşeninin muhafazakar bir şekilde değerlendirilmesi, lastik hız derecelendirmelerinde kalmaya yardımcı olacaktır.

 
Daha yüksek itme ayarı:  Sert rüzgar ve kuvvetli yan rüzgar koşullarında uçağı lastik hız sınırında veya yakınında sevk ederken, gerekli minimumdan daha yüksek bir itme ayarı kullanın. 

  Bir Lastik hız sınırı ihlalinden sonra Bakım Eylemi

 

Hava taşıtı bakım kılavuzunun takip edilmesi zorunludur, ancak genel anlayışa göre, burada kapsamlı bir bakım eylemi gerekliliği söz konusu değildir.

Ancak hava yolu veya operatör, hava aracının daha fazla serbest bırakılmasından önce uygun bir düzeltici eylem için denetim bulgularına tepki verecek en iyi yargıç olacaktır.


 

Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar