UÇAKLAR NASIL UÇAR?UÇAKLAR NASIL UÇAR MERAK ETTİNİZ Mİ?Daha önce bir jet uçağının kalktığını veya inişini izlediyseniz, fark edeceğiniz ilk şey motorların gürültüsüdür.

Uçakların nasıl uçtuğunu anlamaya çalışıyorsanız, motorlar ve kanatlar arasındaki fark ve yaptıkları farklı işler konusunda net olmanız gerekir. Bir uçağın motorları, onu yüksek hızda ilerletmek için tasarlanmıştır. Bu, havayı yere doğru fırlatan kanatların üzerinden hızla hava akışını sağlar ve uçağın ağırlığının üstesinden gelen ve onu gökyüzünde tutan kaldırma denilen yukarı doğru bir kuvvet oluşturur. Yani bir uçağı ileri doğru hareket ettiren motorlar , kanatlar ise yukarı doğru hareket ettiriyor 

Uçaklar 4 temel kuvvetten etkilenir: itme, sürükleme, yerçekimi ve kaldırma. Bütün bu kuvvetler dengelenirse uçak havada kalır. Bu kuvvetlerin her biri uçağın uçması için çok önemlidir.

Kaldırma , eğimli bir kanat kanat gökyüzüne doğru uçarken, havayı saptırırken ve üstündeki ve altındaki hava basıncını değiştirdiğinde üretilir. Bu sezgisel olarak açıktır. Bir yüzme havuzunda yavaşça yürüdüğünüzde ve suyun vücudunuza doğru iten kuvvetini hissettiğinizde nasıl hissettiğinizi düşünün: vücudunuz suyun akışını içeri doğru iterken bir kanat kanadı da aynı şeyi yapar .Çünkü yapmak için tasarlandığı şey budur. Bir uçak ileri doğru uçarken, kanadın kavisli üst kısmı, doğrudan üzerindeki hava basıncını düşürerek yukarı doğru hareket eder.

İtme , bir uçağı hareket yönünde hareket ettiren bir kuvvettir. Bir pervane, jet motoru veya roket ile oluşturulur. Hava motorlara doğru çekilir ve devamında ters yönde dışarı itilmek suretiyle bir güç oluşturulur.

Sürükleme , hareketin yönünün tersine etki eden kuvvettir. Sürtünme, sürtünme ve hava basıncındaki farklılıklardan kaynaklanır.

Yerçekimi  , aşağı yönde, Dünya'nın merkezine doğru hareket eden bir kuvvettir.


UÇAKLAR NASIL ÇALIŞIR?


Uçaklar, havanın kanatları üzerinde hareketi, kanatlar üzerinde uçağı dünyaya doğru çeken yerçekimi kuvvetinden daha büyük bir yukarı doğru kuvvet oluşturduğunda uçarlar.

Bu durum bildiğimiz bir fenomenin arkasındaki fizik bilimine dayalı olarak, sıvıların hareketini inceleyen 18. yüzyıl İsviçreli matematikçi dahi ve  ayni zamanda da bilim adamı olan Daniel Bernoulli'den başkası olamazdı. Bernoulli, hareket eden bir sıvının uyguladığı basınc kuvvetinin sıvının hızıyla ters etki sağlını keşfetti.Yani demek oluyor ki, sıvı hızı arttıkça, sıvı basıncı düşermiş. Ve bunun tersi de geçerlidir diyor kendisi.


Bir Uçağın Ana Parçaları Nelerdir?


Gövde

Bu, bir uçağın ana gövdesi olup, kuyruk tertibatı, kanatları ve motorları hariçtir. Bu terim, konik anlamına gelen Fransızca bir kelime olan fusele'den türetilmiştir, çünkü gövde, konik uçlu uzun bir silindir şeklindedir. Birbirine perçinlenmiş alüminyum bölümlerden yapılmıştır ve içinde üç ana bölüm vardır: kokpit, kabin (genellikle farklı oturma düzenleri ve farklı hizmet sınıflarıyla iki veya üç bölüme ayrılmıştır) ve kargo bölmesi.

Kokpit

Kokpit, gövdenin en ön kısmıdır ve uçağı uçurmak için gereken tüm aletleri içerir. Bazen uçuş güvertesi olarak da anılan kokpitte pilot ve yardımcı pilot için koltuklar bulunur; bazı uçaklarda uçuş mühendisi; ve havayolunun kendisinden veya FAA'dan bir veya iki gözlemci için koltuklar. Kokpit, uçuş sırasında yolculara ve kalkış ve iniş sırasında uçuş görevlilerine yasaklanmıştır.

Kabin

Kabin, bir karma taşıyıcı durumunda bir havayolunun yolcuları, yükü veya her ikisini birden taşıdığı kokpitin arkasındaki (ve çift katlı Boeing 747 durumunda altında) gövdenin bölümüdür. Tipik bir yolcu kabini, yemek hazırlamak için mutfağa sahiptir; tuvaletler; yolcular tarafından uçağa taşınan bagajları, paltoları ve diğer şeyleri yerleştirmek için bir veya daha fazla oturma bölmesi, dolap ve baş üstü bölmesi; ve çoğu sadece acil durum tahliyeleri için kullanılan dışarıya açılan birkaç kapı. Çıkış sayısı koltuk sayısına göre belirlenir. Küçük jetler yaklaşık 60 yolcu taşır, Boeing 747 gibi daha büyük olanlar 400'den fazla yolcu taşıyabilir.


Yük ambarı

Bu, kargo ve bagajın taşındığı yolcu güvertesinin altındaki gövde alanıdır. Temelde gövde silindirinin alt yarısıdır. Gövdenin geri kalanıyla birlikte basınçlandırılmıştır ve canlı hayvanların taşınması için belirlenmiş alanlar için ısıtma sistemlerine sahiptir.Uçakta ayrıca havayı bu alanlara zorlayan havalandırma sistemleri vardır. Kargo ambarlarına erişim, uçağın karnındaki kapılardan yapılır. Kabin alanından erişim yoktur.


Kanatlar

Kanatlar, bir uçağı yerden kaldırmak ve tutmak için gerekli olan asansörü oluşturan kanat profilidir. Tutturuldukları gövde gibi, birbirine perçinlenmiş alüminyum alaşımlı panellerden yapılmıştır. Bağlanma noktası, uçağın ağırlık merkezi veya denge noktasıdır.

Çoğu jet uçağının kanatları vardır, bu da kanatların uçağın arkasına doğru açılı olduğu anlamına gelir. Süpürülmüş kanatlar, dikey kanatlara göre daha az kaldırma sağlar, ancak daha az sürtünme oluşturdukları için yüksek hızlarda daha verimlidirler.

Kanatlar, yakıt için büyük bölmelerle çoğunlukla içi boştur. Günümüzde hizmet veren uçaklarının çoğunda, kanatlar, kanatların altına asılan direklere takılan motorları da destekliyor.

Kanatlar, şekle, kontura, uzunluğa, genişliğe ve derinliğe titiz bir dikkat gösterilerek tasarlanır ve yapılır ve aşağıda açıklanan birçok farklı türde kontrol yüzeyi ile donatılmıştır.

Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar