2025'TE HİDROJENLE ÇALIŞAN 200 KOLTUKLU UÇAKLAR GÖREBİLİRİZ


Artık bütün dünya havacılığın karbon ayak izinin nasıl azaltılacağına dair birçok tartışmaların çoğu, sürdürülebilir havacılık yakıtının (SAF) mevcudiyetine ve aynı zamanda elektrikli uçakların pil teknolojisinin sınırlarından ne zaman ve nasıl ayrılabileceğine odaklandı. Hidrojen konusu gelecekteki itici güç gündemini şimdiden sessizce yukarı taşıyor diyebiliriz.Bununla birlikte, hidrojen, karayolu, demiryolu ve deniz araçları gibi diğer ulaşım sektörlerinde bir süredir ivme kazanıyor aslında ve fosil yakıta karşı uygulanabilir bir uzun vadeli alternatif olarak giderek daha fazla görülüyor. Alandaki bazı boğa öncülerinden bazıları, 2025 veya 2026'da hizmete girmesi onaylanan hidrojenle çalışan uçaklara sahip olabileceklerini belirtmektedirler.

Bu mükemmel adım 2020'nin başlarında, havacılıkta hidrojenin kullanımı sanki bir sınır araştırma faaliyeti gibi görünüyordu. Geniş fikir birliği, daha küçük uçaklar için tamamen elektrikli veya hibrit elektrikli itişin birincil odak noktası olması gerektiği, ancak 20'den fazla koltuklu herhangi bir şey için yeşil önceliğin, mevcut turbofanları, turbopropları ve pistonlu motorları daha az yapmak olması gerektiği yönünde görünüyordu. 

Airbus ayrıca, yaklaşık 2.000 nm'lik sektörlerde 120 ila 200 yolcu taşıyabilecek daha geleneksel bir dar gövdeli model sunmuştu. Tahrik sistemi, arka basınç perdesinin arkasında bulunan tanklar aracılığıyla depolanacak ve dağıtılacak olan sıvı hidrojenle çalışan bir çift değiştirilmiş gaz türbini motoruna dayanacaktır. Tasarım, geri çekilmiş dış kanat yüzeylerine sahiptir.

Üçüncü tasarım, 100 koltuklu ikiz bir turboprop. Ayrıca, hidrojenle çalışan modifiye edilmiş gaz türbinlerine sahip olacak ve yaklaşık 1.000 nm menzile uçacaktı.

Aslında, eski Airbus baş teknoloji sorumlusu ve ACubed inovasyon bölümünün CEO'su Paul Eremenko, uçakların hidrojenle yakıt ikmali ile ilgili lojistik zorluklara bir çözümü olduğuna inanıyor. 2020'nin başlarında, yeniden doldurulabilir hidrojen kapsüllerinin doğrudan yakıt üretim tesislerinden uçaklara teslim edilmesini içeren bir operasyon konseptiyle Universal Hydrogen'i kurdu.

Fransa'da hükümet ayrıca hidrojen enerjisine geçişi güçlü bir şekilde destekliyor ve çeşitli endüstrilerle çalışmanın temeli olarak yeni bir konsey kurdu. Şubat ayında Airbus, Air France-KLM, havalimanları grubu ADP ve Choose Paris Region geliştirme ajansı, gelecekteki hidrojenle çalışan uçaklara yakıt sağlamak için Paris havalimanlarında sözde hidrojen merkezleri yaratma çağrısında bulundu. Ortaklar, girişimin Avrupa Komisyonu'nun hidrojenle çalışan uçakların 2035'ten itibaren ticari hizmete girmesi için gerekli koşulları yaratma hedefine bir yanıt olduğunu söylüyor.

Şubat ayında Fransız hükümeti, yeni bir eSTOL uçağı geliştiren Avions Mauboussin'e yaklaşık 1 milyon dolarlık bir hibe verdi. Başlangıç, sırasıyla 2026 ve 2028 yılına kadar pazara sunmayı hedeflediği Alerion M1h ve altı koltuklu Alcyon M3c adlı iki koltuklu hafif bir uçağa güç sağlamak için Zephyr hibrit hidrojen tahrik sistemi adını verdiği sistemi geliştiriyor. Ayrıca, teknolojiyi diğer uçak geliştiricilerine de sunmayı amaçlamaktadır.

Yani havacılıkadına önemli bir adım olacak bu durum, öncü şirketler ve ükeler tarafından desteklendiği için bazıları 2025'te hizmete girebilecek diyebiliriz. 6 ila 200 koltuk arasında değişen hidrojenle çalışan uçaklar için planlar üzerinde yoğun bir şekilde çalışılıyor.

Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar