ALASKA HAVAYOLLARI'NDAN DEV YAKIT TASARRUFU ALASKA HAVAYOLLARI TASARRUF PLANI İLE 480.000 GALON YAKIT TASARRUFU SAĞLADI


Bu havayolu güzergahları optimize ederek ve havayolu trafiğinin öngörülebilirliğini ve akışını geliştirerek sevk görevlilerinin uçuş operasyonlarını daha verimli ve sürdürülebilir hale getirmesine yardımcı olan yapay zeka kullanıyor. Alaska Airlines'ın bunun sayesinde altı ayda 480.000 galon yakıt tasarrufu yapmasını sağladı.Ve başka bir açıdan bakacak olursak,atmosferimizdeki 4.600 ton daha az karbon emisyonu sağlamış olacak.

Yakıt, herhangi bir havayolu için her zaman büyük bir maliyettir. Alaska Havayolları , 2021'in ilk üç ayında yakıta 203 milyon ABD Doları harcadı. Havayolları, mümkün olan en iyi fiyatı elde etmek için riskten korunma yöntemini kullanarak yakıtlarını önceden satın alıyor.

Riskten korunmada, dalgalanan yakıt fiyatlarının yanı sıra, tasarruf edilen 480.000 galona kesin bir dolar değeri koymak zordur. Ancak Alaska Havayolları jetleri, 2021'in ilk çeyreğinde 126 milyon galon yakıt tüketti. Bu rakamları kaba ölçütler olarak kullanan AI, son altı ayda Alaska Havayolları'nın yakıt maliyetlerinde yaklaşık 300.000 dolar tasarruf etmiş oldu.

Tasarruf edilen bir dolar olsa bile, bu nakit sıkıntısı ve pandemi çağında havayolu için önemlidir. Ancak Alaska Airlines, AI denemesinden kaynaklanan parasal olmayan faydaları vurgulamayı seçiyor. Havayolu, Silikon Vadisi merkezli Airspace Intelligence ile işbirliği yaptı. Ölçekte trafik akışı optimizasyonunu desteklemek için ulusal hava sahası ve tahmin hizmetlerinin makine öğrenimi modellerini kullanan yazılımlar oluşturdular.

Alaska'nın sevk görevlileri, sıkışık hava sahası ve kötü hava gibi sorunlardan kaçınarak uçuşları yeniden yönlendirmek için planlama, izleme ve önerilerde bulunmalarına yardımcı olmak için bu tip yazılımı kullandı.Bununla beraber jet uçuşlarının% 64'ü için milleri ve yakıt kullanımını azaltma fırsatı buldu. Sevk görevlileri, yazılımın tüm uçuş tavsiyelerini kabul etmedi. Karar alma süreçlerine tavsiyelerin sadece% 32'sini dahil ettiler. Ancak bu % 32'nin Alaska Havayolları için önemli olumlu etkileri oldu.

Alaska Airlines, şirketi için önemli bir galibiyet olan bu sistemi kullanmaya devam edecek. Alaska için bu bir beyni olmayan bir güç veya yapay zeka platformu, önemli günlük maliyet tasarrufu sağlamanın yanı sıra, uçuş planlamasını ve trafik akışını yönetmeyi kolaylaştırıyor.Ayrıca,havayolunun iddialı bir 2040 net-sıfır emisyon hedefi var; bu hedef, yalnızca sürdürülebilir havacılık yakıtlarına ve yeni tahrik tekniklerine dayanarak gerçekleştirilmesi pek olası değil. Bunun yerine Alaska Airlines, karbon emisyonu hedefini desteklemek için bir önlem portföyü sunuyor. 

Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar