ARTIK DÜNYA'DA Kİ ÇOĞU UÇAĞIN BİR İSMİ VAR


Havayollarının uçakları için isimleri nasıl seçtiğini hiç merak ettiniz mi?


Çoğu havayolu uçaklara sanki bir kediye veya en değer verdiğiniz evcil hayvanınıza bir isim vermeniz gibi birer özel isim veriyor.Gerek var mıdır? normalde yoktur ve bu zorunlu da değildir. Çünkü uçaklar, ait oldukları ülkenin sivil havacılık otoritesine kayıt edilirken bir tescil no ve ismine sahip olurlar. Bu isimler uluslararası havacılık sistemine bildirilip kayıt edilir. Uçak, bu isimle dünyanın dört bir yanına resmi olarak hizmet için uçabilir.Ve aynı zamanda yolcuların çoğu uçakların böyle özel bir ismi olduğunu aklına gelmez bundan habersizdir. Ancak buna rağmen havayolu firmalarının büyük bölümü uçaklarına isim vermek ister ve üstelik bu işi ciddiye almakla beraber uçaklarına koyacakları isimleri belirlemek için çokca zaman ve para harcayabiliyorlar.Tarihte geçmişe baktığımız zaman uçaklara daha çok yıldızların, şehirlerin ve azizlerin isimleri veriliyor.

Havayollarının uçakları için isimleri nasıl seçtiğini hiç merak ettiniz mi? Bu isim verme  konusu yaklaşık yüzyıllık bir geçmişi vardır aslında ilk kez bir havayolunun bir uçağa özel isim vermesi KLM Hava Yolu tarafından 1920’li yılların başlarında olmuştur. Uçağa şişman Dirk anlamına gelen “Dikke Dirk”ismini veren KLM, bu ismi seçerken fiziksel olarak uçağın çok kalın olan gövdesinden etkilenmiştir. Daha sonra KLM kendi uçaklarına şehir meydanlarının ve aynı zamanda başkentlerin ve hatta yerel kuşların isimlerini vermeye devam etmiştir.

Diğer havayolları uçakları için konuma,şehire veya ülkeye dayalı isimler kullanır. Belirli bir uçak, belirli bir konuma önemli sayıda uçuş gerçekleştirirse, havayolu ilgili uçağa bu konumdan sonra bir isim verebilir. Örneğin El Al, Kudüs ve Rehovot da dahil olmak üzere birçok uçaklarına yer adını vermiştir. Diğer havayolları da uçaklarını lokasyonlardan sonra isimlendirerek uygulamayı takip ettiler.

Qantas Airways, uçaklarının birçoğunu konumlardan sonra adlandırdı. Örneğin, havayolunun 707 uçağının neredeyse tamamı, şirketin uçuş rotalarında yer alan büyük şehirlerin adını taşıdı. Qantas Airways, bildiğiniz gibi Avustralya'da bir bölge olan bir uçağa Alice Springs adını vermiştir.

Virgin Atlantic, tartışmasız en alışılmadık uçak isimlendirme yöntemine sahip. ABD merkezli havayolu, diğer havayolları tarafından kullanılan daha geleneksel adlandırma yöntemlerinden kaçınarak uçakları için genellikle komik isimler seçmektedir. Örneğin, Virgin Atlantic uçaklarından birine "Jefferson Airplane" adını verdi Ayrıca, Virgin Atlantic, uçak adı olarak bir hashtag kullanan ilk havayolu şirketi oldu. Birkaç yıl önce, Virgin Atlantic, Twitter ve diğer sosyal medya ağlarında şaşırtıcı olmayan bir şekilde trend bir hashtag haline gelen uçaklarından birine "#nerdbird" adını verdi.

Dünya'da ki tüm havayollarının uçaklarına isim vermediğini unutmamak önemlidir. Bazıları sadece üreticinin orijinal adını kullanır. Bir havayolu, uçaklarından birine isim vermeye karar verdiğinde, genellikle anlamlı bir isim seçer. Bazı havayolları uçaklarına yıldız takımyıldızlarının adını verirken, diğerleri uçaklarına konumların adını verir. Sonuç olarak, bir uçağın adının arkasında genellikle bir anlam vardır. Virgin Atlantic haricinde, havayolları uçakları için rastgele isimler seçmezler.

Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar