DAHA GENİŞ DİZ MESAFESİ İÇİN EXIT KOLTUK SEÇİYORLAR

DAHA- GENİŞ -DİZ -MESAFESİ- İÇİN- EXIT- KOLTUK- SEÇİYORLAR-havacilikadina.com


Şu günlerde ulaşım sektöründe teknoljinin gösterdiği gelişmeyle beraber uçuş seferi düzenleyen ticari uçaklarda konfor eskiye nazaran artıyor, ilk örnekleri hasırdan olan uçak koltukları oldukça gelişmiştir. Bazı kimseler ise gelişen konfor olanaklarına rağmen, daha geniş diz mesafesine sahip olmak için acil çıkış kapıları yanındaki exit olarak tabir edilen koltukları tercih etmektedir. Çünkü acil çıkışta bulunan koltukların bacak alan genişliği business sınıfında bulunan koltuklar haricindeki koltuklardan bile daha geniştir.

Exit yani acil çıkış,mevcut kabin tahliyesinin en makul sürede gerçekleşmesine imkân sağlaması amacıyla bir uçağın adeta bir “çıkış noktası” olarak tabir edilen kapı veya diğer çıkış tipleri olarak kullanılır. Acil çıkış koltukları ise, bu çıkışa direkt olarak erişime sahip  olan her bir koltuğu kapsamaktadır. Söz konusu sıranın geniş tasarlanma nedeni ise yolcuların acil bir durumda çıkışa kolay bir şekilde erişmelerini sağlanmaktadır. Ekonomi sınıfında koltuk aralık boyutları genellikle 78 cm civarında iken,  acil çıkış koltuklarının sağladığı bu ek alan tek koridorlu uçaklarda 5-10 cm, geniş gövdeli uçaklarda ise 40 cm civarındadır.Bu rakamlar yolcuların neden exit koltuk seçtiğini anlatıyor adeta.

ACİL ÇIKIŞTA OTURAN YOLCUNUN NİTELİKLERİ VE BEKLENTİLERİMİZ

Acil çıkış sırasında oturan yolcudan beklenen en temel görev, beklenmedik bir tahliye esnasında acil çıkış kapısını açabilme ve acil tahliyeye mümkün olduğu kadar yardımcı olmaktır. Bu nedenle sivil havacılık müdürlükleri bu  konu üzerine yolcunun koltuklarda oturabilmek için gerekli nitelikleri çeşitli düzenlemeler yaparak belirlenmiştir.

Bir uçuş seferi gerçekleşen havayolunun kabininde acil çıkış koltukları kesinlikle boş kalmaz ve genelge itibariyle boş kalmaması için gerekli önlemler alınmalıdır.

Havayolu işletici aynı zamanda bir tahliye esnasında diğer yolcuların hızlı geçişine engel olabilecekleri veya kabin ekibinin mevcut görevlerini etkin bir şekilde yerine getirmesini aksatabilecekleri göz önünde bulundurulur ise bazı kategorideki yolcuların acil çıkış koltuklarına oturmalarına hiçbir şekilde müsaade etmemekle de yükümlüdür ve bu onların yapması gereken bir görevdir. Bunlardan bazıları hızlı hareket edemeyecek durumdaki yolcular; zihinsel veya fiziksel engelliler; belirli bir kilonun üzerinde olan yolcular; bebekler ve çocuklar; ülkeden sınır dışı edilmiş, kabul edilemez veya tutuklu yolcular; evcil hayvanı ile beraber seyahat edenler; çıkışın açılmasını engelleyecek biçimde bir başka kimseden sorumlu olanlar; görev ve sorumlulukları yerine getireceğini kabul etmeyen/etmeyecek şekilde olan yolculardır. Genelge aynı zamanda işleticinin “check-in’’ işlemleri sürecinde de yolcuya bu durumdan bahsedilmeli ve gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamakla yükümlü olduğunu belirtmekte, bu tedbirlere rağmen anılan kategorilerdeki yolcuların varlığı halinde, kabin ekibi tarafından bu koltuklara uygun yolcunun acil çıkışa oturum sağlanması gerektiğini belirtilir.

Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar