ETİHAD CEO'SUYDU KARANTİNADAN KAÇMAK İSTEDİ,PLANLARI SUYA DÜŞTÜ.


Bugün havacılık için tuhaf bir olay yaşandı.Eski Etihad Ceo'su hemde başarılı bir ceo olan James Hogan karantinayı atlatmakla suçlandı,ihbar edildi ve hatta yaptırım bile uygulandı.

Daha önce Etihad Airways'in CEO'su olarak 11 yıllık bir büyüğe hizmet eden James Hogan'ın aklına ilginç bir fikir geldi, İngiltere'deki bir 'kırmızı liste' ülkesini ziyaret edemedi. Eski havayolu yöneticisinin İngiliz hükümetinin otel karantina şartını atlatmaya çalıştığı ortaya çıktı.Bunu ise pasaportları değiştirerek ve İsviçre'deki BAE'den yolculuğunu kırarak yaptı.Yani çılgın ceo iş başında diyebiliriz.

İlk olarak Hogan Avustralyalı pasaportuyla 17 Mart'ta Abu Dabi yola çıktı. Bu zamana kadar BAE, yaklaşık iki aydır İngiltere'nin kırmızı listesindeydi. Orta Doğu ülkesinin başkentinden İsviçre'nin Cenevre şehrine uçtu.Nedenini ise yani en önemlisi, İngiliz hükümeti şu anda burayı yüksek riskli bir hedef olarak görmemesi.

Hogan'ın Londra Heathrow'a devam etmeden önce İsviçre'de sadece iki gün geçirdiğini bildirdi. Burada, son hareketlerinden şüphe uyandırmamak için İngiltere'ye İngiliz pasaportuyla girdiği iddia edildi.Yani bu adamda da pasaport bitmiyor maaşallah. Ancak, İngiliz-Avustralya çifte vatandaşı olmasının önünde çözülmeye başladığı nokta buydu.İşte burada çılgın ceo'nu  yakalanma süreci başlıyor.Eski Ceo heryerde ben karantinayı kırdım diye anlatınca en sonunda adamı ihbar ediyorlar.

Bir ihbarcının İngiliz büyükelçiliği yetkililerini bu durum konusunda uyardıktan sonra Hogan'ın yakalandığı düşünülüyor. Görünüşe göre bu, eski Etihad CEO'sunun gerekli otel karantinasını atlatma planlarından açıkça övünmesi birilerinin onu ihbar etmesine neden olmuş.

Yetkililerin bilgilendirilmesiyle birlikte adamı bir güzel yakalıyorlar, Heathrow'daki sınır güçleri onu karantinaya almadan önce gözaltına alıyor ve otel karantinasının maliyetine ek olarak, Hogan yine de 10.000 sterlinlik bir para cezasına ve hatta ihlali nedeniyle daha başka yaptırımlar uygulamaya karar veriyorlar.

Genel olarak ,İngiliz hükümeti bunu Ocak ayında 'kırmızı listeyi' oluşturmakla başladı. Mutasyona uğramış koronavirüs vakalarının ülkeye girişini önlemenin bir yolu olarak planlandı. Ya mutasyonların varlığına ya da bu tür vakalara sahip ülkelerle yakın bağlantılara dayalı olarak ülkeler ekledi . Yönetmelik, kırmızı liste ülkelerinden gelen yolcuların kendi finanse ettiği bir otel karantinasından geçmesini gerektiriyor.Bunu uçağa binmeden önce internet sitesi üzerinden ödeme aldırarak yapıyor. Bu 10 günlük konaklamanın maliyeti yolculara 1.750 £ ,pandemi test kitleri ise 200 £.Tabiki yolcuların çoğunluğu bunu ödemek istemeselerde ödeme yapmayanlar uçamıyor malesef.

Şunu da hatırlatmış olalım.Kırmızı listedeki ülkelerden sadece İngiliz ve İrlandalı vatandaşların ve ikamet hakkı olan yolcuların İngiltere'ye girebileceğini de belirtmekte fayda var. Kısıtlama yalnızca bu tür bölgelerden doğrudan giriş yapanlar için değil, aynı zamanda son 10 gün içinde bu bölgelerden geçen kişiler için de geçerlidir. Ancak bizim eski Ceo Hogan, BAE'den İngiltere'ye giderken İsviçre'de sadece iki gün geçirdi. Bu nedenle, yönetmeliği ihlal etmiş sayılır.

Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar