HAVAYOLU İŞLETMELERİNDE HATALI BAGAJ İŞLEMLERİ NASIL SONUÇLAR DOĞURUR?
Günümüzde insanlar diğer ulaşım seçeneklerine kıyasla daha hızlı, güvenli ve geçmişe baktığımızda ise daha ekonomik olan havayolu araçları ile ulaşım daha çok tercih edilir durumdadır. Havayolu ile ulaşımı ne kadar da güvenli ve aynı zamanda hızlı olsada bu ulaşım türünün en sık karşılaşılan sorunlardan biri ise bagajın kaybolması, geç teslim edilmesi ve hasara uğraması sorunsalıdır.

Havayolu işletmeleri veya herhangi bir havayolunun yer hizmetlerini yapan firmalar için bagajın kabul edildiği andan bagajın uçağın ambarına ulaştığı ana kadar tam bagaj yolculuğunun tüm yönlerini doğru işlemek etkin bir şekilde bagaj operasyonun tamamlanması havacılık maliyetleri açısından önemli bir etkiye sahiptir.

Neden önemlidir? Çünkü genel itibariyle dünyadaki tüm elde edilen istatistiklere bakıldığı zaman tamamlanan hatalı bagaj operasyonu sonrası, hava taşımacılığı endüstrisine yılda yaklaşık 2,9 milyar ABD doları tutarında zarara mal oluyor.Diğer yandan doğru bagaj operasyonu ise yalnızca maliyetleri düşürmekle kalmaz, aynı zamanda kolaylaştırma ve yolcu konforuna da katkıda bulunur.

Peki bagajınız teslim edilmedi, geç teslim edildi veya bagajınız hasara uğradıysa, ilk olarak yapılması gerekenler nelerdir?

Uçuş sonrasında eğer bagajınız teslim edilmediyse veya yolcuya hasarlı teslimi söz konusu ise, bu durumun derhal havayolu temsilcisine bildirilmesi gereklidir.Bagajın hasar durumunda, hasarın ne olduğu ve kaybolan eşyaların veya bagajın  neler olduğu veya nasıl bir niteliğe sahip olduğuyla ilgi bir tutanak tutulmalıi ve taşıyıcı firma yetkilisine bu evrak imzalatılmalı ve takibi yapılmalıdır.
BİRKAÇ OPERASYON HATASINDAN BAHSEDELİM...KAYIP,GECİKMİŞ VE HASARLI BAGAJ

Havayolu yolcularının kayıtlı bagajlarının büyük çoğunluğu varış yerlerine zamanında ve teslim alınan durumda ulaşırken, bir yolcu çantası zaman zaman hasar görebilir, gecikebilir veya transit sırasında kaybolabilir.Havayollarının yolcuları çantalarının hasar görmesi, gecikmesi veya kaybolması durumunda erkenden bilgi vermesi gerekmektedir. 

HASARLI BAGAJ

💬 Bagajınıza zarar verdiklerinde havayollarının sorumlulukları nelerdir?

Havayolları, taşıma sırasında bagaj havayolunun kontrolü altındayken hasar meydana geldiğinde bir yolcunun hasarlı bagajını ve / veya içindekileri onarmak veya iade etmekle sorumludur.

Havayolları, çantada önceden var olan hasarlardan veya hasarın yanlış ambalajlamadan kaynaklanmasından sorumlu değildir.

Çantadaki hasar tamir edilemediğinde, havayolları, çantanın değerine ve amortismanına göre bir tazminat tutarı için pazarlık yapacak.

GECİKEN BAGAJ

💬yolcu uçağa bindikten sonra çantası kaybolursa ne yapmalıdır ?


Kayıtlı bir bagaj varış noktasına ulaşmadığında, çantayı bulmak havayollarının sorumluluğundadır. Havayolları, çantanın yerini belirlemeye çalışmak için takip sistemlerine sahiptir.  

Bazı havayolları artık yolculara bagajlarının yeri hakkında veri sağlayan cep telefonları, tabletler ve diğer elektronik cihazlar için uygulamalar sunuyor. Varsa, bagajınızın yerini belirlemek için bu teknolojiyi kullanmak faydalı olabilir.

Bu gibi durumlarda yolcular , mümkün olan en kısa sürede havayolu şirketlerine bagaj talebinde bulunmalıdır. 

Yolcular, bir talepte bulunduktan sonra ve bagaj konumu süreci sırasında havayolu ile yakın iletişim halinde kalmalıdır. 

💬Bagajınız geciktiğinde havayollarının sorumlulukları nelerdir?

Havayollarının, yolcuları, bagajları geciktiğinde maruz kalabilecekleri makul, doğrulanabilir ve fiili arıza giderleri için belli bir ödeme tazminat etmeleri gerekir.

KAYIP BAGAJ

💬  Bir havayolu ne zaman bir çantanın kaybolduğunu açıklar?


Havayolları, bir çantanın ne zaman resmi olarak kaybolduğunu açıklamak için farklı politikalara izleyebilirler. Çoğu havayolu, uçuştan beş ila on dört gün sonra kaybolan bir çanta açıklayacaktır, ancak bu, bir havayolundan diğerine değişiklik gösterebilir.

💬Çantanız kaybolduğunda havayollarının sorumlulukları nelerdir?


Bir havayolu, çantanızın kaybolduğunu belirlediğinde, amortisman ve maksimum sorumluluk sınırlarına tabi olarak, çantalarınızın içeriğinin tazmin edilmesinden havayolu şirketi sorumludur .

Havayollarının ayrıca kaybolan çantayı taşımak için havayoluna ödediğiniz ücretleri iade etmesi gerekir.

Havayolları, kayıp çantalarda bulunan değerli eşyalar için makbuz veya başka bir kanıt isteyebilir.
 

Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar