HEATHROW HAVAALANI'NIN 4.TERMİNALİ KIRMIZI LİSTE ÜLKELERİ İÇİN AYRILDI HEATHROW HAVAALANI'NIN 4.TERMİNALİ KIRMIZI LİSTE ÜLKELERİ İÇİN AYRILDI

Pandemi sebebiyle birçok ülkeyi kırmızı listeye koyan Heathrow Havalimanı, güney Terminalini kırmızı liste varışlar için belirlenmiş bir varış tesisine dönüştürmek için hazırlıklar yapıyor. Tesis hazır olana kadar havalimanı, 1 Haziran'dan itibaren bu amaçla Terminal 3'ü kullanmayı planlıyor.

Heathrow Havaalanı şu anda yeşil,sarı ve kırmızı listedeki ülkelerden gelen yolcuları kabul etmektedir. En önemli COVID-19 varyantlarını ithal etme tehdidini ortaya çıkaran kırmızı listedeki ülkelerden gelen gezginlerin şu anda yönetilen otel konaklama birimlerinde on gün karantinaya almaları gerekiyor. Maalesef, Heathrow'un mevcut geliş düzeni, terminalden ayrılmadan önce bu tür varışların yeterli şekilde ayrılmasına izin vermiyor.

Heathrow Havaalanı, kırmızı liste varışlarıyla başa çıkmak için Terminal 3'ü yeniden açacak. Havalimanı tesisi 1 Haziran Salı günü açacak. Bu arada havalimanı, Terminal 4'ü Terminal 3'ün yerini alacak böyle bir tesise dönüştürmeye çalışacak.Terminalin belirlenmiş bir kırmızı liste varış tesisi olarak kullanılması, yolcuları bu tür ülkelerden etkili bir şekilde ayıracaktır. Yine de kolay olmayacak. My London'a göre , British Airways, Air India ve Virgin Atlantic şu anda Hindistan'dan ülkeye yolcu uçuyor. Bu tür uçuşlar doğrudan tesise taksi yapabilir.Ne yazık ki, kırmızı listeye varışlar için ülkeye giriş kuralları nedeniyle, çoğu kişi başka bir ülkeden transit geçiş yapmak zorunda. Bu, Terminal 2'ye varan bir Lufthansa uçağının bazı kırmızı listede gelişleri olabileceği anlamına gelir. Bunların potansiyel olarak göçmenlik sırasında ayrılması ve Terminal 3/4'e taşınması gerekecektir. Bu yeterince kolay olsa da, doğru yolcuya ulaşmalarını sağlamak için çantaların manuel olarak da ayrılması gerekir.

Peki mevcut sistemleri nasıl? deyenimcilerin ve gezginlerin anlattıklarına göre,İngiliz ve AB pasaportu sahipleri için kuyruğa girmekten pasaport kontrolüne kadar tam iki saat sürüyor.Toplamda üç sıra mevcut. Solda kırmızı liste yolcuları için bir çizgi var. Sağ tarafta İngiliz ve AB pasaportu sahipleri için bir sıra var ve onlardan ayıran diğer tüm pasaportlar için ayrılmış bölüm.

Kuyruk boyunca ücretsiz su dağıtılmasına rağmen, insanlardan maskeleri doğru takmalarını isteyen hiçbir personel yokmuş,İstanbul Havalimanı'nda bu durum çok sıkıdır.Heathrow Havalanı'nda pasaport kontrolünden geçtikten sonra, sarı ve yeşil gelenler bagaj salonundan geçmekte serbestmiş ama kırmızı listeden gelenler, çantalarına kadar eşlik edilmek üzere başka bir sıraya katılıyorlar.

Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar