MOTORLARIN UÇAK KANADINA BAĞLANMA ŞEKİLLERİ NELERDİR?MOTORLARIN UÇAK KANADINA BAĞLANMA ŞEKİLLERİ NELERDİR?


Belki de yolculuk için havalimanına gittiğimizde uçakları yakından gördüğümüz vakit motorların uçak kanadına nasıl bağlandığını merak etmişsinizdir.Uçak kanadının altında ki monte edilmiş iki veya dört motor görmeye alışkınız. Bu, tüm büyük ticari uçaklar için standart motor  haline geldi. Bununla birlikte, bağlılıkları ilginç ve karmaşıktır. Motorları kanada olabildiğince güvenli bir şekilde cıvatalamak kadar basit değil. Bunu değiştiren önemli güvenlik hususları vardır.Ve bunun devamı olan belli başlı hususlar vardır.Motor ne kadar büyük olursa olsun, kanatların altına takılma yöntemi benzerlik gösterir.

Çoğu ticari uçaktaki motorlar, kanatların altındaki bölmelere yerleştirilir.Peki neden? Çünkü bunun birçok avantajı vardır. Öncelikle kanat bükülme rahatlığı sağlar.Kanatlardaki ağırlık (yakıt ve motorlar dahil), kanat uçlarını yukarı doğru bükme kaldırma etkisini ortadan kaldırır. Aynı zamanda daha kolay erişim ve bakım sağlar, ancak kanatları daha fazla yabancı cisim hasarı riskine maruz bırakır.
Kanadın titremesini önlemeye yardımcı olmak için motorlar genellikle kanadın biraz ilerisine monte edilir.Bazı küçük uçaklar, gövde kuyruğuna monte edilmiş motorlara sahiptir.

Bölmeli motor doğrudan kanada değil, bir pilona bağlanmıştır. Tasarımlar elbette uçak tipleri arasında farklılık gösterir, ancak prensip benzer kalır. Direk, sağlam ve çok güvenli bir bağlantıyla kanat yapısına sabitlenir.Pilon diye tabir edilen şey aslında bir direktir.Bu direk, motor ile kanat arasında biraz mesafe yaratır. Bu, motor yangını durumunda motor yangını sönene kadar kanadı (ve içinde depolanan yakıtı) korumak için hayati önem taşır.

Motor bölmeleri daha sonra cıvatalar kullanılarak bu direklere bağlanır. Bölmeler genellikle sadece iki noktadan bağlanır. Fan çerçevesinin üst kısmı ve türbin çerçevesinin üstü. Bu bağlantılar, motorun hem ileri itme kuvveti hem de motor ağırlığının aşağı yönlü kuvveti gibi muazzam kuvvetlerini alacak şekilde tasarlanmıştır.

Bu tasarımın kritik kısmı ise şudur;tecrübe edilen maksimum kuvvetleri güvenli bir şekilde desteklemektir, ancak çok fazla kuvvet almamaktır. Bağlanma, gerçekte, olabileceği kadar güçlü değildir. Pilon yapısına bağlanan cıvatalar inanılmaz derecede güçlüdür.En azından 737'de süper alaşımdan, nikel alaşımı 718'den yapılmıştır.Ancak bu dikkatlice dengelenmiş ve hesaplanmış bir yapıdır.

Bu motorlar uçağa neden dahil değil, neden uzakta kalıyor hiç düşündünüz mü?Günümüzde, motorların neden kanada dahil edilmediği sorusunu da gündeme geliyor.Kanatın içerisinde ki bir motor tasarımı daha güçlü ve daha modern görünebilir, ancak birkaç sorunu vardır ve ticari jetlere bırakılmıştır.Birincisi,burada büyük bir güvenlik sorunu var. Kanat içindeki bir motor yangını, potansiyel olarak uzaktaki, baklalı bir motordan daha yıkıcı olacaktır. Bölmeli bir motorda, yangın herhangi bir kanat hasarına neden olmadan önce söndürülebilir. Motorları kanada yerleştirmek de yakıt için gereken alanı kullanır. Ayrıca, turbofan motorlar geliştikçe ve boyut olarak büyüdükçe onları kanat yapısına yerleştirmek pratik olmayacaktır.

Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar