PANDEMİ HİNDİSTAN HAVACILIĞI İÇİN NASIL GEÇİYOR?


 

PANDEMİ HİNDİSTAN HAVACILIĞI İÇİN NASIL GEÇİYOR?

Hindistan'ın ikinci dalgası yolcu trafiğini azaltmaya devam ederken, hükümet yerel kapasite sınırlarını düşürdü. Havayollarının artık 1 Haziran'dan itibaren yaz tarifelerinin %80'den %50'sine düşmesine izin verilecek. Bu, finansal olarak mücadele eden taşıyıcıların krizden sağ çıkabilmelerini sağlamak için yapılmıştır.

Hükümet, kapasite değişikliklerini taşıyıcılara resmi olarak bildirdi. Havayollarının 1 Haziran'dan itibaren yurt içi yaz tarifelerinin yalnızca %50'sini uçurmasına izin verilecek ve kapasite %80'den düşürülecek. Bu, bir zamanlar yaz aylarında tam bir toparlanma için belirlenen havacılık sektörü için çarpıcı bir geri dönüş.

Kriz nedeniyle iflas edebilecek finansal açıdan savunmasız havayollarını koruma kararı alındı. Bunun nedeni, bazı havayollarının %80 kapasiteye yakın bir kapasiteye ulaşmak için mücadele etmesi ve iş kaybetmelerine neden olmasıdır. Hükümet, havayollarını bireysel olarak desteklemek yerine toplam uçuşları küçültmeyi tercih etti.Ancak karar hiçbir şekilde oybirliği ile alınmadı. Dört ana taşıyıcı, planlanan kapasiteyi azaltıp azaltmama konusunda bölündü. Pazar lideri IndiGo ve Vistara, %80 kapasitede kalmayı tercih ederken, SpiceJet ve GoAir çok daha az uçuş görmek istedi. Görünen o ki, ikinci grup bu tartışmayı kazandı, yolcular kısa vadede daha dar bir seçimle ayrıldı.

Hindistan havacılığı için, iç hat uçuş indirimleri endüstri için bir adım geri olacaktır. 2021'in başlarında, havayolları yaza kadar %100 kapasiteye ulaşmayı umuyordu ve bu da devlet sınırlarının bir kez ve tamamen kaldırılmasına izin verdi. Ancak ikinci dalga , endüstrinin tam bir toparlanmadan çok uzak olduğunu ve bir kez daha yeniden inşa edilmesi gerektiğini gösterdi.

Hükümet havayollarına çok fazla doğrudan teşvik sağlamamış olsa da, piyasanın kontrolünü ele geçirmeye karar verdi. Ayarlayarak minimum ve maksimum ücretleri kapasitesi ile birlikte, bu zayıf havayolları korumak ve konsolidasyon önlemek için tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte, bu aynı zamanda yolcular için bağlantı ve seçenekleri de geriletecektir.Birçoğu, hükümetin tekrarlanan müdahalesinin endüstrinin serbest piyasa yapısını etkilediğini söyledi. Havayolları , iç ve dış hat uçuşlarını kontrol ederek, talebin arttığı yerlerde kapasite dağıtmalarına izin vermeyerek toparlamak için mücadele edecek. Bununla birlikte, bir havayolunun iflas ettiğini görmek, hükümetin şu anda istediği umutsuzca istemiyor.

Ancak kesintiye uğrayan sadece yurt içi kapasite değil, ücretler de artıyor. Hükümet, havayolu finansmanını artırmak amacıyla uçuşlarda minimum ücretleri %13-15 oranında artırdı. Ancak bu, yolcuların tekrar uçmaya başladıklarında daha az uçuş seçeneği ve daha yüksek ücretler arasından seçim yapmaları anlamına gelecektir. Şimdilik, Hint havacılığının toparlanmaya giden uzun yolu daha da uzamış görünüyor.

Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar