PİLOTLAR UÇAK ETRAFINDA NELER YAPIYOR?PİLOTLAR UÇAK ETRAFINDA NELER YAPIYOR? NELERİ KONTROL EDİYOR?

Güvenlik, tüm havacılık türlerinin en önemli yönüdür. Bu nedenle, bir pilotun rolü, uçağı bir yerden bir yere uçurmaktan çok daha fazlasını içerir. Bir uçak gökyüzüne çıkmadan veya hatta aprondan geri çekilmeden önce, pilotların uçmanın güvenli olduğundan emin olmak için çeşitli ön kontrolleri gerçekleştirmesi gerekir.

Bugün,pilotların uçağın kendisi üzerinde gerçekleştirdiği ön kontrollere odaklanacağız. Bunlar, harici ve dahili teknikler arasında bölünmüştür. Bir uçağa binmeden önce uçağın etrafında yürüyen ve harici görsel kontroller yapan pilotlar görmüş olabilirsiniz. Bununla birlikte, iç kontroller genellikle kokpitin mahremiyetinden ve güvenliğinden yapılır.

Bir uçağın harici kontrolleri sırasında pilotlar, uçağın emniyeti için tüm güvenlik yönlerine dikkat etmelidir. Bu aşamadaki öncelikleri, uçağı uçmayı güvensiz hale getirebilecek herhangi bir dış anormallik açısından görsel olarak incelemektir. Ancak, kendi güvenliklerini de göz önünde bulundurmaları gerekir. Kontroller aktif ve genellikle yoğun rampalarda yapıldığından, pilotlar bu kontroller sırasında kendi güvenliklerini korumak için çevrelerinin farkında olmalıdır.Apron sanıldığı kadar masum bir yer değildir.

Harici kontroller sırasında pilotların dikkat ettikleri hususlar şunlardır;
Görünür sondalar, havalandırma delikleri, portlar ve göstergelerdeki anormallikler.İniş takımı kilitlerinin ve direksiyon pimlerinin görünümü.Fren aşınma göstergeleri bir fren değişikliğinin gerekli olduğunu gösteriyorsa.Lastik şişkinliği ve aşınma seviyeleri.Yabancı nesneler (yanlış yerleştirilmiş ekipmandan potansiyel patlayıcılara kadar).Kozmetik hasar ve aşınma.Motorların ve rüzgarlıkların sabitlendiğinden emin olun.Alt kanat yüzeylerinde buz olup olmadığını kontrol edin.

Dış denetimler tamamlandıktan sonra, mürettebatın ön kontrol kontrollerinin ikinci kısmı kokpitte gerçekleşir. Burada pilotlar, uçağı güvenli bir şekilde uçurmak için uçuş güvertesinin tüm kontrollerinin uygun şekilde çalışmasını sağlamalıdır.

Bir yolcu uçağınının kokpitinde yüzlerce düğmenin yanı sıra birkaç ekran ve kadran yer alacak. Bu nedenle, dahili ön kontrol kontrollerinin listesi çok kapsamlı olabilir. Dikkat edilen hususlar şunlardır;

Altimetrenin doğru ayarlandığından emin olun.Mavic Air'ın ışıklarının düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmek.Döşeme ayarlanıyor.Aletleri kontrol etmek ve radyoyu buna göre ayarlamak.Uçuş kontrollerinin tamamen işlevsel olmasını sağlamak.

Anlayacağınız gibi, pilotlar bir uçuş kalkmadan önce kapsamlı kontroller yapmalıdır. Uzun ve olumsuz hava koşullarında bile yaparlar bunu.Bir süreç olsa da, bu kontroller yolcuları ve mürettebatı gökyüzüne her çıktıklarında güvende tutmak için çok önemlidir.Küçük ihmaller,büyük kayıplara yol açabilir.

Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar