TÜRK HAVA YOLLARI 2023'TE TOPLAM 500 UÇAĞA SAHİP OLABİLİR 
TÜRK HAVA YOLLARI 2023'TE TOPLAM 500 UÇAĞA SAHİP OLABİLİR. PEKİ PİLOTLAR YETERLİ Mİ?

Türkiye günümüzde pilot sıkıntısı nedeniyle biraz zorluk yaşasada bunun için belli başlı çalışmalar yapılıyor. Uçak sayısı artıyor ama pilot sayısı artmıyor.Gelecek içinse 2023 yılında filoda 500 uçak olacak iddaaları mevcut.Bunun için Türk Hava Yolları her yıl 1.000 pilot yetiştirecek bir proje başlatmayı planlamıştı.

Alınan bilgilere göre Türk Hava Yolları'nın 2023 yılında filosunda yaklaşık 500 uçağa sahip olacağı tahmin edilmektedir.Halihazırda verilen siparişler ile birlikte 2023 yılına kadar en az 230 uçak bayrak taşıyıcımızın filosuna katılacak. Pilot sayısındaki eksikliğin azaltılmasına yardımcı olacak süreci yönetmek için de bir takım önlemler alındı pandemi bu önlemlerin hızını biraz kesmiş olsa bile bununla ilgili çalışmalar devam ediyor diyebiliriz.

Proje kapsamında Türk Hava Yolları, havacılık eğitimi veren tüm okullarla görüşecek .Türk Hava Yolları, uçuş eğitimi alacak ve iş teklifi alacak aday öğrencilerin seçim sürecinde yer alacak.Ayrıca, pilot eğitim veren yurtdışındaki bir veya birkaç önde gelen okula ortaklık teklif edilecektir. Yurtdışındaki bu okullara eğitim için gönderilecek öğrencilerin güvenli bir iş bulma şansı daha yüksek olacak.Daha da önemlisi, Türk Hava Yolları Uçuş Akademisi daha fazla yerli ve yabancı eğitmen istihdam ederek,eğitim seviyesi daha da büyüyecek.

British Airways ve Lufthansa tarafından halihazırda kullanılan 12 ila 14 aylık özel programlar benimsenerek ve önlem alınarak her yıl çok sayıda pilotun eğitilmesine yardımcı olacak. Yoğun, e-öğrenme tabanlı eğitim programları ve yoğun simülatör kullanımı pilot eğitimde hızlı ve yüksek standartlar sağlayacaktır.Türk Hava Yolları, deneyimli emekli pilotları eğitmen olarak işe alma planları üzerinde de çalışıyor. Tüm simülatör eğitmenleri emekli ve deneyimli pilotlar olacaktır.

Türk Hava Yolları, havayolunun istihdam ettiği yaklaşık 500 yabancı pilotun sorunlarını da çözmeyi hedefliyor. İnsan kaynaklarından sorumlu genel müdür yardımcısı Abdülkerim Çay, Türk Hava Yolları'nın filosuna katılacak yabancı pilotlara özel paketler hazırlatıyor.Türk Hava Yolları için çalışacak yabancı pilotlar, Türkiye'ye gelir gelmez bu paketleri alacak. Paketin bir parçası olarak, pilotlar varışlarından itibaren ilk 15 gün içinde havalimanına yakın yüksek standartlı otellerde konaklayacaklar. Pilotlara ayrıca cep telefonu da verilecek.Havaalanı izni ve kimlik kartları da dahil olmak üzere tüm uluslararası belgeler, yabancı pilotlar geldiğinde zaten hazır olacaktır. Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı'nın talebi üzerine hazırlanan paket, yabancı pilotların şikayetleriyle ilgileniyor. Bu, yabancı pilotlara çok yardımcı olacak. Türk Hava Yolları'ndaki yabancı pilot sayısı hiçbir zaman toplam pilotların yüzde 10'undan az olmayacak.

Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar