TÜRK HAVA YOLLARI ABLEMİNDE VE TANITIM BROŞÜRLERİNDE YOLCULARINA NE MESAJI VERİYOR

 

TÜRK HAVA YOLLARI ABLEMİNDE VE TANITIM BROŞÜRLERİNDE YOLCULARINA NE MESAJI VERİYOR


Dünya çapında 122 ülkeye uçan,Avrupa'da kendinden sıkça bahsettiren ve Türkiye'mizin bayrak taşıyıcı Türk Hava Yolları'nın ableminde ve tanıtım yaptığı broşürlerinde yolcularına ne tür mesajlar verdiğini inceleyeceğiz.

Her hava yolunun kendine özgü hikayesi vardır.Fotoğraf:Markus McmarguTürk Hava Yolları'nın marka grafiğini çoğumuz biliyoruz ki turna kuşundan gelmektedir. ve dünyanın yedi kıtasını yansıtan bir grafiği benimsemiştir.Türk Hava Yolları 1933 yılında kurulmuştur ve Türkiye'nin ulusal havayolu şirketidir. Geçtiğimiz yıl itibarıyla havayolu, Avrupa, Asya, Afrika, Kuzey ve Güney Amerika'daki 122 ülkede 304 kasaba, şehir ve diğer noktalara uçuşlar gerçekleştiriyor ve bu da onu sunulan destinasyonlar açısından dünya çapında en büyük havayollarından biri yapıyor.

Önceki logolarına göz attığımızda, solda mavi renkte koyu, sans-serif tipinde, sağda merkezinde beyaz bir kuşun soyut bir resminin yer aldığı kırmızı bir yuvarlak ile belirlenmiş havayolu adını içeriyordu.Ayrıca, dünyanın "en yüksek uçan kuşu" olarak seçilen ve 8.850 metreye kadar ulaşan Türk Hava Yolları'nın maskotu olarak seçilen Türk Hava Yolları'nın ableminde bulunan, çizgi çizilen kuş şeklinin bir "yaban kazı" olduğunu görmüştük.Daha önce yuvarlakta bir gradyan kullanıldı ve bu da üç boyutlu (3B) bir efekt oluşturan daha koyu ve daha açık kırmızı tonları oluşturdu.

Yeni grafikteyse, şimdi düz kırmızı bir renk olan yuvarlak içinde yer alan kaz sembolünün rafine bir versiyonunu içeriyor. Kaz, daha çapraz bir açıda oturarak ince ayarlandı ve boyutu daha küçük, artık dairenin kenarlarına ulaşmıyor.

Logo tipi artık yuvarlaklığın altında beyaz olarak ayarlandı.Ve kırmızı-beyaz bir çekirdek elde edildi. Yazı değiştirildi ve bazı harflerde yuvarlatılmış köşeler bulunuyor.

Bu logoda ayrıca, logoya eşlik eden, dünyanın yedi kıtasını yansıtmayı amaçlayan yedi yatay çizgiden oluşan bir dalga grafiği mevcut. “Küresel seyahatin merkezinde Türk Hava Yolları” nı temsil eden çizgi grafiğin “yakınsama noktası” ya da ortasına oturan logo,hepsi bir anlam oluşturuyor diyebiliriz.Ekonomi sınıfını temsil etmek için kırmızı ve beyaz kullanılırken, iş sınıfı için ana palet pembe altın ve siyahın birleşimini kullanıyor.

Bu anlamda, kırmızının kullanılması Türk Hava Yolları'nın yaygın olarak tanınan zenginliğini korumayı hedeflerken, pembe altının ise “premium” ve “ayırt edici” bir his yaratmayı hedeflediğini belirtiyorlar.

Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar