TÜRK HAVA YOLLARI PANDEMİDEN GÜÇLÜ ÇIKMAYI NASIL SÜRDÜRÜYOR? TÜRK HAVA YOLLARI PANDEMİ'DE NASIL GÜÇLÜ KALABİLİYOR?


Avrupa'da ki sivil havacılığın önemli havacılık şirketi olan ve Türkiye'nin önemli bir katma değeri olan Türk Hava Yolları,uçuşlarını belli bir sisteme göre arttırması ile birlikte Nisan ayı verilerine göre %58,7 doluluk oranı ile beraber tam tamına 2.4 milyon yolcu taşıdı.

Türk Hava Yolları Basın Muşavirliğinden yapılan açıklamalardan anlayacağımız gibi Nisan ayında Türk Hava Yolları'nın yolcu ve kargo trafiği arttı.Bu verilere göre, dış hat doluluk oranı %57,1,iç hat seferleri için bu durum %68,9 olarak kayda geçti.
Sadece Ocak ve Nisan ayı arasında sadece 8.9 milyon taşımışlar.Kargoda ise bu durum 586 bin ton olarak öğrendik.

Dünya'nın birçok havayolunda ve Avrupa'nın önde gelen havayolu şirketleri bu kadar zoŕ durum yaşarken Türk Hava Yolları'nın yönetiminin bu kadar kararlı davranıp krizi fırsata çevirmesi,Türk milleti adına göğüs kapartıcı ve onurlandırıcı bir durumdur.Peki Türk Hava Yolları bunu nasıl başarıyor? herkesin aklında bu soru yatıyor.Bu sorunun cevabını makeleme davam ederken öğrenelim.

Türk Hava Yolları zorlu pandemi sürecinde gerçekten iyi bir sınav veriyor bu sınavın sonucu insallah hep geçerli olmaya devam eder.Bu zorlu süreçte Avrupa'da lideriz.Dünya'da ise 4.geldik.Avrupalı taşıyıcılardan ise uzak ara önde devam ettiriyor liderliğini.Bunun nedenini ise şununla beraber açıklayabiriz.3.Havalimanının Dünya'nın merkezinde olması ve Türk Hava Yolları yönetimi'nin hangarda bulunan yolcu uçaklarını kargoda kullanması ve bunu kâra çevirebilmesi krizi fırsata çevirmeye yetti.

Geçmişe baktığımızda 2020 yılının üçüncü çeyreğinde, 2019 yılının yüzde 40 seviyesinde bir gelire sahipti. Son çeyreğe bakacak olursak, bu oranı yüzde 55'e kadar çıkarabilmeyi başardı. Ve bu son çeyrekte 1,8 milyar dolarlık gelir elde etmeyi başardılar.Zorlu pandemi döneminde birçok havayolu negatif düzeyde gelir elde etmişken Türk Hava Yolları  hem pozitif gelir elde ederek hem de  geliri kademe kademe artırabilmeyi becererek rakiplerinden olumlu ayrışmayı başardı ve göğsümüzü kaparttı.

Sene başında yatırımlardan ise yaklaşık olarak tam tamına 300 milyon dolarlık tasarruf sağlandı. Türk Hava Yolları güçlü rakiplerine göre en az yolcu sayısında düşüş yaşayan havayolu olmayı da başardı. Tam 28 milyon yolcuyu farklı destinasyonlara taşıdı.Bazı rakip havayollarında ortalama 22 puanlık düşüş yaşanırken Türk Hava Yolları'nın ise bu doluluk düşüşleri %11 ile 12 seviyelerinde kaldı.Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar