TÜRK HAVA YOLLARI'NIN AKILLI HAMLESİ İLK ÇEYREKTE KÂR SAĞLADITÜRK HAVA YOLLARI'NIN -AKILLI- HAMLESİ -İLK -ÇEYREKTE -KÂR -SAĞLADI-havacilikadina.com


Türk Hava Yolları bu zorlu pandemi döneminde ve birçok havacılık şirketinin zarar ettiği dönemde, 2021'in ilk çeyreği için kar açıklayan birkaç büyük havayolundan biri haline geldi. Türk Hava Yolları, yolcu gelirlerinin % 55 düşmesine rağmen 61 milyon dolar kar elde etti. Bu başarının arkasında ise gelirlerin yıllık % 77 arttığı kargo operasyonlarına bağlı. Bu kargo kapasitesinin önemli bir kısmı aslında yolcu uçakları tarafından teslim ediliyor.


Türk Hava Yolları, 2020'nin tehlikelerini nispeten iyi bir şekilde atlattı diyebiliriz .Bayrak taşıyıcımızın serveti, ilk çeyrek sonuçlarının ortaya çıkmasıyla 2021 yılına girerken güçlü olmaya devam ediyor. Yolcu trafiği yıldan yıla % 48 ve gelirleri % 55 düşüş yaşarken, havayolu net kar elde eden çok az şirketten biri oldu.

Aslında ilk çeyrek için toplam gelir, yıllık% 29 düşüşle 1.8 milyar $ oldu. Ancak buna Türk Hava Yolları'nın 61 milyon dolar kar elde ettiği haberi de eşlik etti.Bunun nedeni ise bu başarı büyük ölçüde , Türk Hava Yolları'nın geçen yılın aynı dönemine göre % 77 arttığını söylediği kargo tarafındaki güçlü performansa indirgenmiştir.

Şubat ayında Turkish Cargo, dünyanın en büyük beşinci kargo operatörü oldu.Peki bunu nasıl başardı? Bu başarı sadece katkıda bulunan 25 kargo uçağından oluşan filosu değildi.

Göbek ambarlarında daha az yolcu uçağı uçan kargo ile, gönderi oranlarını yükseltti. IATA bugün, hava kargo talebinin COVID öncesi seviyelerden daha iyi performans göstermeye devam ettiğini ve aynı zamanda talebin % 4,4 arttığını belirtti. Mart ayı talebinin, 1990 yılından bu yana kaydedilen en yüksek seviyeye ulaştığı görüldü.

Bu talepten yararlanmak için iyi bir strateji yürüten Türk Hava Yolları , ek kapasite sağlamak için yeterince kullanılmayan yolcu filosuna yöneldi. Halihazırda kargo için 10'dan fazla geniş gövdeli yolcu uçağı mevcuttu ve önümüzdeki aylarda daha fazlasını eklemekten çekinmediklerini de gördük.

İşte bu tip strateji hamleleriyle beraber Türk Havayolu'nun salgının ortasında daha fazla kargo operasyonuna dönme kabiliyetinin net sonucu, olarak yalnızca yılın ilk üç ayında 824 milyon dolar kazandırdığını gördü. Bu durumda ise  2020'de sadece 466 milyon dolara tekabul ediyor.

Bu zorlu dönemde havayollarının böyle bir kâr çıkarabilmesi iyi yöneticilik hamlesinden başka birşey değildir.


Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar