TÜRK HAVA YOLLARI'NIN GENCE VE NAHÇİVAN UÇUŞLARI 15 MAYISTAN İTİBAREN DEVAM EDECEK


TÜRK HAVA YOLLARI'
NIN İPTAL EDİLEN NAHÇİVAN VE GENCE UÇUŞLARI ARTIK BAŞLAYACAK


Dünya'da Çinden yayılıp,bütün dünya'yı etkisi altına alan ve her türlü ticareti etkisi altına alan ve iflasın eşiğine getiren Covid-19 salgını,havacılık sektörünü derinden etkilemiştir.Dünyada ki birçok havalimanı ve havayolu bu durumdan muzdarip olduğu kadar ülkemizin bayrak taşıyıcısı olan Türk Hava Yolları da birçok seferini iptal etmek zorunda kaldı.

Geçtiğimiz dönemde Covid sebebiyle uçuşların yapılamadığı Gence ve Nahçivan seferlerine artık kaldığı yerden başlayacaklarını,sosyal mecralarda açıklanan Türk Hava Yolları sadakatli yolcularını mutlu etti.

Bu uçuşları ise Türk Hava Yolları 15 Mayıs'tan itibaren başlamayı ve haftada 2 gün olacak şekilde, salı ve çarşamba günleri planlamaya sokulacağı hedefleniyor.Ama şunu da bilmeliyiz ki bu zorlu ve kabusu yaşatan Covid salgınında hiç birşey kesinlik kazamıyor.Çünkü ülkeler kendi vatandaşlarının sağlığını düşünmek zorundalar ve hergün uçuşlar için yeni  kurallar getiriliyor ve bu durum yolcular için epeyce zor.

Peki canınız istedi nahçivana gitmek istediniz,oranın pandemi kurallarına, siteler aracılığı ile göz atıp kuralları birbir yerine getirdiniz ve şimdi nahçiva'a gitmeye hazırsınız.Peki oraya nasıl ulaşırsınız? Havalimanından şehre nasıl ilerleme sağlarsınız?orada neler var? Nereleri gezmeliyiz? isterseniz yazımın devamında bunları beraber inceleyelim.

İlk olarak Nahçivanın aslında Azerbaycan'a bağlı özerk bir cumhuriyet olduğunu bilmeliyiz.Biz türkler buraya "Dilucu" deriz.Coğrafya olarak,kuzeyi ve doğu tarafı Ermenistan'a, batı tarafı ise İran'a bağlıdır.Türkiye ile kısada olsa bir bağlı sınırı bulunmaktadır.Türkiye ile Nahçivan'ı birbirine bağlayan ve Aras Nehri üzerine inşa edilen bir yol vardır bir diğer tabirle oraya köprü yapılmıştır.Bu köprünün ismi ise Hasret Köprüsüdür.

Nahçivan yüz ölçümü olarak o kadar da büyük bir coğrafik bölge değildir.Azerbaycan'ın %6'sını oluşturmaktadır.Bu şehir Azerbaycan'ın kendi şehridir fakat farklı bir özelliği olarak bu şehirle Azerbaycanın bir fiziki bağlantısı yoktur.Bir diğer farklı özelliği ise bütün türk devletleri arasında Türkiye ile kara sınırı bulunan tek toprak parçasıdır diyebiliriz.

Nahçivan'a yolunuz düşerse,oranın en güzel yerleri olan Ashab-ı Kehf,Han sarayı,Mumine Hatun Türbesi ve de Nahçivan şehir merkezini turlaya bilirsiniz.Yiyecek içeceklerinden bahsedersek zaten oranın maden suları özellikle çok şifalı olarak bilinir. Rusya ve Ukrayna'ya ve benzeri birçok ülkeye ihracatları vardır.Nahçivan mutfağından ise gelen turistler genellikle Alana'yı tercih ederler.Alana,toz fındığın kurutulmuş şeftali üzerine serpilerek yapılır.

Türk Hava Yolları ile başarılı bir şekilde Nahçivan Havalimanına indiniz diyelim.Eğer çok aceleniz yoksa ben üzerinde 6 numara yazan  otobüsü tercih etmenizden yanayım çünkü  şehir merkezine sadece 10 dk sürüyor .Tabi kide 5 manat'a taksi veya araç kiralama seçeneklerinden de yararlanabilirsiniz.Yeni güncel havacılık adına gelişmeler için bloğumu takip edebilirsiniz.
Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar