Apron çeşitleri Nelerdir?

✈✈✈


Apron Çeşitleri Nelerdir? | havacilikadina.comGenellikle terminalde uçağımızın yolcu alımına başlamasını beklerden yerde duran uçağı seyredip,neler olup bitiyor merak etmişizdir.

Apron nedir?


Uçak park yerleri de dahil olmak üzere havaalanı apronları, genellikle bir havaalanındaki en aktif ve sıkışık alanlardır. Tasarımları ve konfigürasyonları, uçak servisi, yakıt ikmali, yer hizmeti ekipmanı hazırlama ve depolama ve personel faaliyetlerinin yanı sıra yolcu hareketleri ve kargonun güvenliği ve verimliliği için kritik öneme sahiptir. Apronlar, buz çözme alanları, bakım alanları, helikopter pistleri, uçak motoru çalıştırma alanı vb. dahil olmak üzere daha da fazla tesisi kapsayabilir.

Her havalimanı, apronlarını yeni uçak filosu, teknoloji ve ekipman, operasyonel uygulamalar ve aynı zamanda yönetmelikler, en iyi uygulamalar ve havayollarının gereksinimleri ile uyumlu olarak güncel tutmak için büyük bir zorlukla karşı kalırlar.

Uçaklar gideceği çeşitli noktalara belli süre içerisinde nasıl hazırlanıyorlar ve uçak operasyonu kimlerin elinden,nerede geçiyor beraber inceleyelim.

Uçaklar iner,park eder ve sonraki sefer için ehemniyetli bir şekilde operasyonel hazırlık başlar.Bu zorlu operasyonun icra edildiği yer ise birazdan üzerinden geçeceğimiz konu içeriğimiz olan aprondur.

Uçak havalimanına indikten sonra bir süre taksi yapar ve park edeceği noktaya ulaşır.Burada ramp ekibinden bir arkadaşımız uçağın park pozisyonuna emniyetli bir şekilde girmesi adına marshaling yapar,uçak park pozisyonuna girer.Uçak park ettikten sonra havayolu şirketinin kârı için tabi kide uçağın yerde kalmaması gerektiğinden bir sonraki sefer adına hazırlık yapılır.Uçak indikten sonra beraberinde gelen kargo ve bagajlar ramp ekipleri tarafından indirilir.Ve diğer sefer için bagaj veya kargo yüklemesi başlar bunların hepsi apronda gerçekleşir.

Nereden bakarsanız bakın apron meydanı onlarca,yüzlerde ve daha fazla uçağı misafir eder.Onları ekipçe hazır hale getirilen bir konaklama yeri halini alır.Peki bu şahane ve zorlu sistem nasıl çalışıyor hiç merak ettiniz mi? Yani siz terminal içerisinde uçağın yolcu alımına başlayacağı saati yolcu hizmetleri personeline sorarken,apronda ne hareketlilik sürüyor neler yaşanıyor biraz bundan bahsedelim.

Uçak havalimanına başarıyla indikten sonra pilotun ilk isteyeceği şey park pozisyonudur.Pilot kendi için hazırlanan park alanına yönelir.Park alanında ise devreye uçağı bir marshaling ile selamlayacak olan apron görevlileri giriyor.Bu marshalling yapan görevli personel havacılık kurallarına bağlı hareketler ile uçağı park pozisyonuna yanaştırır.Bunu adeta operada ki bir orkestra şefi edasıyla gerçekleştirir.Görevliler uçak etrafında yani apronda herhangi bir tehlikeli  durum olup olmadığına karar verdikten sonra merdiven yanaşır.Uçak kapılarının açılması ile beraber yolcular uçaktan tahliye edilir ve aynı zamanda yolcuların bavulları da indirilip özel konteynırlara yüklenir.Bir başka ekip ise uçak içi temizliği için sabırsızlıkla beklemektedir.Görevli arkadaşlar uçak içine girerek temizliğe başlarlar.Kimi koltuklarda ki çöpü topluyor kimi ise elektrik süpürgesi ile koridorları temizliyor.Bir başka görevli ise elindeki bez ile koltukları ve araç gereçlerinin her noktasını büyük titizlikle temizliyor.Bu işlem yaklaşık 8 ile 15 dk sürebiliyor.Temizlik ekibinin eli hızlı olması lazım çünkü uçak sonraki sefere hazırlanması gerekiyor.Temizlik görevlileri uçaktan ayrıldıktan sonra uçağın bir sonraki sefere devamını sağlayacak olan yakıt takviyesi için tanker geliyor.Bu bölümde çalışan personel tüm tedbirleri aldıktan sonra yakıtın konulacağı yer hazırlanılıyor.Uçağa yakıt verildikten sonra uçakta bir sonra ki sefere hazır olmuş olacak.

Bu durumdan itibaren apronda çalışmalar hızlı bir şekilde başlar.Çünkü uçağın zarar etmemesi için yerde kalmaması gerektiğinden bir sonra ki sefer için planlanan operasyon aksiyonu alınır.Gidiş seferi için tüm hazırlıklar tamamlandıktan sonra kaptan kokpitten tamam işareti verir ve bir uçuş operasyonu daha tamamlanmış olur.Bu bahsettiğimiz bütün işlemler apronda gerçekleşir.


✈✈✈

Yorumlar

Yorum Gönder

Lütfen yorum yaparken saygı kurallarını aşmayalım.Teşekkürler...

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar