BİR A380 İNŞA ETMEK

 

BİR A380 İNŞA ETMEK

Gördüğümüzde bir okadar heybetli gözüken A380, harika bir uçak ve gerçek bir mühendislik başarısıdır. Yüksek kapasiteli uzun mesafeli seyahat olanakları sağlayıp gelişimine devam ederken, gerçekte Airbus veya havayolları için umulduğu kadar iyi sonuçlanmadı. Operasyonel zorluklara ve erken düşüşe rağmen, bu kadar çok yolcuyu uzun mesafeli taşımak, şüphesiz havacılıktaki en önemli kilometre taşlarından biri olduğunu gösterir.

Airbus'ın ilk uçağı olan A300, Boeing 707 ile rekabet edecek şekilde tasarlandı, ancak her zaman daha ileri gitme ve hem daha geniş hem de dar gövdelerde meydan okuma tutkusuna sahipti. 1986'da ikili A330/A340 programını başlattı ve 1990'da Farnborough Air Show'da daha da büyüyerek 747'yi ele geçirme planlarını dile getirdi.

A380 başlangıçta hem yolcu hem de kargo uçağı versiyonuyla tasarlandı. Daha büyük bir yolcu versiyonu da önerildi, uzatılmış bir gövdeye sahip ancak aynı kanat tasarımına sahip olarak yaklaşık 100 ek kapasite sunacak.Ancak ilk başta ilgi ve sipariş yoktu.Yine de yük gemisi versiyonuna ilgi vardı. Kargonun Emirates, FedEx, UPS ve ILFC'den 27 siparişi vardı.

İlk olarak, yolcu versiyonunun geliştirilmesinde gecikmeler yaşandı ve kargo gemisinin öncelikleri kaldırıldı. Ayrıca, uçağın taşıyabileceğinden daha fazla hacme sahip olması nedeniyle, iki güvertenin yük yüklemesinde de teknik sorunlar vardı.Bu, Airbus için oldukça büyük bir gerilemeydi ve kargo pazarında Boeing 747 ve 777'ye karşı hâlâ mücadele ediyor. Ve yük için kullanım, şu anda yolcu hizmetinden çıkan uçaklar için potansiyel bir kullanım sağlayabilirdi.

Airbus, Avrupa işbirliğinin dışında tasarlandı. İlk A300 projesinden itibaren geliştirme ve inşaat Avrupa'ya yayılmıştır. Bu, A380 ile aynı kaldı, ancak artan boyutla yeni zorluklar üstlendi.Tüm uçakların son montajı, Airbus'ın Toulouse'daki fabrikasında gerçekleşti. Ancak parçalar ve bileşenler, Avrupa'nın her yerinden ve küresel olarak bir araya getirilmekle beraber toplamda 30 ülkede 1.500 şirket bu işin içinde yer aldı.En önemlisi, büyük kanat ve gövde bölümleri Fransa, Almanya, İspanya ve Birleşik Krallık'taki diğer yerlerde inşa edildi.Gövdenin burun ve orta bölümleri, Fransa'nın Kuzeybatı Fransa'sında Saint-Nazaire'de inşa edildi.Arka gövde bölümü ve kuyruk yüzgeci Hamburg'da yapıldı.Yatay kuyruk yüzgeçleri İspanya'nın Cadiz kentinde yapıldı.Ve kanatlar Broughton, Galler'de yapıldı.

Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar