BOEİNG 777 AİLESİ

 BOEİNG 777'LER EN ÇOK SATAN GENİŞ GÖVDE UÇAK OLMAYI BAŞARMIŞTIRGenel itibariyle bakacak olursak Boeing 777, havacılık tarihindeki en güvenli ve en başarılı uçaklardan biridir. Son 20 yılda uzun mesafeli bir uçuşta bulunduysanız, muhtemelen bir tanesine binmişsinizdir. İlk olarak 1995 yılında United Airlines ile hizmete giren şirket, şu anda 50'den fazla farklı havayolu filosunun üyesidir.

Dünya'da "üçlü yedi" olarak anılan B777 hem havayolları hem de pilotlar arasında sıkı bir favori haline gelmiştir. Havayolları, performansının bilançolarını etkileme şeklini genellikle severler ve pilotlar sadeliği ve çok yönlülüğü nedeniyle bu uçağı seviyorlar.

Boeing, 777 projesini 1989'da başlattı, ilk uçak 1994'te uçtu ve 1995'te hizmete girdi.Boeing 777'ler bugüne kadarki en çok satan geniş gövde uçak olma başarısını elinde tutmasını bilmiştir.B777, All Nippon Airways, American Airlines, British Airways, Cathay Pacific, Delta Air Lines, Japan Airlines, United Airlines ve Qantas olmak üzere sekiz havayoluyla yakın işbirliği içinde geliştirildi. Qantas hariç hepsi uçağı sipariş etmeye devam etti.1994 yılında piyasaya sürüldü ve şimdi yeni 777X ile üçüncü nesline giriyor.

Başlangıçta çift motor performansındaki gelişmelerden yararlanmak için temiz bir sayfa tasarımı olarak geliştirildi ve 777X, şimdiye kadarki en büyük ikiz haline geldiğinde bu konsepti daha da ileriye taşıyor.

Boeing 777, 767 ve 747 arasındaki boşluğu doldurmak için yeni bir uçak olarak ortaya çıktı. 1980'lerde Boeing, sağlam bir uçak serisi geliştirdi. Boeing 737 hakim kısa menzilli uçak olmuştu ve uzun menzilli uçağın bir dizi sundu.Boeing 747, daha önce operasyonda sınırlı olan çift motorlu uçaklarla uzun mesafeli rotalar için en iyi seçimdi. ETOPS kurallarının getirilmesiyle bu durum değişti , ikiz jetler bir yönlendirme havaalanından daha uzakta çalışabilir. Kısıtlamalar 1985'te değiştirildi ve ilk ETOPS 120 (bir yönlendirme havaalanından 120 dakikaya kadar rotalara izin veren) uçuş, Boston'dan Paris'e bir TWA Boeing 767 ile yapıldı.

Bu durum, B767'ye (ve hatta B757'ye) transatlantik yolları açtı. B747'nin yüksek kapasite sunumuyla havayolu ekonomisini değiştirmesi gibi, bu da daha verimli, daha düşük işletme maliyeti ve daha uzun rotalara hizmet veren uçaklarla işleri yeniden değiştirdi.767, daha düşük kapasiteli rotalar için iyi çalıştı (ve yeni rotaların başlatılmasına izin verdi). Ancak artık daha yüksek kapasiteli çift motorlu bir uçak için pazarda bir boşluk vardı. Airbus, A330 ve A340 ortak projesiyle bundan faydalandı.

Boeing başlangıçta 767'yi bu pazara hizmet etmek için yükseltmeyi önerdi. 767X bir gerilmiş gövdesi ve daha büyük kanat doğuracağını. Ancak havayolları, daha geniş bir gövde ve daha iyi işletme maliyetleri isteyerek bunu reddetti ve yeni, temiz bir sayfa tasarımına yol açtı.

İlk bakışta, 777, tek bir kabin güvertesi ve 2 motoru ile diğer uçak türlerine çok benzer görünebilir. Ancak biraz daha yakından bakmaya başladığınızda, bunun bir 777 olduğunu belirlemenin oldukça açık yolları var.Peki siz B777'yi ne kadar seviyorsunuz?

Yorumlar

Yorum Gönder

Lütfen yorum yaparken saygı kurallarını aşmayalım.Teşekkürler...

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar