Harekat Memuru nedir?

 ✈✈✈


Harekat Memuru Nedir? | havacilikadina.com


Harekat memuru; görevli olduğu uçakların emniyetli ve güvenli bir şekilde iniş ve kalkışlarını sağlamakla yükümlüdür.Aynı zamanda bir uçağın operasyonu esnasında mürettebatı ve uçuş temsilcisi arasında bir köprü vazifesi görerek koordinasyonunu ve sağlıklı bir iletişim sağlar.

Bir harekat memurunun görevi;uçakta ki yakıt miktarı,su miktarı,temiz su miktarı yüzdesi,bagaj sayısı,kargo ağırlığı,uçağa binen yolcu sayısı,ikram gibi konuların ve bir destinasyona uçacak uçağın operasyonunun sağlanması adına yapılacak işlemleri kontrol eder.

Harekat memurlarının işi dışardan kolay gözüküyorsa yanılıyorsunuz.Gelin birkaç tanesinden bahsedelim.Genelde harekat memurlarının yakındığı durum kargoların uygun olmayan şekillerde aprona gelip yüklenmeyi beklemesi,kırık bagajlar,yolcu sayısını uçağın kalkışına yakın bir zamanda değişmesi ve bunun uçak balancesine etki etmesiyle beraber mevcut yüklemenin manuel değişime uğraması gibi durumlarda harekat memurundan çözüm bekleniyor.

Harekat memurları pilottan sonra sözü geçen ikinci adam konumundadır.Uçuştan önce ellerinde bulunan yükleme planına göre bagaj ve kargo yüklemesi yaparlar.Yani uçağın hangi bölümüne ne kadar bagaj atılacağına dair bir yüklemedir.Harekat memuru bu görevi uçak altıyla uçağa başlamadan öncensinde yapılır.Dar gövdeli uçaklarda 1 saat,geniş gövdeli uçaklarda 1,5-2 saat öncesinde brifing başlar ve yükleme biçiminde mutabık kalınır.Uçağa bagaj yüklme her zaman önden başlanır sonra arka tarafa yüklenir,uçak boşaltırken ise ilk arka taraf sonra ise ön taraf boşalır.Yükleme yaparken önemli bir husus vardır.Eğer yüklemeye arkadan başlarsak,uçağın burnunun havaya kalkma ihtimali vardır ki daha önce ki yıllarda bu olay yaşanmış.

Hepiniz terminalden uçağa baktığinızda uçağın yalnız olmadığını hep etrafında türlü türlü araç olduğunu görmüşsünüzdür.Körük bulunmayan operasyonlarda uçağa yanaşan ekipmanlar;merdiven aracı,elektrik ve hava veren araçlar,temiz su aracı,atık su aracı ,ikram aracı,uçağa bagaj atmayı sağlayan konveyör aracı ve son olarak push back aracı yanaşır.

Bazen ise uçak etrafında bekleyen itfaiye görürüz.Bunun nedeni ise uçağa yolcu alımı sırasında aynı zamanda da yakıt alınmasındır.Bu sebeble tehlikeli durum arz ettiğinden itfaiye hazır ve nazır orada bekler.

Uçakta sadece bagaj ve kargo taşınmaz özel yüklerde taşınır bunlar;cenaze,canlı hayvan,kan,değeri yüksek olan maddeler,yiyecekler gibi örnek verebiliriz bunlar özel yüklerdir.

Bütün bu iş karmaşası içinde ceyeran eden problemlere de çözüm üretebilmek adına harekat memuru, kaptanla sürekli istişare halinde bulunmalıdır.


✈✈✈


Yorumlar

Yorum Gönder

Lütfen yorum yaparken saygı kurallarını aşmayalım.Teşekkürler...

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar