hava Trafik kontrolörü Nedir?

✈✈✈


Hava Trafik Kontrolörü Nedir? | havacilikadina.comGenellikle havacılık eğitimi veren kurumlarda,televizyon haberlerinde kulak aşınalığı olduğumuz Hava Trafik Kontrolörleri (ATC'ler) halk arasında, havalimanı üzerinde yüksek bir kulede çalışan, kulaklık takan ve havaalanına neredeyse her konuda göz kulak olan bir çalışma ekibi olarak bilinir.Peki Hava Trafik Kontrolörleri nedir? beraber inceleyelim.

Hava trafik kontrolörleri, uçakları küresel hava trafik kontrol sistemi içinde düzenli bir şekilde takibini icra eder.Hava trafik kontrolörleri, belirli bir hava sahası sektörünü içeren, kendilerine atanan uçuş yolları aracılığıyla uçakları güvenli bir şekilde yönlendirir. Her sektör, en az bir hava trafik kontrolörü tarafından, genellikle sektöre daha fazla trafik hacmi sağlayan radar kullanımı yoluyla kontrol edilir.Bu takip işi, hava trafik kontrolörlerinin rehberliği ve uzmanlığı ile mümkün olmaktadır.Onlar çok özel becerilere sahip yüksek eğitimli profesyonellerdir.

Bu mesleği yapmak herkesin harcı olmayabilir.Çünkü;Hava Trafik Kontrolörleri belirli niteliklere sahip olmalıdır; mükemmel problem çözme, iletişim ve karar verme becerilerinin yanı sıra çoklu görev becerileri. Genellikle büyük miktarda stresle uğraşırlar ve etraflarında pek çok şey olduğunda konsantre olabilmeleri gerekir.Bir hava trafik kontrolörü, bu kariyerde ihtiyaç duyulan sorumlulukları yerine getirebileceklerini kanıtlamak için sıkı bir değerlendirme ve eğitim programından geçerler.

Şunu söylemeliyiz ki bir Hava trafik kontrolörlerinin birincil endişesi güvenliktir, ancak gecikmeleri en aza indirmek için uçakları verimli bir şekilde yönlendirmeleri de gerekir. Uçakların havalimanı hava sahasına girip çıkmasını yönetirler, kalkış ve iniş sırasında pilotlara rehberlik eder ve gökyüzünde seyahat ederken uçakları izlerler. Hava trafik kontrolörleri, hava taşıtlarının gökyüzündeki hareketini ve havaalanlarındaki yer trafiğini izlemek ve yönlendirmek için radar, bilgisayarlar veya görsel referanslar kullanır ve bu sistemleri çok iyi okuyabilirler,planlarını bu sisteme göre yaparlar.

Hava trafik Kontrolörü nasıl Çalışır?

Kontrolörler genellikle birden fazla uçağı aynı anda yönetir ve uçağın güvenliğini sağlamak için hızlı kararlar vermelidir. Örneğin, bir kontrolör bir uçağı iniş yaklaşımına yönlendirirken diğer bir uçağa hava durumu bilgisi sağlayabilir.Bu mesleğin kendi içinde türleri mevcuttur;

Kule kontrolörleri ; uçaklar da dahil olmak üzere araçların hareketlerini pistlerde ve taksi yollarında yönlendirir. Uçuş planlarını kontrol eder, pilotlara kalkış veya iniş izni verir ve pistlerde ve havalimanının diğer bölümlerinde uçak ve diğer trafiğin hareketini yönlendirirler. Çoğu, kontrol kulelerinden çalışır ve kontrol ettikleri trafiği gözlemler. Kule kontrolörleri, havaalanından 3 ila 30 mil mesafeye kadar olan trafiği yönetir.

Yaklaşma ve kalkış kontrolörleri ; bir havalimanının hava sahası içinde seyahat eden uçakların güvenlik için minimum ayrımı korumasını sağlar. Kontrollü hava sahasına girmek ve uçağın kontrolünü yol kontrolörlerine devretmek için izin verirler. Yaklaşma ve kalkış kontrolörleri, uçuş yollarını izlemek ve Terminal Radar Yaklaşma Kontrol Merkezleri (TRACON'lar) olarak bilinen binalarda çalışmak için radar ekipmanı kullanır. Ayrıca pilotları hava koşulları ve diğer kritik bildirimler hakkında bilgilendirirler. Terminal yaklaşma kontrolörleri, uçağa, tesisin hava sahasının kenarına, genellikle havaalanından yaklaşık 20 ila 50 mil ve havada yaklaşık 17.000 fit'e kadar ulaşana kadar yardım eder.

Güzergah kontrolörleri ; bir havaalanının hava sahasından ayrıldıktan sonra uçakları izler. Ülke genelinde bulunan ve genellikle havaalanlarında bulunmayan hava yolu trafik kontrol merkezlerinde çalışırlar. Her merkez, bulunduğu bölgedeki coğrafya ve hava trafiğine göre bir hava sahasına atanır. Bir uçak bir merkezin hava sahasına yaklaşıp uçarken, rota kontrolörleri uçağa rotası boyunca rehberlik eder. Çarpışmaları önlemek ve genel olarak güvenlik için uçağın uçuş yolunu ayarlayabilirler. Rota kontrolörleri, terminal yaklaşma kontrolörlerine teslim etmeden önce uçağın büyük bir kısmı için uçağı yönlendirir.

Hava Trafik Kontrolörü mesleğinin ayrıntıları bu şekildedir.Eğer bu mesleği yapmak istiyorsanız aşağıda yer alan konuların herhangi birisinde eksikseniz bu mesleği yapma yolunda işinizi zora sokabilir.

İletişim yetenekleriHava trafik kontrolörleri, açık ve özlü talimatlar verebilmeli, pilotların taleplerini dikkatle dinlemeli ve İngilizce olarak net bir şekilde konuşarak yanıt verebilmelidir.

Konsantrasyon becerileri; Kontrolörler, aynı anda birden fazla konuşmanın gerçekleştiği bir odaya konsantre olabilmelidir. Örneğin, büyük bir havaalanı kulesinde, birkaç kontrolör aynı anda birkaç pilotla konuşuyor olabilir.

Karar verme becerileri; Kontrolörler hızlı kararlar vermelidir. Örneğin, bir pilot kötü hava koşullarından kaçınmak için bir irtifa değişikliği talep ettiğinde, uçağın güvenli bir şekilde çalışabilmesi için kontrolör hızlı bir şekilde yanıt vermelidir.

Matematik becerileri; Kontrolörler aritmetiği doğru ve hızlı bir şekilde yapabilmelidir. Genellikle hızları, süreleri ve mesafeleri hesaplamaları gerekir ve yön ve irtifa değişiklikleri önerirler.

Organizasyon becerileri; Kontrolörler, birden fazla uçuşun eylemlerini koordine edebilmelidir. Aynı anda birkaç pilotu yönlendirmeleri gerekebileceğinden, kontrolörlerin görevleri öncelik sırasına koyabilmeleri gerekir.

Problem çözme yetenekleri; Kontrolörler, değişen hava koşullarının bir uçağın uçuş yolu üzerindeki etkisi gibi karmaşık durumları anlayabilmelidir. Kontrolörler önemli bilgileri gözden geçirebilmeli ve pilotlara uygun çözümler sunabilmelidir.

Hava trafik kontrolörü ne iş yapar?

Hava trafik kontrolörleri, aralarında güvenli mesafeleri korumak için uçakların hareketlerini koordine eder.Hava trafik kontrolörleri kontrol kulelerinde, yaklaşma kontrol tesislerinde veya yol merkezlerinde çalışır. İşleri stresli olabilir çünkü her zaman maksimum konsantrasyona ihtiyaç vardır. Gece, hafta sonu ve dönüşümlü vardiyalar yaygındır.

✈✈✈

Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar