JET YAKITI İLE BENZİN ARASINDAKİ FARKI MERAK ETTİNİZ Mİ?

JET YAKITI İLE BENZİN ARASINDAKİ FARKI MERAK ETTİNİZ Mİ? | havacilikadina.com


 JET YAKITI İLE BENZİN ARASINDAKİ FARKI MERAK ETTİNİZ Mİ?


Jet yakıtı ve benzin birbirine çok benzer, ancak herhangi bir arabayı jet yakıtıyla çalıştıramazsınız.Farklılıklara girmeden önce jet veya uçak yakıtı hakkında biraz bilgi vermiş olalım.


Havacılık yakıtları, bir uçak tarafından kullanılan temel ürünlerden biridir . Ulusal ve uluslararası kuruluşlar tarafından sıkı bir şekilde düzenlenirler.Türkiye dışından bir örnek verecek olursak; Amerika Birleşik Devletleri'nde ASTM International adlı kuruluş ticari uçaklar için genel standartları düzenlerken, ABD Savunma Bakanlığı askeri uçaklar için farklı statüler izlenir.

Jet yakıtı, iki ana tipi vardır.Ticari havacılıkta apron çalışanlarından genellikle jet A1 yakıtı lafını duyarız.Jet A ve Jet B, . Kaliteleri veya daha iyisi, donma noktaları farklıdır. Jet B genellikle askeri operasyonlar ve kötü hava koşullarına sahip alanlar için kullanılır.Jet ve benzin, petrolün rafine edilmesinden türetilen uzun hidrokarbon dizilerinden oluşur. Yakıtların farklı olduğu nokta, her bir türün içerdiği hidrokarbonlardır.Benzin, hidrojen moleküllerinin bağlı olduğu 7 ila 11 karbon atomu içeren hidrokarbonlardan oluşur.Jet yakıtı ise 12 ila 15 karbon atomu aralığında daha fazla hidrokarbon içerir. Daha yaygın olarak kullanılan terminolojide, jet yakıtı çoğunlukla kerosenden oluşur.

Teorik olarak konuşursak, jetler ve arabalar aynı yakıtı tüketebilir, ancak uçakların içinden geçtiği ortamlar normal sürüş koşullarından çok farklı olma eğilimindedir. Uçaklar için uçuşta sıcaklıklar -40˚ C'nin altına düşebilir . Bu düşük sıcaklıkta normal benzin muhtemelen donar ve sonunda uygun yanmanın durmasına neden olur.

Bu ana nedenden dolayı kerosen, donma noktası daha düşük olduğu için jet yakıtı için iyidir. Gazyağı ayrıca daha yüksek bir parlama noktasına sahiptir, bu da plansız yanmayı önlemede çok daha güvenli olmasını sağlar. Jet yakıtının daha düşük donma noktası ve daha yüksek parlama noktası göz önüne alındığında, yakıt çok daha geniş bir güvenli çalışma sıcaklığı aralığına sahiptir.

Benzin ve jet yakıtı arasındaki diğer fark, jet yakıtı için karışıma enjekte edilen katkı maddeleridir. Antistatik kimyasallar, buz çözücü ajanlar, antikorozif ajanlar ve anti-bakteriyel ajanlar, gökyüzünde yükseklerde uçarken hiçbir beklenmedik durumun karşılanmamasını sağlamak için jet yakıtına eklenir.

Jet yakıtı aslında arabalarda kullanılabilir, ancak sadece dizel motorlarda. Gazyağı jet yakıtı ve dizel, aslında çapraz işlevselliğe izin verecek kadar benzerdir ve benzer bir performans sağlar. Yine de, dizelde bir jet çalıştırmanızı tavsiye etmem. Bu sadece serin bir teorik kullanım olmak dışında, Toyota aslında göre, onların kutup kamyon 2012'de Toyota Hilux jet yakıtı kullanılır.

Sonuçta, benzin ve jet yakıtı arasındaki fark, hidrokarbon molekülleri ve yakıtın içerdiği katkı maddeleridir. Her ikisi de ham petrolden elde edilir ve her ikisi de ilgili motorlarını yanmayla çalıştırır. 

Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar