TARİHİ BOEİNG 707'LERİN SAYISI DÜŞMEYE DEVAM EDİYOR

 
Boeing 707ler hurdaya çıkıyor.Havacılıkadına.com

LUFTHANSA ÜNİFORMALI BİR BOEİNG 707'Yİ HURMAYA ÇIKARMAK İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLADI


Dünyamızda bozulmadan kalan çok az Boeing 707 mevcut.Ve Maalesef ki sayı düşmeye devam ediyor. Geçen ay, eski Berlin Tegel Havalimanı'nda bulunan Lufthansa üniformalı başka bir Boeing 707'yi hurdaya çıkarmak için çalışmalar başladı. Şimdi, bir Lufthansa Boeing 707 kaderini karşılamaya hazırlanıyor.

Hamburg Havalimanı'nda muhafaza edilen tarihi bir Boeing 707, havalimanının tam önüne çekildi.Ve bu parçalar müzayedeye gönderilmeden önce uçağı hurdaya çıkarmak için çalışmalara başlanacak.Ne kadar da para toplansa da uçağa kurtarmaya yönelik çalışmalar başarısızlıkla sonuçlandı.Uçağın son yolculuğu belki de gideceği son seyrüsefer yolculuğu, bir römorkörün uçağı park ettiği yerden havaalanının kenarında almasıyla başladı.Uçak Pistin sonuna ulaşmadan önce yolculuk çimenlerin üzerinde başladı.Uçak daha sonra taksi yolunda ayrılmadan önce piste çekildi. Daha sonra uçağın ayakta durması için taksi yoluna çekildi.

Uçağın hurdaya çıkması öleceği anlamına gelmiyor.Uçak hurdaya döndükten sonra yaşamaya devam edecek, ancak birçoğunun umduğu şekilde değil. Dechow , uçağın özellikle ilgi çekici olduğu düşünülen parçalarını satmak için görevlendirilecek . Bunlar, uçağın kontrolleri gibi şeyleri içerebilir. Kalan kısım geri dönüştürülecektir.

Gelin isterseniz bu tarihi Boeing 707'nin birkaç özelliğinden bahsedelim.Boeing 707  bir Amerikan üreticisi tarafından üretilen maksimum 189 yolcu kapasiteli dar gövdeli uçağı uzun aralığı orta-dört motorlu Boeing ticari uçağıdır.Maksimim 189 yolcu alan uçak, 3 mürettebata sahiptir.Dünya'daki toplam üretimi ise 1010 tanedir.

Bu uçakların tuhat tarafı ise dar gövdeli bir şekilde tasarlanmasına rağmen bu uçaklar atlantik okyanusu veya koca kıtalar boyunca uçabiliyorlar.Bu özellikleriyle belki de diğer uçaklardan ayıran önemli bir özelliği diyebiliriz.

Aslında bu tarihi uçağın tarihine inecek olursak yolcu uçağı olarak üretilme düşüncesiyle üretilen bir uçak olmamaştır.Askerî amaçlar için tasarlanmış  bu uçak nerden akıllarına geldiyse sivil havacılığa hizmet adına, sivil yolcu uçağı olarak hayatına devam etmiş bu Boeing 707.

Birçok emsallerinin emekliğe ayrıldığı Boeing 707'ler şimdiler de hurdaya çıkıyor ve birbir eksiliyorlar.Aslında bu uçakların birçok eksi tarafları mevcut.Tarihi uçağın en önemli kusuru öncelikle oldukça gürültülü olması.Bu sebebten dolayı avrupa havalimanlarına bile inmesi yasaklanmıştır.

Boeing 707,şirketin üretmiş olduğu ilk jet uçağıdır.Tabiri caizse ilk göz ağrısıdır Boeing'in.Ülkemiz de ise üretilen ikinci Boeing 707 Türk Hava Yolları'nın filosunda hizmet vermiştir.Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar