TÜRK HAVA YOLLARI DİJİTAL SAĞLIK CÜZDANINI DENEMEYE BAŞLADI TÜRK HAVA YOLLARI DİJİTAL SAĞLIK CÜZDANINI DENEMEYE BAŞLADI


İlk olarak aşı ve digital sağlık pasaportu nedir ona göz atabiliriz.Birçok yolcu, Dünya Sağlık Örgütü tarafından oluşturulan resmi bir aşı kaydı olan sarı karta aşinadır. Adını geleneksel olarak basıldığı sarı kağıttan alan bu belge, 1930'lardan beri uluslararası seyahatlerde kullanılan ve genellikle pasaportla taşınan bir halk sağlığı aracıdır. Gümrük yetkililerine, bir yolcunun sarı humma, tifo veya kolera gibi belirli hastalıklara karşı aşılandığını gösterir belgedir.

Sarı kartlar gibi aşı kartları hala kullanılıyor ve aşıları belgelemenin popüler bir yolu olmaya devam etse de, birçok hükümet, taklit edilmesi daha zor olan modern aşı pasaportları oluşturmayı düşünüyor. COVID-19 salgınının oluşturduğu halk sağlığı tehdidi ile birçok ülke, aşı pasaportlarının uluslararası seyahatlere olan güveni yeniden sağlamak ve insanların normal faaliyetlerine devam etmelerine yardımcı olmak için COVID-19 aşısının kanıtı olarak hizmet edip edemeyeceğini araştırıyor.

Aşı pasaportları, yeni bir dijital sağlık pasaportu formatı kullanmak için akıllı telefonların artan yaygınlığından yararlanıyor. Dijital sağlık pasaportları, insanların COVID-19 test sonuçları veya aşılar gibi COVID-19 sağlık bilgileri gibi doğrulanmış sağlık bilgilerini gönüllü olarak paylaşmaları için güvenli ve kullanışlı bir yol sağlar. Dijital sağlık pasaportu olan kişiler, birden fazla belgeyi yanlarında taşımayı hatırlamak zorunda kalmak yerine, akıllı telefonlarında taranabilir bir QR kodu paylaşabilir veya kişisel bilgilerinin bireyin üzerindeki dijital cüzdanda güvenli bir şekilde şifrelenmiş halde kalırken durumlarını onaylayan kimlik bilgilerinin basılı bir kopyasını yazdırabilir.

Ulusal bayrak taşıyıcımız olan Türk Hava Yolları , bu zorlu koronavirüs pandemisi döneminde yolcuların seyahatinde deneyimini kolaylaştırmak için dijital bir sağlık cüzdanı uygulamasının denemelerine başlamış bulunmaktadır.Tıpkı birçok ülke gibi.

Sivil Havacılığın kalbi olan IATA'nın Travel Pass'ı ile beraber “Türk Hava Yolları yolcuları bu sayede dijital pasaport oluşturabilecek, test ve aynı zamanda aşı sertifikaları alabilecek, rotaları için yeterli şartlara sahip olduklarını doğrulayabilecek ve seyahatlerini kolaylaştırmak için test veya aşı sertifikalarını havayolları ve onun yetkililerle paylaşabilecekler. 21 Mayıs'ta ise
havayolu şirketi tarafından yapılan açıklamada, Türk Hava Yolları'nın altyapı çalışmaları tamamlandıktan hemen sonra operasyonda ki tüm uçuş ağında seyahat belgesi kontrollerini de teknolojik olarak dijitalleştirmeyi planladığı açıklandı.

Bu Girişimler ile beraber, COVID-19 dönemindeki tutarsızlıklar ve belirsizlikleri minimum seviyede tutmak ve en aza indirmeyi ve yolcu memnuniyetine ise  katkıda bulunmayı hedefliyor.
Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar