TÜRK HAVA YOLLARI SEKİZ ADET BOEİNG 737 MAX 9 UÇAĞI SİPARİŞ EDECEK


 

TÜRK HAVA YOLLARI SEKİZ ADET BOEİNG 737 MAX 9 UÇAĞI SİPARİŞ EDECEK

Boeing 737 MAX 8 uçağıyla hizmete yeniden başlayan Türkiye'mizin ulusal bayrak taşıyıcısı Türk Hava Yolları, tek Boeing 737 MAX 9'u yeniden devreye aldı.Yolcu hizmetine dönmeden önce bir test uçuşu gerçekleştirmek için 22 Mayıs 2021'de tekrar gökyüzüne çıktı.

Uçakta yapılan denemelerle beraber  herhangi bir sorun tespit bulmayan Türk Hava Yolları, uçağı üç gün sonra aktif kadrosuna yeniden kazandırdı.Uçağın ilk operasyonel yolcu uçuşu, İstanbul Havalimanı'ndan (IST) başlayıp, İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na (ADB) bir saatlik beş dakikalık kısa bir iç hat yolculuğuydu.Bugüne kadar geçen günlerde ise uçak, Ankara Esenboğa Havalimanı (ESB) ve İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na (ADB) iç hat uçuşlarında ve dış hat uçuşlarında yer aldı.Bunlar;Fransa'da Lyon-Saint Exupéry Havalimanı (LYS),Kuveyt Uluslararası Havalimanı (KWI) Kuveyt,İtalya'nın Sicilya adasındaki Catania Fontanarossa Havalimanı (CTA) olarak sıralayabiliriz.

Türk Hava Yolları'nın tam olarak 11 adet Boeing 737 MAX 8'i mevcut,TC-LCA ise 17 Ağustos 2018 tarihinde Türk Hava Yolları'na teslim edildi bile . Uçak, 16 business class ve 135 ekonomi sınıfı olmak üzere iki sınıf 3+3 konfigürasyonunda 151 yolcu kapasitelidir.Baktığımızda, TC-LCA'yı aktif hizmette olarak görüyoruz.TC-LCB, 29 Kasım 2018'de Türk Hava Yolları'na teslim edildi. Uçak, 16 business class ve 135 ekonomi sınıfı olmak üzere iki sınıflı olarak 3+3 konfigürasyonunda ve tam olarak 151 yolcu taşıyabiliyor. THY, TC-LCB kuyruk tipi uçağını IST'de depolanmış şekilde ve TC-LCC kuyruk tipi uçağını 5 Kasım 2018 tarihinde Türk Hava Yolları'na teslim edildi. Uçak, tam olarak 16 business class koltuk olamak üzere ve 135 ekonomi sınıfı olmak üzere iki sınıf 3+3 konfigürasyonunda 151 yolcu alacak şekilde üretilmiştir. THY, TC-LCC kuyruklu uçağını IST'de depolanmış ve hangarda olarak listeliyorlar.

Ayrıca, Türk Hava Yolları'nın bir Boeing 737 MAX 9'u var.TC-LYA, 1 ​​Mart 2019'da Türk Hava Yolları'na teslim edildi. Uçak, 16 business class koltuk ve 153 ekonomi sınıfı koltuktan oluşan iki sınıf 3+3 konfigürasyonunda 169 yolcu taşıyabiliyor şekilde üretildi.

Türk Hava Yolları'nın Boeing ile 45 adet Boeing 737 MAX 8 uçağı ve sekiz adet Boeing 737 MAX 9 uçağı için kesin siparişleri bulunuyor.Bu yılın başlarında Türk Hava Yolları , siparişi verilmiş olan uçaklardan 40'ını bu yılın sonuna kadar operasyonlarda  kullanılabilir şekilde hizmete dönüştüreceğini açıkladı. Diğer kalmış olan MAX uçağının teslimatı yetkili makamlarca ertelendi ve bu teslimatları yapmak için revize edilmiş bir gün veya ay belirtilmedi.

Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar