Uçak kazaları Neden olur?

 ✈✈✈


Uçak Kazaları Neden Olur? | havacilikadina.comUçak kazaları neden olur? bir uçak neden düşer? hepimiz bu soruların cevabını merak etmişizdir.Yapılan detaylı güvenlik araştırmalarına göre en güvenli seyahat aracı olarak uçak seçilmiştir.Bu makalede uçak kazasının arkasında yatan nedenler ile beraber bir kaç örnek uçak kazası olayını sizlere aktaracağım.

Yapılan bunca güvenlik araştırmalarının sonunca en güvenli ulaşım aracı çıkmasına rağmen içinde bulunduğumuz yakın yıllarda dahi hala uçak kazalarına şahit olmaktayız.Sizce uçak kazalarının nedeni nedir?

Uçak kazalarının arkasında yatan nedenleri birkaç önemli maddede açıklayabiliriz.İlk olarak insan faktöründen yani pilot hatasından bahsedebiliriz.Çünkü yaşanan uçak kazaları haberlerinde netice genellikle pilot hatası sonucu ile bitiyor.Pilotların uçuş öncesi gerekli ve aynı zamanda yapılması çok önemli olan kontrolleri eksiksiz yapması gerekir.Bu kontrollerin yapılmaması sorumluluğu pilota aittir.Herhangi kazada bu ince nuanslar araştırıcı ekip tek tek inceler.Diğer neden ise,uçaklarda ki mekanik yani teknolojik hatalar.Bildiğiniz üzere teknoloji her konuda ilerliyor özellikle havacılık konusunda epeyce ilerleme mevcut.Uçakların üretimi sırasında gözden kaçan aksaklıklar veya üretim kaynaklı meydana gelen kronik hatalar ile beraber sonucu ağır olan uçak kazalarına sebebiyet verebiliyor.Bu durum sadece uçak üretimi değil hangarda yapılan uçak onarımı sırasında da yapılan dikkatsizlikler sonucu uçak kazaları meydana gelebilir.Bir diğer maddemiz ise hava şartlarıdır.Yapılan araştırmalara göre kötü hava koşulları sebebiyle meydana gelen uçak kazalarının oranı bilinenin aksine düşük seviyede seyrediyor.Kötü hava şartları olarak;yoğun sis,yıldırım çarpması,kar yağışı veya fırtınalar örnek gösterilebilir.Uçak kazalarına sebebiyet veren diğer madde ise sabotajdır.Bu uçak kaçıran korsanlar bazen uçak kullanmayı beceremedikler için uçağı kaçırıp kontrol edemiyorlar.Buraya kadar birçok nedenden bahsettik.Sonuncu nedenimiz ise diğer insan kaynaklı nedenler yani uçak kazalarında tabiki de sadece pilotları sorumlu tutamayız.Buna dahil olan kabin ekibi,yükleyiciler,hava trafik kontrol personeli,bakım onarım personelleri.yakıt ikmali yapan personeller gibi daha aklımıza gelmeyen birçok etmen sayılabilir.

Bu sayılan maddelerin hepsinin ortak yönü insan faktörü yani dikkat ve iletişim çok önemli bir konu.Gelişen teknolojiyle sadece uçak değil birçok ulaşım aracıda güvenli hale geliyor.Güvenli hale geliyor olması demek havacılık ile uğraşan birçok alanda ki personellerin işine dikkatini tam vermemesi anlamına gelmemeli.Bu uçak kazaları neticesinde uçak kazalarını hafifletmek adına "CRM" kavramı ortaya çıkmıştır.Peki bu kavaram nedir? CRM,uçuş operasyonu yürütülmesi esnasında bütün etmenlerin en verimli ve etkin bir şekilde kullanılarak emniyetli bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktır.Temel amacı güvenliği mâksimize etmektir.Bu ikili personel ilişkilerinde de önemlidir.CRM'e göre personel arası anlaşmazlıkların uçak içerisine taşınmaması gereklidir."CRM" bulunmadan önce 1970'li yıllarda uçak kazalarının sayısı oldukça fazlaydı.Bunlardan birisi ise 1977'de yaşanan tenerife kazası diyebiliriz.Bu tip uçak kazalarının önüne geçmek için "CRM" kavaramını ortaya çıkarmışlar.

CRM kavramı olmadan önce gerçekleşen havacılık adına ders alınacak bir kaza olan Eastern havayolunun 401 uçuş nolu seferinden bahsedelim.

Bu uçuş New York başlangıçlı Miami varışlı bir seferdir.Uçak miami'ye yaklaştıkları esnada pilotlar ön dikmenin açılmadığını yani dikmenin açılmadığını gosteren ışığın yanmadığını fark ediyorlar.Ve bu durumu kuleye bildiriyorlar.Kule ise 2000 feet aralığı da düz uçuş yapmalarını istiyor.Tam bu esnada belirsiz bir şekilde otopilot devre dışı kalıyor.İşte burada başlıyor çünkü otopilotun devre dışı kaldığını anlamıyorlar. Çünkü dikkatler dikmenin gösterdiği ışık panelinde.

Bu durumda ise uçak irtifa kaybetmeye başlıyor.Ve bu irtifa değişimini son ana kadar  hiçbir pilot fark edemiyor.Bunun sonucunda uçak düşüyor ve maalesef uçakta ki 176 kişiden 101 yolcu hayatını kaybediyor.


✈✈✈Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar