Filo Planlama Nedir?

Filo planlama nedir?

Filo planlama; hizmeti sağlanan hatlarda işletmenin gelir kalemlerini çoğaltacak bir şekilde işletmenin ihtiyacı olan uçak tiplerinin,bu uçak tiplerinin sayısının,uçakların hangi finansal kaynaklarla işletmeye dahil ediliyorsa bunun sonuçları da gözetilerek ve işletme içerisinde ki uçakların hangi koşullarda çıkarılacağına karar verilmesidir.

filo planlama nedir?-filo planlama-planlama nedir?-planlama-filo nedir?-filo
Filo planlama, havayolu şirketlerinin amaç ve hedefleri doğrultusunda yapılır.Fotoğraf:PixabayBuyük bir havayolu işletmesinin 100 uçakla günde en az 500 ucuş gerçekleştirebilmektedir.Bu durumda havayolu işletmesinin belli başlı nedenleri bir çatıda toplayarak uçaklarına bir destinasyon vermesi gerekir.

Filo planlamayı etkileyen unsurlar

Havayolu işletmesinin filo planlamasını etkileyen temel faktörler şu şekildedir;
-Havayolu işletme verileri
-Hizmeti sağlanacak pazarın analiz sonuçları
-Filoya ait uçakların teknik ve performans analizi
-Maaliyet analizleri
-Uçak gücü ve elektrik, elektronik sistemlerinin analiz sonuçları filo planlamayı etkileyen faktörlerdir.

Filo planlama yapılırken işletme maliyetleri ve teknik özellikler baz alınarak potansiyel geliri en büyükleyecek şekilde uçak atanmasına ise filo atama problemi deniyor.


Uçak atamayı temsil eden iki unsur olan filo planlama ve filo atama birbirine benzesede aslında farklıdır.Filo planlamada işletmeye uygun yeni uçak tipinin belirlenmesi ile beraber satın alınması,kiralanması veya işletmeye dahil edilmesi,eskiyen uçakların ise elden çıkartılması ile ilgili kara verilmesi.

Filo ataması ise uçak filolarının hangi uçuş destinasyonlarına uçuş yapacağına karar verilir.

Ekip planlama


Bunların dışında havayolu işletmeleri operasyonel planlama yaparken bu sureçler içerisinde ki en büyük problem ise ekip planlamadır.Büyük bir havayolu şirketi sadece uçakları değil günde belki de 500 kaptan ve 1000 kabin ekibi içinde planlama oluşturur.

filo planlama nedir?-filo planlama-planlama nedir?-planlama-filo nedir?-filo
Havayolu şirketleri için ekip giderleri yüksek maliyet kalemini oluşturur.Fotoğraf:Kelly Lacy


Bir havayolu işletmesinin operasyonel planlama süreçleri öncelikli olarak uçuş çizelgeleme yani uçuş tarifesi oluşturmaktır.Bu sayede operasyon için ayarlanan uçakların kalkış saatleri ve tarihleri sabittir.Ve ardından uçak çizelgeleme gelir burada bir filo atama aşaması gerçekleşir.Uçak rotaları belirlenir.Son olarak ise ekip çizelgeleme gelir bu çizelgeleme havayolu operasyonel planlamanın son aşamasıdır.

Bu aşamalar gerçekleştirilirken herşey tıkırında gitmeyebilir.Örnek verirsek;teknik arıza,kötü hava koşulları gibi beklenmedik durumlar ile karşı karşıya kalınabilir.Bu gibi durumlar da havayolu şirketleri yeniden ani bir planlama yaparlar.Bunun da bir ismi vardır."düzensiz olayların yönetimi".

Ekip planlama bir havayolu için çok önemlidir.Çünkü yakıttan sonra en büyük gider kalemini oluşturur.Ve bu ekip giderleri havayolu şirketleri tarafından kontrol edilebilir.Giderleri en aza indirmek için havayolu şirketleri minimum kabin ekibi ile uçmak ister.

Havayolu operasyonel planlama da birçok faktör göz önüne alınıp kararlar verilir.Konunun en başına gelirsek havayolu şirketleri bu süreçte ilk olarak amaç ve hedefleri belirlerler.Sonrasında ise gelecek tahmin edilerek varsayımlarda bulunulur.Amaçlara ulaştırılacak kriterler ve seçenekler belirlenir ve buna uygun planlamalar yapılır.Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar