Havayolu İşletmelerinin Sınıflandırılması Neye Göre Yapılır?

Havayolu İşletmelerinin Sınıflandırılması neye göre yapılır?-Havayolu İşletmelerinin Sınıflandırılması-Havayolu sınıflandırılması
Havayolu işletmeleri belli sınıflara ayrılır.Fotoğraf:Markus Winkler


HAVAYOLU İŞLETMELERİNİN SINIFLANDIRILMASI NEYE GÖRE YAPILIR?

Ticari hava taşımacılığına baktığımızda havayolu işletmelerinin aslında bir çarkın parçası olduğunu ve bir işletme sınıflandırılması içerisinde müşterilerine hizmet verdiğini görüyoruz.Bugün ki makalemizde havayolu işletmelerinin sınıflandırılması neye göre yapılır? konusunu ele alacağız.

Havayolu işletmeleri,ticari hava taşımacılığında daha fazla yolcunun seyahati sağlandığı ve aynı zamanda yükün taşındığı hizmetler bütünü diyebiliriz.Bu hizmetler planlı veya plansız olarak gerçekleştirilir.Havayolu işletmelerinin sinıflandırılması bir çok türe dayanıyor gelin bunlara birlikte göz atalım.

Havayolu işletmelerinin sınıflandırılmasında ki ilk faktör hat türüne göre sınıflandırılmasıdır.Bir havayolu,iç hat,dış hat veya her ikisine hem iç hem de dış hat olarak faaliyet gösterebilir.Müşterilerine bu kategorilerde hizmet verebilir.Örneklerdirmek gerekirse,iç hatlar kategorisinde Türkiye'de Anadolujet'i görüyoruz.Ve bu şirket Ankara başlangıçlı olarak ülkemizin çoğu iline uçuyor.Dış hatta ise bu görevi bayrak taşıyıcımız olan Türk Hava Yolları üstleniyor ve aynı zamanda Türk Hava Yolları hem iç hem de dış hatta müşterilerine hizmet sunuyor.Aslında bakarsak her ülkenin kendine ait bayrak taşıyıcısı ve hem de özel sektörde bulunan havayolu işletmeleri vardır.Özellikle serbestleşme ile birlikte çok fazla sayıda işletmenin çevrede faaliyet gösterdiğini görüyoruz.Bu durum havayolu yolcuları içinde iyi bir sonuç çünkü hem ekonomik hem de konfor açısından ve bir çok etken içerisinde seçenekler sunuyor.

Havayolları işletmelerinin sınıflandırılmasında ki diğer bir konu ise yük türüne göre sınıflandırılmasıdır.Havayolları sadece yük veya sadece yolcu taşıyabilir ya da ikisini de taşıyabilir.Genellikle çoğu havayolunu gözlemlediğimizde yolcu taşıma diğerlerine göre daha fazladır.Terminalden baktığımızda bir havayolu ne taşıdığını aslında belli eder.Büyük havayollarının yolcu taşımasından ziyade sadece yük taşıdığını da görüyoruz. Mesela bu yıl Türk Hava Yolları bu konuda özellikle zorlu pandemi koşullarında birçok havayolundan daha çok kâr sağladı.Bunu kargo taşıyarak başardı.

Havayolu işletmeleri, iş modellerine göre de sınıflandırılır.Bunları sıralarsak eğer;geleneksel havayolu işletmeleri,düşük maliyetli havayolu işletmeleri,charter havayolu işletmeleri,bölgesel havayolu işletmeleri,kargo havayolu işletmeleri olarak belirtebiliriz.

Sonuç olarak havayolu işletmelerinin sınıflandırılması neye göre yapılır? sorunun cevabını araştırdık.Havayolu işletmeleri,hat türüne göre,yük türüne,iş modellerine göre sınıflandırılıyor.Biz havayolu müşterileri ise cüzdanımıza,kişisel tercihlerimize göre bu modellere uygun havayolunu tercih ediyoruz.

Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar