Havayolu Konşimentosu Nedir?


HAVAYOLU KONŞİMENTOSU NEDİR?

Geçmişten günümüze tonlarca yük taşımacılığı yapılıyor.Taşımacılık;karada, denizde ve havada hiç durmadan devam ediyor.Peki taşınan tonlarca yüklerin güvenilirliliği sadece söz ile mi oluyor? Bugün ki makalemizde havayolu konşimentosu nedir? konusuna göz atacağız.

Havayolu_Havayolu konşimentosu_Havayolu Nedir?_Konşimento_Havayolu Konşimentosu_Konşimento Nedir?_Havayolu Konşimentosu  Nedir?
Kargo için havayolu konşimentosunun önemi büyüktür.Fotoğraf:ChanakaTaşımacılığın bir çok platformunda kullanılan bu tip belgeler genel itibariyle,bir mal veya üretilen ürünün ihracatının sağlanacağı ülkeden ithalatı sağlayacak ülkeye taşınması için gereklilik arz eden bir belge türüdür.Bu belge alıcı ve satıcı arasında sözü edilen malın veya ürünün teslimatının makbuzudur.Havayolu sektörlerinde de sistem bu şekilde ilerler.

Havayolu konşimentosu;havayolu şirketleri otoriteleri tarafından düzenlenen ve malların,kargoların taşınmak üzere teslim alındığını gösterir önemli belgedir.Varış havalimanında gümrük işlemlerinin tamamlansı ile beraber ürün veya mallar ismi yazılı alıcıya teslimi gerçekleştirilir.üçü orjinal dokuz kopya olarak düzenlenen bu belge, biri alıcıya biri yükletene biri ise havayolu şirketine verilir.Bu belgede yer alan bilgiler şu şekildedir; sefer sayısı ve tarihi,malın cinsi ve miktarı,alıcının adı ve yükletenin adı ve son olarak havayolu şirketinin kaşe ile imzasıdır.

Günümüzde hava kargo taşımacılığı çok önemlidir.Bu sebeble bu tip belgelerin doğru hazırlanması olası başarısız kargo hedeflerinin önüne geçmesini sağlayacaktır.Havacılık için katma değer olan havayolu kargo sektörü,pandemide birçok havayoluna kâr sağladı.

Konşimentonun kelime anlamı tanımak ve kabul etmektir.Malın taşınmak üzere teslim alındığını ve malın teslimatının yapılacağının güvenini sunar.

Aynı zamanda karşılıklı olarak,bir fatura ve bir sigorta poliçesi anlamına gelir.Havayolu konşimentosu bir makbuz görevi gördüğünden kıymetli evrak satatüsüne alınmaz.Aynı zamanda ciro edilemez bir belge türüdür.Bu belge nüshaları mavi,kırmızı ve yeşil renkte olur.Her renk kendine ait bir faaliyeti içermektedir.Örneğin; yeşil renkli nüsha havayolu şirketine,kırmızı renkli nüsha alıcıya,mavi renkteki nüsha ise ihracatçıya teslim edilir.

Malın teslim edildiğini gösteren ve tutanak görevi gören bir havayolu konşimentosu için mutlaka yer alması gereken bilgiler şu şekilde olması gerekir;Taşıyıcı işletmesinin ve ana havayolu konşimentosunun kod numarası.Havayolu konşimentosu ne zaman düzenlendiyse o zamanın yeri ve tarihi.Gönderen kişinin ve ihracatçı kimsenin bilgileri.Gönderilecek malın cinsi,sayısı,ağırlığı ve ölçüleri.Kargonun kalkış saati ve yeri.Kargonun varış yeri ve saati.Kargo taßımanın fatura bedeli ve bu fatura bedelinin koşulları.Taşınacak malın tehlikeli mal statüsünde ise ilgili aksiyonların alındığını gösteriri bilgiler.Genel olarak yer alan ek bilgiler.Bu tip bilgiler havayolu konşimentosunun sekteye uğramaması için çok önemlidir.Doğru doldurulmalıdır.


Yorumlar

Yorum Gönder

Lütfen yorum yaparken saygı kurallarını aşmayalım.Teşekkürler...

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar