Uçak Kazasından Kurtulma Yolları

Bazen hayatımızda yolunda gitmeyen şeylerle karşılaşabiliriz.Bu bir uçak seyahatindeyken acil durum anonsu duymamızla başlayabilir.Bu durum uçak seyahatinden çekinen ve onlara göre dehşet verici olanlar için vahim bir durumdur.Bu makalemizde uçak kazasından kurtulmanın yolları konusundan bahsedeceğiz.

uçak kazasından kurtulma yolları-uçak kazası
Bir insanın uçak kazasında yaşamını yitirme olasılığı çok düşüktür.Fotoğraf:Stefan StefancikŞunu söylemeliyim ki uçakta seyahat etmek güvenlidir diyebiliyorum.Çünkü diğer ulaşım araçlarına nazaran daha güvenli olduğu artık tüm platformlarda kanıtlandı ve açıklandı.Yapılan araştırmalar sonucu verilen istatistiklere göre bir insanın uçak kazasında yaşamını yitirme oranı 11 milyonda 1 olarak açıklandı.Bu gerçekten uçak seyahatinden korkanlar için cesaret veren bir istatistik.Peki işler yolunda gitmezse o zaman ne yapacağız? Bilim insanları bununda üzerinde durup,gece gündüz araştırmalar yapmışlar.Bunun sonucunda ise uçak seyahati yaparken bazı tavsiyeler ile uçak kazasından kurtulma ihtimalinizi azda olsa arttıracak.

Uçak kazasından kurtulmanın bazı püf noktaları


Yaşanılan uçak kazalarının çoğundan kurtulma şansımız arttırılabilir.İlk olarak uçağa iyi hazırlanmamız gerekir.Giysilerimiz herhangi bir acil durumda tahliye esnasında bize zorluk çıkartmayacak giysiler olmalı.Ayrıca kazadan kurtulursanız sizi sıcak tutacak kıyafetler seçmeliyiz.Darbe sırasında bedenimiz ne kadar kapalıysa yaralanma riskimiz ve yanma ihtimalimiz o kadar az olacaktır.Bu sebeble uzun kollu üstler,süveter veya kot seçmemiz yararlı olacaktır.Kumaş seçerken yünlü ve pamuklu olanları tercih etmeliyiz.Çünkü bu malzemelerin yanma oranı daha azdır.Bu konuda sadece giysiler değil ayakkabılarda önemlidir.Sandalet veya topuklu ile uçağa binmemiz acil tahliye sırasında bizi engelleyebilir,etrafta bulunan cam kırıklarından nasibimizi alabiliriz.Özellikle topuklu ayakkabı tahliye kaydıraklarından kaymanızı engeller. Bu yüzden bu ayakkabıyı çıkarmak zorunda kalacağımızdan yerlerde bulunan camlara basıp,yaralanma ihtimalimiz yüksek görünüyor.

uçak kazasından kurtulma yolları-uçak kazası
Kuyruğa yakın koltuklar seçmekte yarar var.Fotoğraf:İvanUçağın kuyruk kısmına yakın olan bir koltuğu seçmeniz kazadan kurtulma ihtimalinizi arttıracaktır.Yapılan araştırmalara göre kurukta oturanların herhangi bir uçak kazasından kurtulma şansı %40 daha fazladır.Koltuk seçimlerinde acil çıkış kapılarına yakın koridor tarafı bir koltuk seçebilirsiniz.Araştırmalar sadece koltuklar için değil büyük uçakların küçük uçaklara nazaran daha güvenli olduğunu söylüyor.Eğer seçme şansınız varsa ve bu tip konulara takıntılıysanız,uçak tipinede bir göz atabilirsiniz.

Biz neler yapmalıyız?


Uçak kazasından kurtulmak için birçok püf nokta belirttik ama bizimde yapmamız gereken bazı kurallar var.Uçağın içine geçip koltuğa oturur oturmaz uçuş emniyet kartını okumalıyız.Uçuş öncesi yapılan emniyet konuşmasını dinlemeliyiz.Unutmayın ki bu emniyet kartı ve emniyet konuşması her uçak tipi için farklı yapılır dikkatli olmalıyız.Eğer bir acil çıkış kapısının yakınına oturduysanız bir kabin görevlisinden kapıyı nasıl açacağınızı göstermesini isteyebilirsiniz.Normalde bu kabin ekibinin görevidir.Fakat yaralanmaları halinde bu iş size kalabilir ve kilit rol oynayabilirsiniz.

uçak kazasından kurtulma yolları-uçak kazası
Uçuş emniyet konuşmasını iyi dinlemeliyiz.Fotoğraf:Edwin JoseHer uçağa bindiğimizde kulağa hoş gelen müzik eşliğin her havayoluna özgü bir uçuş emniyet konuşması duyarız.Bu konuşma baş üstü dolaplarına bagaj yerleştirmekten başlayıp,kemer ikaz ışıkları yandığında kemerleri takmamız gerektiğini,cep telefonu veya benzer elektronik aletlerin uçuş modunda olması gerektiğini,sigara içilmesinin yasak olduğu,oksijen maskelerinin kabin basıncında bir değişiklik olması halinde otomatik olarak ortaya çıkcacağı,can yeleklerinin konumundan,kalkış ve iniş öncesinde güneşliğin açık olması gerektiğinden bahseder ve önemlidir.

Uçak iniş ve kalkışları önemli


Uçak kazaları için yapılan diğer araştırmaya göre uçak kazalarının %80'i uçak kalktıktan sonraki ilk 3 dakika ve inmeden önce ki 8 dakikalık zaman dilimi içerisinde gerçekleşiyor.Bizler de bu süre zarfında gözlerimiz ve kulaklarımız açık olmalı.Bu süre zarfında kulaklık takmamalıyız.Çünkü sesleri bloke eder ve yapılan acil durum anonsunu duymayabiliriz.Kalkış ve iniş esnasında ayakkabılarımız ayağımızda olmalı.Emniyet kemerini gösterilen şekilde bağlamalıyız.Uçuştan önce alkollü içecekler içmemeliyiz.Acil bir durumda bilincimiz yerinde olmalı.

Peki çarpıcağını anladığınızda ne yapmanız gerektiğinden biraz bahsedelim.Öncelikle paniğe kapılmamalıyız ve kendimizi darbeye hazırlamalıyız.Koltuk dik durumda olmalı.Ayakkabılar bağlı ve herşey sabit olmalı.Bu gibi durumlarda almanız emniyet pozisyonu vardır.Öne doğru eğilip,sağlam şekilde yere basmalı.Elleri ve ön kolları önümüzde ki koltuğun arkasına koymalı,daha sonra ise alnımızı ellerimize dayamalıyız.Ayak ve dizler geride olmalı.Bu aldığınız pozisyon vücudunuzun bir kaç bölgesini koruyacaktır.Eğer vaktiniz varsa el bagajınızı önünüze koymanız onların bir yastık görevi görmesini sağlar.Uçaklar ne kadar güvenli olsada bizim de dikkatli olmaya ihtiyacımız var.

Peki size göre uçak kazasından kurtulma yolları nelerdir? Uçak kazası için alınan önlemler yeterli mi? Hiç uçak kazası yaşadınız mı? yorumlarda belirtebilirsiniz.Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar