Uçak Motoru Nasıl Çalışır?

uçak_uçak motoru_uçak motoru nasıl?_uçak motoru nasıl çalışır?
Uçak motorları havayı çekerek,itici bir güç oluşturur.Fotoğraf:pixabay


UÇAK MOTORU NASIL ÇALIŞIR?

Havalimanında park pozisyonuna yaklaşan uçakların veya pist üzerinde kalkış yapmak için hızlanan uçakların arkasındaki gücü olan uçak motorunu merak ettiyseniz,bugün ki makalemizde uçak motoru nasıl çalışır? bunu inceleyeceğiz.

Sokakta yürürken ansızın çok gürültülü bir uçak sesi duyabiliyoruz.Buda birkaç saniyede olsa yanınızdakilerin dahi dikkatini çekiyor ve o sesi dinliyorsunuz.Çünkü uçak motoru cok güçlü ve heybetlidir.Çok güçlü bir itme gücüne sahiptir.

Konuya başlamadan önce birkaç örnekleme sunalım.Mesela; kuşlar havayı iterek havada kalmayı başarıyorlar.Kuşlarda bu beceri doğuştan gelir.İnsanlar ise havayı itecek birçok şey geliştirdi.Şüphesiz; bunların en önde geleni ise uçak motorudur.

Uçak motorları ticari havacılık ve genel havacılık olsun,100 yıla aşkın bu faaliyette ki rolünü devam ettiriyor.Peki uçak motorları nasıl çalışır? bunun cevabını ise birçok kişi merak etmiştir.Bunu basit bir şekilde anlatacak olursak,uçak motorları havayı ön kısımdan içine doğru kuvvetli bir şekilde çeker ve içerde havayı sıkıştırdıktan sonra daha hızlı bir şekilde arkadan yani egzozdan atar.Bu şekilde otomatik olarak bir itme gücü sağlanır.Bu itme kuvveti reaksiyonu sayesinde tonlarca ağırlıkta ki uçak ileri doğru ilerler.

Bunu şöyle de açıklayabiliriz.Balonu şişirip ağzını tuttuğumuzda balondaki hava içerde kalır fakat ağzını bıraktığımızdaki balon içerisinde ki hava hızlı bir şekilde dışarıya doğru çıkar ve balon havada bir oraya bir buraya uçar.Tabi ki içindeki hava bitene kadar.

Uçak motoru yaklaşık 100.000 ile 150.000 beygir arasında bir güce sahiptir.Tahmini olarak bir arabanın 1000 katı güç diyebiliriz.Uçak motorları baktığımızda araba motoruna benzer bir çalışma prensibine sahip.Çünkü bu motor havayı dışardan alıyor, içerde yanma olup hava dışarıya çıkıyor.Ve sonuç olarak bir itme gücü oluşuyor.

Terminalden bineceğimiz uçağın motorlarına bakarken,motorun ön kısmında bir fan görürüz.Devamında ise bir kompresör bölümü mevcut.Bu kompresör basıncı kademe kademe arttırmak için motor içinde birkaç bölgede çalışıyor.Kompresörden hemen sonra yanma odasına geliyoruz.Burada yakıt ile hava birleşiyor ve ateşlenme sağlanıyor.En arkada ise türbinler mevcut.Türbinler;kompresör ve önde ki fanın dönmesini sağlıyor.Türbinlerden sonra egzoz kısmı geliyor.Burada işlem görmüş hava hızlı bir şekilde dışarı atılıyor.Bugün ki makalemizde uçak motoru nasıl çalışır? basit bir şekilde anlatmaya çalıştık.
Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar