Uçakta En İyi Koltuk Hangisi?

Uçakta en iyi koltuk hangisi?


İster business ister ekonomi olun yolcuların bilet aldıktan sonra en çok merak ettiği nokta seçeceği veya kendisine verilecek olan koltuğun kendisi için konforlu mu yoksa konforsuz mu olacağıdır.Eğer aklınızda uzun saatler sürecek bir uçak seyahati varsa,güzel bir uçuş seyahati olmasını  isteriz.Bunun sağlanması ise sizin doğru koltuğu seçebilmenizden geçiyor.Peki uçakta en iyi koltuk hangisi biliyor musunuz?

Uçakta en iyi koltuk hangisi?-Uçakta ki en iyi koltuk-En iyi uçak koltuğu-Uçak koltuğu
İyi bir koltuk seçimi konforlu seyahat için önemlidir.Fotoğraf:Daniel Freseİlk olarak bir koltuk neden ve hangi amaçla seçilecek onu kararlaştırmamız gerekir.Uçakta sizin için en ideal nokta neresi olduğunu bulmamız için bazı püf noktalar var.Uçakta en iyi koltuk hangisi? makalemizde bu konuya yer vereceğiz.

Online siteler yardımcı oluyor

Bazı uçak modellerine göre koltuk seçme işi değişebiliyor.Çünkü her uçak modelinin kendine bir koltuk düzeni mevcut.Ama baktığimız zaman koltuk seçimi endişemiz günümüzde online koltuk şeçimi sayesinde aza iniyor.Online koltuk seçimi internet siteleri ile daha kolay ve basit hale geldi.Gideceğiniz uçuş hattı,uçacağınız havayolu ismi ve uçuş kodunu site üzerinden girdiğimizde,sistem otomatik olarak uçağın haritasını size gösterip,istediğiniz koltuk hakkında bu koltuğu daha kullanmış yolcuların yorumlarını size gösteriyor.

Her uçak modeli,içinde bulunan havayolu operasyonel planlama stratejisi ile birlikte farklı koltuk düzenine sahip olabiliyor.Uçağın şeklini önceden görmek ve ona göre yerimizi seçmek her zaman öncelikli hedefimiz olmuştur.Nasıl uçak biletini ucuza kalmak için erken davranıp enerji harcıyorsak.iyi bir uçuş seyahati için erken davranıp iyi koltuk seçebilmek bizim için avantajlı olacaktır.

Bazı online sitelerde ilk defa başka bir havayolu ile seyahat edecek yolcular için perde ve koltukların genişliklerinin önceden öğrenildiği karşılaştırmalı tablolar bulunuyor.

Bugüne dek birçok uçak tipi meydana geldi


Havacılık tarihini merak edenler konuya aşinadır ki wright kardeşlerin 1903 tarihinde yapılan ilk uçuşundan hemen sonra 1914'te ise sabit kanatlı hava aracıyla ilk ticari hava taşımacılığı yapıldı.O günlerden günümüze kadar uçak teknolojisinin gelişmesi ile beraber havacılığa birçok katma değer sağlandı.Bu süreçte havacılık bir sürü uçak modelini doğurdu.Baktığımız zaman her uçak modelinin kendine has özelliği ve bazı konularda veya ölçütlerde önde olduğu noktalar mevcut ama biz olaya koltuk figürasyonu açısından bakacağız.Günümüzde havayolu şirketleri tarafından hem iç hatlarda hem de dış hatlarda olsun en çok tutulan yolcu uçağı modelleri kısa menzilde Airbus 320,uzun menzilde ise Boeing777 olmuştur.Bu uçakların havayolu şirketleri tarafından seçilmesi tamamen havayolu opersyonel kazancı arttırdığı,giderleri ise aza indirmesi sebebiyledir.Bu uçakları sadece havayolu şirketleri değil,yapılan araştırmalarda yolcuların da bu uçaklardan memnun olduğu anlaşılıyor. 

Uçakta en iyi koltuk hangisi?-Uçakta ki en iyi koltuk-En iyi uçak koltuğu-Uçak koltuğu
Havayolları koltuk düzenini değiştirebilir.Fotoğraf:Quintin Gellar


Airbus 320 ve Boeing 777 koltuk seçimlerinde önde


Genel olarak kısa menzilli uçuşlarda Airbus 320,uzun menzilli destinasyonlarda ise Boeing 777 tercih edildiği gözlemlenmiştir.Kısa menzilli uçuş yapabilen ve birçok havayolu tarafından da tercih edilen Airbus 320 uçağında en iyi koltuk 1A'dır.Çünkü 1A numaralı koltuk uçakta bulunan diğer koltuklara nazaran daha geniş ve aynı zamanda cam kenarı.Uçakta bulunan host veya hostesler yapılacak olan ikramı ilk olarak 1A numaralı koltuğa yaparlar.Eğer Airbus 320 ile uçacaksanız 15-20 numara aralığında olan koltuklara oturmamaya özen gösterin.Bu koltuk sıraları kanat üzerine denk geldiği için çok gürültülü oluyor.

Uzun menzilli uçuş operasyonu sağlayan büyük havayolu şirketlerinin kullandığı Boeing 777 tipi uçaklarda ise 16 ile 32 numara arasında herhangi bir koltuğu seçebilirsiniz.Uçakta yapılacak ikramlar ilk bu koltuklara yapılır.Ayrıca ön koltuk ile arada ki mesafe geniş olduğu için size rahat bir seyahat imkanı veriyor.Boeing 777 uçaklarında en az tercih edilen koltuklar ise en sonda yer alan 44 ve 45.sıralar oluyor.Burada ki koltuklarda oturanların en çok yakındığı şey koltuğun dar olması ve tam yatmaması.

Uçakta en iyi koltuk hangisi?-Uçakta ki en iyi koltuk-En iyi uçak koltuğu-Uçak koltuğu
Kanat üzeri koltular pek konforlu olmayabilir.Fotoğraf:Jenna HamraUçakta en iyi koltuğu seçmek tek başına konforlu bir uçuş sağlamayabilir.Kabin ekibinden iyi bir hizmet almakta bunun için önemli bir ölçuttür.Uçağa giriş yaparken kabin ekibi ile göz temasında bulunmaktan kaçınmayın.Onların akıllarının bir köşesinde bulunun.Ve gülmeyi sakın unutmayın.

Siz koltuk seçerken nelere dikkat ediyorsunuz? Uçakta en iyi koltuk seçimi neden önemlidir?Size göre en iyi koltuk hangisi? Yorum düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar