Boarding Nedir?

BOARDİNG NEDİR?-BOARDİNGİ KİM YAPAR?-BOARDİNG NEREDE YAPILIR?-BOARDİNG NASIL YAPILIR?-BOARDİNG NEDEN YAPILIR?-BOARDİNG NE ZAMAN BAŞLAR VE BİTER?
Boarding işlemi tamamlanmış olan yolcu körük vasıtasıyla uçağa geçiyor.


BOARDİNG NEDİR?

Bugün ki makalemizde boarding nedir? konusunu tümüyle,belli başlıklar halinde ele alacağız.Yolcular ve yolcu hizmetleri açısından boarding nedir? Gelin hep beraber bakalım.Boarding kavramını yolcular bazında ele alırsak şöyledir ki; check-in işlemlerini tamamlayan yani ne demek istiyorum? Kontuar bölgesinde bilet işlemlerini ve bagaj işlemlerini halledip,biniş kartını,yolcu hizmetleri tarafından alan yolcuların bu biniş kartı ve gerekli diğer dökümanlarının kontrol edildiği son aşamadır.Bu son aşamaya kontuarda bagajı verip,biniş kartını alıp,dış hatlar veya iç hatlar güvenlikten geçtikten sonra ulaşılır.
Boarding kavramını bu görevi icra eden yolcu hizmetleri görevlisi bazında ele alırsak eğer iş biraz daha teknik detaya iniyor.Tanım olarak açıklamak gerekirse boarding;check-in işlemlerini tamamlamış o uçakta ki tüm yolcuların;uçağın hazır olması halinde yani yakıt,kabin ve kaptanlar,uçağa yüklenecek ikram,uçak içi temizlik,operasyonel hazırlıkların tam olması halinde doğru yolcunun doğru uçağa belirtilen süre zarfını aşmayacak şekilde aynı zamanda güvenli bir şekilde uçağa alınmasıdır.

BOARDİNGİ KİM YAPAR?

Boarding sürecini doğru ve güvenli bir şekilde sonlandırabilmek ve yolcuları mağdur etmeyerek uçağın vaktinde kapanmasını sağlamak gerçekten meziyetli bir iştir.Bana soracak olursanız apronun kralı harekat memuru ise yolcu hizmetlerinin kralı da boarding personelidir.Bir boarding personeli ilk olarak eğer dış hatlarda çalışıyorsa ingilizce biliyor olması gerekir.Çünkü havacılık dili ingilizcedir.Hem kullanılan program ve sistemler olsun hemde ortak dil ingilizce olduğu için yolcular problemlerini ingilizce anlatır.Eğer yolcu ve memur arasında iletişim sağlanmassa boarding süreci doğru düzgün tamamlanamaz.Boarding memuru organizasyon ve planlama becerisine sahip olmalıdır.Gerektiği gibi hareket etmeli, boarding sürecini iyi analiz edip,bir sonra ki adımı için doğru kararlar vermelidir.Boarding memuru,ekip çalışmasına açık olmalıdır.Ekipçe davranmayı iyi bilmeli,birlikte karar alabilmelidir.Bir boarding memuru her zaman sorumluluk almasını bilmeli,atacağı her adımın bir sonuca ulaşacağını ve bunun bilincinde olması gerektiği ve kendinden her zaman emin olmalıdır.Boarding memuru doğru kararlar almak adına heyecanına yenik düşmeden boarding esnasında karşılaşacağı tüm problemlere doğru çözümler üretmesi gerekir.Boarding memurunun,ekip arkadaşları,yolcular,harekat memuru ile iletişimi sağlam olmalıdır.

BOARDİNG NEDİR?-BOARDİNGİ KİM YAPAR?-BOARDİNG NEREDE YAPILIR?-BOARDİNG NASIL YAPILIR?-BOARDİNG NEDEN YAPILIR?-BOARDİNG NE ZAMAN BAŞLAR VE BİTER?
Boarding,elinizde tuttuğunuz biniş kartının hemen üzerinde yazan kapıda yapılır.


BOARDİNG NEREDE YAPILIR?

Boarding,elinizde tuttuğunuz biniş kartının hemen üzerinde yazan kapıda yapılır.Siz yolcu alımı yapılacak olan kapıya gittiğinizde,boarding saatinin başlayacağı zaman zarfına yakın hazırlık yapan boarding personellerini görürsünüz.

BOARDİNG NASIL YAPILIR?

Boarding yapacak personel,görevli olduğu uçağın kalkışından 1 saat 15 dk öncesinden kapısına geçer.

Yolcuların güvenli şekilde uçağa geçmesi için seritleri ve ropları kontrol eder,bozukluk varsa düzeltir.Güvenlik açığı oluşturacak herhangi bir sorun varsa bunu düzelmeye çalışır düzeltilemeyecek teknik vb. sorunları ise üst birimlerine iletir.Kullanılacak olan anons cihazı,ekranlar,gate reader,manifestoyu basan yazıcı,biniş kartı üreten cihaz bunların hepsini kontrol edip çalışır vaziyette hazırlar.Boarding memuru kapıya giderken gerekli olan tabela,manifesto,biniş kartı,bagaj etiketini alır ve kapıya götürüp uygun bir şekilde hazırlar.Bilgisayarda bulunan sistem üzerinde görevli olduğu uçağın özel durumlarını tümüyle inceler,yolcu listesini yazıcıdan basarken bu özel durumlarıda bu listeye yani manifestoya ekler.Özel durumlarla ilgili aksi bir durum varsa bunu üst birimlerine iletir,sistem üzerine not düşer.Kaptan ve ekip içerde hazır olduklarında ve aynı zamanda uçağın operasyonel gerekliliklerinin yani ikram,temizlik,yakıt hazır olduğunda boarding memuru ve harekat memuru aralarında mutabık kalarak yolcu alımını başlatırlar.Boarding başladığında yani yolcu başladığında ilk olarak business,elit,elit pluss,gold kart sahipleri,bebekli ve özel durumu olan yolculara öncelik verilir.Sonrasında ise ekonomi yolcuları uçak içi karışıklığı önlemek amacı ile uçağın arkasından önüne doğru koltuk numarası sayesinde alınır.Uçağa yolcu alımı tamamlandıktan sonra gate close verilir.Boarding yapıldığı esnada yolculardan büyük olan kısmı alınan biniş kartları toplanıp sistemdeki yolcu sayısı ve toplanan biniş kart sayısında mutabık kalınır.Boarding memuru finali yapmak için uçağa iner ve elindeki manifestoyu kabin amirine verip,boardingin tamamlandığına dair kısa bir konuşma gerçekleşir.Yolcu sayısında harekat memuru ve kabin ile mutabık kalındığında boarding ve harekat memuru uçak içinden çıkar.Ve uçak kapısı kapanır.Böylece boarding tamamlanmış olur.

BOARDİNG NEDİR?-BOARDİNGİ KİM YAPAR?-BOARDİNG NEREDE YAPILIR?-BOARDİNG NASIL YAPILIR?-BOARDİNG NEDEN YAPILIR?-BOARDİNG NE ZAMAN BAŞLAR VE BİTER?
Uçağa kayıtlı yolcular güvenli bir şekile uçağa geçiyor


BOARDİNG NEDEN YAPILIR?

Uçak ile seyahat kesinlikle hafife alınmayacak önemli bir husustur.Otobüs veya gemi seyahati ile karşılaştırıldığında aradaki fark bunun nedenini açıklıyor gibi.Boardingin yapılış nedeni;güvenlik ve emniyet konularını beraberinde getirir.Boardingte en önemli güvenlik unsuru ve kırmızı çizgisi "doğru yolcunun doğru uçakta olmasıdır".Düşünsenize Konya'ya gidecekken kendinizi Kenya'da buluyorsunuz.Bu çok can sıkıcı öyle değil mi? Bazı havayolları şirketleri bunun için extra önlemler alıyorlar.Havacılık için güvenlik ve emniyet çok önemli bir konudur.

BOARDİNG NE ZAMAN BAŞLAR VE BİTER?

Boarding uçak kalkışından 1 saat öncesinden başlar.Eğer saat 6'da kalkışınız varsa,saat 5'te kapıda olmanız gerekir.Eğer uçağa bulunduğunuz kapıdan otobüs vasıtası ile uçağa götürülecekseniz kalışından son 20 dk kala uçak kapısı kapanır.Eğer bulunduğunuz kapıdan,uçaga körük vasıtasıyla geçecekseniz son 15 dk kala uçak kapısını kapanıp, gate close verilir.Bu süre zarfını aşarsanız sizi uçağa maalesef ki alamayacaklardır.

Bu konuya dair bir diğer makalemizi buradan 》》 Uçağa nasıl Binilir? ulaşabilirsiniz?

Sizce boarding nedir? Daha önce boarding kavramına tanık oldunuz mu? Boarding ile alakalı önerileriniz var mı? buradan,yorum yaparak paylaşabilirsiniz...

Diğer tüm boarding makalelerimiz için 》》 buraya tıklayın
İletişim kutusundan bize yazın.

✈✈✈

Yorumlar

Yorum Gönder

Lütfen yorum yaparken saygı kurallarını aşmayalım.Teşekkürler...

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar